Egy felmérés tanulságai
A BME Karrier KözPont által szervezett InfoBörze 2.0 nevű szakállásbörzén végzett felmérés legfontosabb elemeit szeretnénk Veletek megosztani. Legfőbb célunk az volt, hogy megismerjük a börzén részt vevő, zömében a munkavállalás előtt álló informatikus hallgató elhelyezkedéssel, az első munkahellyel, javadalmazással, a közeli jövőben elérni kívánt karrierrel kapcsolatos gondolatait, elvárásait. A 283 darab kitöltött kérdőív kiértékelését kutató felmérés eredményeit, tanulságait megosztottuk az állásbörzéken megjelenő vállalatok képviselőivel is annak érdekében, hogy ajánlataikat úgy alakítsák ki és kommunikálják, hogy az mindkét fél számára azonnal érthető és elfogadható legyen.
Szakmai tapasztalatok
A résztvevők válaszaiból kitűnik, hogy a munkaadók által leginkább kifogásolt szakmai tapasztalathiány valós: a megkérdezettek 37%-a semmilyen szakmai gyakorlattal nem rendelkezik és mindössze 21%-uk szerzett már legalább három hónapos szakmai tapasztalatot. Ez főként a műegyetemi oktatási rendszer kevésbé gyakorlatorientált voltának tudható be.
Elhelyezkedés, munkahely-választás
Főként a vidéki vállalatok által kárhoztatott főváros-centrikusságot igazolja, hogy a 254 válaszadó közül 169-en (66,5%) szeretnének Budapesten munkát vállalni. Külföldre 47-en mennének (18,5%) és ugyanennyien jelezték, hogy a munkahelyválasztásnál nem a földrajzi elhelyezkedés döntő számukra. Nyugat-Magyarországon a válaszadók 11%-a dolgozna szívesen, a keleti régiót mindössze 15-en jelölték meg (5,9%).
A munkát adó cég mérete nem osztotta meg a kérdőívet kitöltőket: az 50 főnél kisebb vállalatokat közel ugyanannyian részesítik előnyben, mint a 51-100 fős, illetve a 101-500 fős cégeket. A tulajdoni szerkezet már más képet mutat: az elhelyezkedés előtt állók több mint 50%-a dolgozna multinacionális vállalatnál, míg állami tulajdonban lévőt mindössze 7%-uk választana. A legszívesebben választott munkahelyek rangsorában abszolút listavezetők a "telekom-cégek": az "érmes helyeket" a Pannon GSM, a Nokia és a Westel foglalják el, utánuk következik az Ericsson, a Siemens és a Vodafone, de ők már jelentősen elmaradnak az élmezőnytől. A tízes listát az IBM, a Matáv, a Microsoft és a Vivendi zárják.
A megcélzott munkakör
Az általános kérdésre – miszerint a szakmájában akar-e a megkérdezett elhelyezkedni – 236fő (93%) igennel válaszolt. A pályakezdők körében a legnépszerűbb munkakörök a tervező-fejlesztő és a mérnök-tanácsadó, termelésben már csak 47fő (18,5%) kíván elhelyezkedni. Programozóként mindössze négyen (1,5%) dolgoznának, a rendszergazda és rendszerüzemeltetői munkakörök sem népszerűek. Érdekes viszont, hogy marketing szakemberként 40 fő (16%) munkálkodna, ugyanennyi választást kapott a pénzügyi és közgazdasági terület is.
A diákok tisztában vannak azzal, hogy egy szakma elsajátítása már önmagában nem záloga a sikeres helytállásnak a munkahelyen: a válaszadók 40%-a tervezi szakmai vagy gazdasági vonalon a továbbtanulást (elsősorban a munka mellett végezhető tanfolyamok, kurzusok, tréningek a népszerűek).
Feltűnő, hogy mindössze egy-egy ember szeretne kiváló programozó, illetve konzulens címet elérni az elkövetkezendő 5 évben, kilencen szeretnének szakmai karriert; mindenki más közép- vagy felsővezető akar lenni.
Fizetés és juttatások
A pályakezdők 73%-a megelégedne bruttó 2 millió Ft, vagy ennél kevesebb kezdő fizetéssel is, míg 21%-uk 2-3 millió Ft-ot tart reálisnak, 6%-uk pedig 3 millió forintnál is többet szeretne keresni éves szinten. A 3 éves munkaviszony után elvárt fizetés 2-4 millió Ft éves szinten (ennél kevesebbel a megkérdezettek 19%-a elégedne meg, többet pedig 20%-uk szeretne keresni).
Az összjavadalmazást tekintve a munkabér a legfontosabb tényező a munkavállalók számára. A második legtöbb választást a képzés támogatása kapta, amit a cégautó és a nyelvtanulás támogatása követ. A preferált juttatások tízes listájában megjelent még az utazási támogatás, a lakáskölcsön, a mobil telefon használat lehetősége, az extra szabadság, a cég által kötött biztosítás és az albérleti támogatás.
A kiválasztott állás megszerzése
A szimpatikus munkahelyekért, a kedvelt munkakörökért természetesen versengenek a munkavállalók. Adódik a kérdés, hogy ilyen versenyhelyzetben a diákok véleménye szerint a munkaadók milyen szempontok alapján választanak a jelöltek közül, ki lesz a munkakör szerencsés betöltője.
Mind az összesített válaszok, mind az egyéni rangsorok alapján elmondható, hogy a hallgatók egyöntetű véleménye szerint a szakirányú végzettség és a jó nyelvtudás a sikeres pályázathoz elengedhetetlen, ezt követi a szakmai gyakorlat és a jó fellépés, valamint a megfelelő kommunikációs készség. A munkaadónál meglévő ismeretség és a jó referenciák a diákok szerint javítják a munkahely megszerzésének esélyeit. A megkérdezettek véleménye szerint a munkaadókat a kiválasztás során a tanulmányi eredmények kevésbé befolyásolják.
Választás a felkínált álláslehetőségek közül
A tehetséges végzős fiatalokat egy időben több munkaadó is megkeresi ajánlattal. Kíváncsiak voltunk arra, hogy az egy időben felkínált állásajánlatok közül melyik mellett és mi alapján döntenek. A döntések hátterében messze a legmeghatározóbb tényezők a fizetés, valamint a jó előrelépési lehetőség, a szakmai fejlődés. Emellett kiemelten fontosnak tartották a megkérdezettek a jó munkahelyi légkört. A továbbképzés vagy annak támogatása, illetve a külföldi munkavállalás lehetősége az azt felkínáló munkaadó felé billenti a mérleg nyelvét. Az előbbiekhez képest jóval kisebb jelentőséget tulajdonítottak a vállalat referenciaértékének.
Hajdú Csongor
Karrier KözPont
A BME Karrier KözPont
térítésmentes szolgáltatásai hallgatók számára:
Céginformációs rendszer - Állásközvetítés
Karrier tanácsadás - Útravaló kiadvány
Keress meg minket! Jelentkezz adatbázisunkba!
BME Karrier KözPont
Műegyetem rkp. 3. K. I. 52.
Tel.: 463-3840, 463-3845
E-mail: karrier@sc.bme.hu
Honlap: http://www.karrier.bme.hu