Impulzus

 
A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Villamosmérnöki és Informatikai Kar Hallgatói Képviseletének lapja
Random cikkajánló

Csapatok honlapjai

Dargó Sándor

A búcsúzó KB

Újra Kucsera

Aktuális ZOH!

"Ez jó."

Rádiótechnikai Diákműhely (RD)

A Windows 50 napja

"A kancsó nem dől meg"

B-terv

Vírusok, férgek – mit hoz a 2004-es esztendő?

A jövő tehát elég borúsan fest: egymással harcoló víruskészítő-csoportok, DDoS támadással való zsarolások, on-line banki csalások...

Tudni kell... Blues szöveget írni

Ügyelni kell arra, hogy nyelvtani szabályokat ne nagyon tartsunk be, mert rögtön kibukna, hogy fehérember írta!

Euromérnöki diploma

Előző számunkban jelent meg az a cikkem, amelyben azt fejtegettem, hogy ha főként professzorok – tehát a sima diplomásokhoz képest toronymagasságban álló emberek – kapják meg az euromérnöki diplomát, akkor miért mondjuk, hogy az az egyetemen szerzett tudást ismeri el.

A kérdésre Ginsztler János rektorhelyettes felelt. Elmondta, hogy a viszonylag alacsonynak látszó követelmények (érettségi, diploma, idegen nyelv) csak az egyik feltételt jelentik, amelyre az egyesült Európában a déli államok más rendszerű képzése miatt volt szükség, mert csak ez biztosítja az egyenrangúság elismertethetőségét. Ennél azonban sokkal fontosabb, hogy szakmai és etikai követelményeknek is meg kell felelni. A FEANI kódex szerint például egy euromérnök nem végezhet olyan munkát, amelyre képesítése nincs (attól függetlenül, hogy ért-e hozzá vagy sem). Ezenkívül fontos, hogy az euromérnöki címre a jelöltet ajánlania kell egy rangos szakmai szervezetnek. Ez feltételezi, hogy az illető a szakmájában olyan eredményeket ért el, amely garantálja számára, hogy felelősséget vállalnak érte. Ezért ritka, hogy a végzett hallgatók egy-két éven belül megkapnák az euromérnöki címet, bár nem lehetetlen, ha valaki szorgosan TDK-zik, már egyetemi évei alatt felveszi a kapcsolatot az iparral és tagja lesz egy tudományos egyesületnek, ahol szintén fontos munkát végez.

Mindezek mellett korrekcióra szorul a cikk azon állítása, hogy zömében 60 év felettiek kaptak volna diplomát. Az átlag életkor inkább 40 év.

Az első diplomákat pedig azért a legnevesebbeknek adták, mert bár a javaslattétel jogát hazánk is megkapta, önmagukat nem minősíthették. Ezen túl azonban hazai szakembereknek is szerep jut a pályázatok elbírálásában. Az eddigiekkel nem is volt sok gond, egy-két hiányos pályázatot kellett csak visszaküldeni.

Kincses Zsolt