Impulzus

 
A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Villamosmérnöki és Informatikai Kar Hallgatói Képviseletének lapja
Random cikkajánló

OD

"Kimegyünk vagy kikészítjük?"

KSZK

A körvezető letörli az egész falat elfoglaló tábláról a bűvös szavakat, amiket a néhány napja előadást tartó önkéntes hagyott rajta. A szakmai viták véget ugyan nem érnek, de most egy órán át szünetelnek.

Neptun

Néhány plusz szolgáltatást is fog nyújtani a Neptun (megtudhatod, hogy milyen díjakat – pl. IV-díj – kell fizetned, és kérésre néhány eseményről – pl. teremváltozás – e-mailben értesít), illetve a gyakori támadások miatt tűzfal mögé kerülnek a szerverek.

Egyetemi nagyszótár

Törölve, tandíjat befizette, szigorlat, kollokvium, nem tetszik az arca stb.

Szakmai rejtvény

"A nyeremények viszont valódiak..."

Cím nélkül

II. 24 órás programozóverseny

Csajkovszkij Diótörőjére kellett a robotoknak táncot bemutatniuk

"Ne izguljon, Józsi bátyám..."

Szeretnénk a Quimbyt meghívni, és már kaptunk is ígéretet, hogy következő félévben fellépnek nálunk. Még teljesen nyitott, hogy ebben a félévben kik jönnek el, nagyon remélem, hogy a Hiperkarmát meg lehet oldani...

Szakkollégiumok találkozója – Tőserdő 2003.

Nem egyszerű megfogni, hogy mi a közös ezekben a közösségekben, amelyek ilyen sokféle szakterületről érkeztek. A szakkollégium fogalmának definiálása szinte örök téma a szervezetek között, ebben a tekintetben egy alapkő a közel tíz éve lefektetett szakkollégiumi charta.

Robert Francis Kennedy (1925-1968)

A búcsúzó KB

Borbély Zsoltot, a Schönherz Kollégium nemrég leköszönt Kollégiumi Bizottságának (KB) elnökét kérdeztük a KB múlt évi munkájáról. Az interjú április 18-án készült.

–Hogyan értékelnéd a KB múlt évi munkáját?

Ez egy nehéz kérdes, mert ugye mindenki tudja, hogy első KB-ként indultunk. Voltak olyan területek, amiket kimondottan nem láttunk át, megpróbáltuk ezeket kidolgozni. Nagyon sok idő elment az elején azzal, hogy egyáltalán tisztázzuk: mit kell csinálnunk, milyen feladatokat, jogkörököket tudunk leosztani, és mi az, amit nekünk kell elvégezni. Felemás érzéseim vannak a mi KB-nkkal kapcsolatban: volt olyan terület, ami nagyon jól működött, és szerintem jobban nem is lehet működtetni, viszont voltak olyan területek is, amik egyáltalán nem működtek, és csak jobban lehet őket működtetni. Összességében meg vagyok elégedve a KB-val, azt hiszem, a legtöbben a maximálisat kihoztuk a munkánkból, viszont lehetett volna jobban is csinálni.

–Mely területekről gondolod azt, hogy a legsikeresebbek voltak?

Amit a leginkább kiemelnék, az a Reszortvezetők Tanácsa. Az Új Világból ezt sikerült a legjobban megvalósítani. Ez elsősorban Lívinek köszönhető, meg a reszortvezetőknek, akik voltaképpen bármiben a segítségünkre voltak.

–És amit kudarcnak ítélnél?

Kiemelkedő kudarcot nem tudnék mondani; ami nem sikerült, az a Régiók működtetése; az, hogy a Ház felé kinyíljunk, és hogy a kollégisták tudjanak hozzánk szólni, illetve mi meg tudjuk szólítani őket; vagyis a propaganda, a szabályzatok, a határozatok kihirdetése. Persze itt is voltak dolgok, amik heti rendszerességgel kint voltak, de lehetett volna jobban csinálni.

–Mit gondolsz, hogy az Új Világ csoport működése során megfogalmazott elvárásoknak hogy felelt meg a KB?

Próbáltuk ezt a szemléletet követni. Én dolgoztam még a KKB-ban is, és bennem ott volt az, hogy régebben hogy működtek a dolgok, de végig próbáltam az új szemléletet követni, vagyis hogy a KB–nak ne legyen sok operatív teendője, és osszuk meg a munkát. Úgy gondolom, ez nagyjából sikerült is. Ha az új világ szemléletét követjük, akkor ugyanúgy tizenegy ember van, csak a reszortvezetők teljesen el vannak különítve. Úgy értem, hogy eddig amit a KKB végzett, az ketté van szedve, így a feladatok is kettéosztottak. Tehát egy költségvetés–módosítással már nem nem foglalkozik a KB, hanem az RVT, és néhány másik ember. Van pár feladat, amihez kevés a KB-ban lévő öt ember, de a nevelőtanárok segítségével meg lehetett oldani ezeket a dolgokat.

–Kicsit más. Mit gondolsz, hogy a kollégisták a KGY-n mennyire vannak képviselve?

Szerintem a kollégistáknak a küldöttgyűlések alkalmával minden lehetőségük megvan. Inkább az a probléma, hogy nincsen nagy érdeklődés a kollégiumi élettel kapcsolatban. Az a kollégista, aki nem tagja egyik körnek sem, elvileg a KGY–n sem képviselteti magát. Azonban a küldöttgyűlések arra vannak kitalálva, hogy ott felszólalhat, és ha ott talál magának embert, aki melléáll, és mint szavazati joggal rendelkező kollégista van ott, akkor a hangja már eljut a legfelsőbb fórumig.

–Volt valami az utóbbi évben, amit szerettetek volna megcsinálni, azonban nem sikerült?

Volt. Van néhány folyamatban lévő dolog, mint például a beléptetőrendszer, ami ugyan még nincsen teljesen készen ahhoz, hogy bevezessük, és még van egy–két része, amit meg kell valósítani. Azonban ezt mi egyébként is úgy terveztük, hogy csak szeptemberre lesz teljesen készen. Felmerültek még kisebb-nagyobb projektek, mint például bankautomata beüzemelése a Házban, ami nagyszerű dolog, de sajnos nem jutott rá időnk. Vannak ilyen és ehhez hasonló projektek, öt-tíz dolog összesen, amik még több munkát igényelnek.

–Esetleg ilyen a felvételirendszer újragondolása is?

Az abban merült ki – egyébként az sincs teljesen befejezve–,hogy újragondoltuk a jutalmazási rendszert. Ez decemberben indult el, része a felvételinek. Azt, hogy a felvételit mennyire tudtuk volna módosítani, azt nem tudom, mert ez igazából dékáni, illetve kari szint lett volna, amibe nem tudtunk belefogni. A kari szabályok módosítását nem tudtuk fölvállalni. Lehet, hogy a következő időszakban ezt vállalni tudja a KB, de nem hiszem, hogy ebben változások lesznek.

–Voltak olyanok, amiket szeretettek volna véghezvinni, azonban évközben rájöttetek, hogy nem megvalósítható?

Amikor tavaly májusban nekikezdtünk, az első időszak eléggé szedett-vetett volt. Igazából majdnem mindent meg tudtunk csinálni, amit a nyári KB táborban, illetve az az előtti hetekben találtunk ki (mert ugye akkor itt voltunk ügyelni). Pár dolgot nem sikerült, illetve volt olyan, amit csak részben, de annak úgy is vágtunk neki, hogy megvárjuk, miként alakul. A legfontosabb cél az volt, hogy össze kellett állítani az új rendszert. Úgy terveztük, hogy januárra, a következő félévnek a kezdetéig mindennek le kell tisztázódnia. Kinek milyen jogköre van, a Kollégiumi Bizottság mivel foglalkozik pontosan, minden technikai részletet, amit el tudtunk képzelni, rendbe rakni (ezeket itt túl hosszú lenne felsorolni). Úgy gondolom, hogy ez sikerült is januárig. Szerepelt még a jutalmazás, az Új Vár Klub rendszerének az újragondolása, ami még folyamatban van, azonban nagyrészt már lezárult. Mindemellett voltak még azok, amikkel kénytelenek voltunk foglalkozni, mint például az áram ügye, amire megvolt egy konstrukciónk, amit nagyjából próbáltunk végrehajtani, és ezt viszonylag sikerült is. Valamint le kellett kezelni a Várklubbal kapcsolatos panaszokat. Ez például a hangprobléma volt, hogy túl hangos a zene. Ez tulajdonképpen egy projekt volt olyan szempontból, hogy el kellett gondolkoznunk azon, hogy vagy fizikailag levédjük a házat, és hangszigetelést építünk, vagy pedig valami más emberi tényezőt vezetünk be. Mivel az előbbi gyakorlatilag megfizethetetlen volt, így az utóbbit kellett alkalmazni.

–Mit javasolnál a következő KB-nak?

Azt tudom nekik javasolni, hogy amennyiben szeretnék, akkor folytassák a munkánkat. Sok mindent kitaláltunk, lehet, hogy valamelyik területen nem úgy működtek a dolgok, ahogyan azoknak működniük kellett, azonban mások működnek, és azokat szerintem próbálják meg átvenni tőlünk. A tapasztalatainkat szeretnénk átadni, hogy egy "tapasztalt" KB kezdhesse meg a munkáját.

-cs-