Impulzus

 
A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Villamosmérnöki és Informatikai Kar Hallgatói Képviseletének lapja
Random cikkajánló

Kari BME ösztöndíjak eredménye

Süveges Péter(SPeti), III. Vill.

Rövid hírek Házunk tájáról

Karok közti kosárbajnokság

Villanykari HKnews

Elképzelhető, hogy egyes tárgyak vizsgaidőpontjai felkerültek a Neptunba már szorgalmi időszak elején, és jelentkezni is lehetett rájuk.

Interjú Dr. Recski András professzor úrral

Nem az tart sokáig, amíg valakiről megállapítom, hogy elégtelen a tudása, hanem az, amíg őt meggyőzöm erről.

HK News

"... a Hallgatói Képviselet 28,57 %-a lány!"

Bölcs házak

Vers

Vizsgatemető

Kollégium és diákotthon

kollégiumban töltött évek felkészítik a végzett hallgatókat arra, hogy diplomával a zsebükben úgy lépjenek ki a falai közül, hogy felkészültek a rájuk váró feladatok magas szintű megoldására.

Új támogatónk, a Siemens

112 éve Magyarországon

A Siemens cég magyarországi jelenléte elején jelentősen hozzájárult a hazai közlekedés fejlődéséhez, úgymint a villamosvasutak és az utak világításának kiépítésével vagy a milleneumra elkészült földalattival. Később az elektrotechnika, elektronika, tele-kommunikáció terén foglalt el vezető pozíciót. Szerteágazó műszaki szakterületekkel foglalkoznak – ahogy egyetemünk is.

Öt évre szóló támogatási szerződést kötött április 22-én egyetemünk és a Magyarországi Siemens Csoport. A szerződés célja a magyar műszaki felsőoktatás színvonalának megőrzése ill. fejlődésének elősegítése.

A támogatás konkrét formáját az évente megújítandó "Együttműködési Megállapodás" tartalmazza. Az erre az évre vonatkozó megállapodást a szerződés megkötésekor alá is írták, ennek főbb pontjai:

Kutatás

Közös kutatás a BME Híradástechnikai Tanszékével, az ehhez szükséges berendezéseket a Siemens biztosítja.

Oktatás

A Villamosmérnöki és Informatikai Kar hallgatói számára a Siemens oktatási célokra rendelkezésre bocsát egy Siemens HICOM 1800-as alközpontot. Ezen kívül a Villanykar és a Gépészkar német képzésében résztvevői közül tíz hallgatónak németországi gyakorlatot, két, pályázat útján választott hallgatónak pedig a Siemens Nemzetközi Diákprogramban való részvételt biztosít, illetve díjazza a Siemens profiljához tartozó, sikeres TDK pályázatokat.

A szerződésben nem feledkeztek meg a tudományos ismeretterjesztésről (Harvard Business manager folyóirat) és a sportról (reklámszerződés a MAFC-cal és a Kosársuli támogatása) sem; a Schönherz Zoltán kollégiumot pedig modern számítógépekkel segíti a cég.

Siemens díj

A Siemens a BME oktatói és hallgatói számára Siemens díjat alapít, mellyel a felsőoktatási keretek között folyó technikai és kutatási területen nyújtott kiemelkedő teljesítményeket jutalmazza. Az értékelhető területek: az energiatermelés; az energiaátvitel és -elosztás; az automatizálástechnika; az információtechnika; illetve a technika és a környezet kapcsolata.

A Siemens díjjal új technológiák területén végzett munkákat kívánnak jutalmazni, melyek az előbb említett területeken kerülhetnek alkalmazásra, továbbá alkalmasak rokon területek színvonalas kiegészítésére, támogatására.

Hetényi Péter, a Siemens Rt. vezérigazgatója beszédében elmondta, hogy szerinte az ipar és a nonprofit szféra összefogása létérdek. Azoknak a cégeknek, amelyek saját szakembergárdájukat az egyetemről merítik, kötelességük erejükhöz mérten segíteni a felsőoktatást. Az előnyök ugyanis kölcsönösek: az oktatás tartalmának frissítése, a laborok korszerű eszközökkel való felszerelése, a közös kutatások finanszírozása segít abban, hogy a munkaadók jól felkészült, naprakész tudású mérnököket kapjanak.

Az oktatáson kívül a kultúra és az egészségügy is kiemelt helyen szerepel a Siemens által támogatandó területek között.

A Műegyetemmel speciális kapcsolata van a Siemensnek, ehhez szubjektív, érzelmi tényezők is hozzájárulnak: a magyarországi cégcsoport felső- és középvezetői nagyrészt egyetemünkön végeztek. Az informatikai, kommunikációs, gépipari, közlekedési és egészségügyi berendezések gyártása, fejlesztése mind e vállalatóriás rendkívül széles profiljába tartozik, és így sok szakterületen érintkezik a műegyetemi képzéssel.

Detrekői Ákos rektor úr szintén üdvözölte az ipari szféra és az oktatás kapcsolatát, mint a hatékony oktatás egyik alapfeltételét.

A rossz anyagi helyzet, a szűkös források ma még nagy terhet rónak a felsőoktatási intézményekre, de a rektor úr reményét fejezte ki, hogy az oktatás színvonalának megóvásához, fejlesztéséhez szükséges kereteket is meg lehet teremteni a nem túl távoli jövőben.

A multinacionális cégekkel már kiváló a BME kapcsolata, a kis- és középvállalatok felé is nyitni kellene, hiszen a végzett mérnökök jelentős hányada ott dolgozik. A Műegyetemen végzett szakemberek ázsiója a munka-erőpiacon nagyon jó, és egyre emelkedik – ez pedig azt igazolja, hogy a nehéz helyzetben is mindent megtettünk azért, hogy értékes mérnököket képezzünk – tette hozzá a rektor úr.

A szerződés megkötése után alkalmam nyílt feltenni néhány kérdést Hetényi Péternek, a Siemens Rt. vezérigazgatójának.

Hetényi úr elmondta, hogy náluk a legnagyobb igény a kommunikáció és az informatika területén jártas szakemberekre van, ezért összpontosul a támogatás is nagy részben a Villamoskarra. Nem zárkóznak el azonban semelyik más kar illetve kollégium támogatásától sem, amennyiben találnak közös területet az együttműködésre.

A vezérigazgató úr véleménye szerint az egyetemünkről kikerülő mérnökök műszakilag nagyon képzettek, viszont nem elég jártasak a vállalkozási és gazdasági ismeretekben. A végzettek szempontjából jobb lenne, ha ezek a területek a jelenleginél fokozottabban megjelennének a műszaki oktatásban is.

Tom