Impulzus

 
A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Villamosmérnöki és Informatikai Kar Hallgatói Képviseletének lapja
Random cikkajánló

Endrődi Csilla

Real-time áramszünet

"Csönd, az van."

Schönherz tavaszi féléves rendezvénynaptár

Az új tanterv és a szigorlatok

CERN – a járókeretes müonok birodalma

Részecskegyorsító: kalandok föld felett és föld alatt

Impulzus

Kórházajánló

Megütött a HiFi-guta

Trubadúrvers

Tudniillik tudni illik...

"Mostani témánk: a találkozás és minden, ami ezzel kapcsolatos"

Csorba Kristóf

IV. műszaki informatikus

Sziasztok!

Jelenleg két éve vagyok HK-s. A Hallgatói Képviseleten belül kezdettől fogva elsősorban a tanulmányi ügyekkel foglalkoztam, melyekkel kapcsolatban elegendő tapasztalatot gyűjtöttem össze ahhoz, hogy fél évvel ezelőtt elvállaljam a tanulmányi csoport vezetésének feladatát. Azóta én irányítom a tanulmányi témájú teendőket. (Azt, hogy mivel is foglalkoztunk, a tanulmányi csoport HGy-re készített beszámolójában hallhattátok, így itt csak az új előtanulmányi rendet és a német nyelvű képzés tantervének rendezését emelem ki.)

Már korábban is érződött a növekvő igény egy új "irányítási rendszerre" a HK-n belül, és ezt az utóbbi félév még inkább megerősítette bennem: számos olyan eset előfordul, amikor a HK látszólag erőforrásainak határát súrolja, de mégse jut kellő sebességgel előre.

Számos új módszerre van szükség, melyek segítségével hatékonyabban kézben tudjuk tartani a feladatokat és jobban ki tudjuk használni a rendelkezésre álló időt, melynek látszólagos hiánya csak tovább nehezíti a szükséges teendők elvégzését. Gyakran előfordul, hogy úgy érezzük, csomó mindennel kell foglalkozni, de nincsen rá energia. A helyzeten szerintem jópár esetben más feladatkiosztási és "management" stratégiákkal rengeteget lehet javítani.

Konkrétabb ütemtervekkel, rendszerezettebb tervezési és ötletelési módszerekkel háttérbe lehet szorítani azt a látszatot, hogy a rendelkezésre álló erőforrásokhoz képest sokkal több feladata van a HK-nak, mert szerintem már maga ez a tudat is fékezi a testületet. Sokkal jobb, ha pl. konkrétan látjuk, hogy éppen mivel hol tartunk, mint hogyha minden csak kavarog, aztán majd lesz belőle valami.

Úgy érzem, hogy amíg a HK belső működésében nem megy végbe ez a viszonylag komoly változás, addig a külső szemlélők számára is jól látható áttörést nagyon nehéz véghez vinni, ezért először ezeken a területeken kell javítani.

A belső átalakítás alapvetően nem nehéz, csak megfelelő elhatározás, egy erre fogékony csapat és néhány olyan ember kell, akik el tudják indítani a folyamatot.

Jelenleg a napi, operatív jellegű feladatok olykor szinte minden időt elvesznek a hosszabb távú, stratégiai kérdésektől. Ha ezen sikerül változtatni, akkor a HK-nak sokkal több ideje (és kedve) lenne ahhoz, hogy nyugodt körülmények között kitalálja, mit hogyan oldjon meg és még hatékonyabban be tudna kapcsolódni egyetemünk politikai folyamataiba is, mely egyik igen fontos feladata.

És ha már itt tartunk, előtérbe kerül egy másik kérdés, mely a politikai folyamatok követésének és a megfelelő helyezkedésnek az egyik fontos alapköve: ki mennyire van képben. Az egyetem egy elegendően bonyolult rendszer ahhoz, hogy egy ember ne láthassa át az egészet kellő mélységben. Az viszont fontos, hogy a HK maga képben legyen, tehát minden témához legyen egy néhány emberből álló "csoport", aki átlátja a dolgot és értelmesen tud reagálni rá.

A jelenlegi HK-ban ez bizonyos témakörök esetében már így működik, de bőven van még hiányosság. Ha azt akarjuk, hogy a HK tényleg tudjon foglalkozni a stratégiai jellegű ügyekkel, akkor ezen sem árt változtatni. (Hogy konkrétumot is írjak, ezen a szervezeti működés mellett például az oktatók és tanszékek céljainak pontosabb megismerését értem.)

A harmadik fontos szempont a HK – mint csapat – hangulata. Ahhoz, hogy a Hallgatói Képviselet kellemes légkörben működjön (ami előfeltétele a hatékony munkának), nem elég az, hogy szerdánként gyűlés van. Több olyan alkalom kell, amikor a HK-sok jobban megismerhetik egymás véleményét, mivel ez a gyűléseken csak igen korlátozott mértékben lehetséges. Az utóbbi időben ha kicsit hullámozva is, de ezen a téren egész jó volt a helyzet. Ám ez nem jelenti azt, hogy nincs min javítani.

Kívülről szemlélve a fentiek egy része esetleg nem tűnik fontosnak, de mind előfeltételei egy olyan HK létrejöttének, mely látványos eredményeket tud felmutatni. A továbbiakban a tanulmányi csoport vezetésén kívül el szeretném kezdeni a fentiek megvalósítását, melyhez a támogatásotokat kérem.

E-mail: kristof@impulzus.sch.bme.hu