Impulzus

 
A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Villamosmérnöki és Informatikai Kar Hallgatói Képviseletének lapja
Random cikkajánló

Kérlek

35. Magyar Filmszemle

Amelyik film üzleti szempontból indítja el és zárja le önmagát, azzal nem tudunk mit kezdeni. Nekünk az a dolgunk, hogy olyan filmeket találjunk, ahol művészi értékekről tudnánk beszélni.

Lövészet a BME-n

Vodafo?? NE!

Falconer

"...amitől az ember folyton a back gombot nyomogatja a winampon."

Változás

Aktuális ZOH!

"Ez jó."

Steiner Gábor (Steinci)

Fejes Róbert (Sziffrid)

Velencei karnevál

Boldog születésnapot, J.R.R. Tolkien!

Egy, a Gyűrűk Ura témájában kevéssé jártas ismerősömmel beszélgettem nemrég, mikor szóba került Tolkien neve is. Mire ismerősöm megkérdezte: az meg kicsoda a filmben? A hozzá hasonlóan tájékozatlanoknak, de a fanatikusoknak ugyanígy szólt a Magyar Tolkien Társaság rendezvénye.

Mi is az a Magyar Tolkien Társaság? Ők egy olyan – egyre több taggal bővülő – csoport, akik aktívan foglalkoznak az író életének és műveinek kutatásával, hazai népszerűsítésével. Az ő szervezésükben került megrendezésre idén január3-án a Corvin moziban "Egy rég várt ünnepély" címmel egy egész napos program, melynek keretében mindenki megismerhette Tolkien munkásságát, különböző előadásokon vehetett részt, és utoljára megnézhette A Gyűrű Szövetsége című filmet.

Az apropót a rendezvényhez Tolkien születésének
111. évfordulója szolgáltatta, ami egy különleges dátum a hobbitok életében – mint az közismert. A szervezők az időpont kitűzésekor sajnos elfelejtettek egyeztetni bizonyos egyetemi előadókkal, így szegény odalátogató egyetemistáknak aznap vizsgázniuk, majd délután eredményhirdetésre is kellett menniük, ami megszakította a szórakozást. Ezzel szemben az általános- és középiskolások – akiknek ekkor még tartott a téli szünet – szép számban özönlötték el a Corvin előcsarnokát és a galériát, hogy megismerkedjenek a Középföldével kapcsolatos játékokkal (társas, szerep, kártya, és persze számítógépes).

Erre az alkalomra a mozit is feldíszítették. A korlátokról tünde zászlók omlottak alá, plakátok, rajzok mindenhol, elmaradhatatlan térkép, és – akár a filmben – az előcsarnok közepén, a bejárattal szemben egy vastag sárga szalag, rajta "Boldog Születésnapot J.R.R. Tolkien" felirat. Gyűjtőknek és nagy rajongóknak biztosan megdobogtatta a szívét az a több méter hosszú vitrin, amiben kiállították A Gyűrűk Ura, A Hobbit, A Szilmarilok, Az Elveszett Mesék Könyve rengeteg magyar és angol nyelvű kiadását, különböző életrajzokat, kiadott levelezéseket, műelemzéseket, a könyvek által inspirált albumokat, és a filmhez kapcsolódó rengeteg "guide"-ot – mindent a szemnek alapon. Legérdekesebb az egész könyvespolcot elfoglaló, Christopher Tolkien által írt History of Middle-Earth sorozat volt. Persze, ezenkívül nem hiányozhatott a merchandising sem: MTT-s póló, könyvek, szerepjáték-kellékek, társasjáték, LOTR-mintás mappa; ezek mind megvásárolhatók voltak. A galérián pedig kiállították – a szerintem kicsit szervezetlen – rajzpályázatra beérkezett műveket.

A nézelődés mellett az érdeklődők egész nap előadásokon vehettek részt. Ezt az előre kihirdetett programban leírták a szervezők, a helyszínen viszont sajnos nem nagyon volt propagálva. Ennek megfelelően nem is találtuk volna meg a helyszínt, ha az egyik terem ajtajánál nem szólít le egy rendező, hogy "Tíz perc múlva előadás, nem jöttök be?".

Viszont megérte bemenni. Éppen a tündék írásrendszereiről volt szó. Az előadó – Füzessy Tamás, a Társaság egyik alapítója – beszélt a nyelvek közötti különbségekről, "nyelvjárásokról", a helyesírási szabályokról, kalligráfiáról, elmondta az ékezetesítés és a toldalékolás mikéntjeit, és mindezt meglepően sok példával és fordítással illusztrálta – akárcsak egy idegennyelvi órán. Ami kissé hihetetlenül hangzott, hogy a tünde nyelv a legtöbb ember által beszélt, mesterségesen létrehozott nyelv a világon. (Már látom is magam előtt a vizsgafeladatot: adjon véges automatát az alábbi reguláris tünde nyelvtanra...) Kiderült az is, hogy léteznek számítógépes elf betűtípusok, sőt a TrueType tünde betűtípusoknak is megvannak a maguk szabványai.

Két előadás között kérdéseket lehetett feltenni a "szakértő" előadóknak, akik többé-kevésbé válaszoltak is. Azért látszott rajtuk, hogy nagyon otthon vannak a témában, vagy egyes részeiben. Viccesek voltak a "Honnan jönnek a trollok?", "Ha a balrognak van szárnya, akkor miért zuhant le a szakadékba?", és a "Feltűnt már valakinek, hogy a Harry Potter-t a Gyűrűk Uráról másolták?" kérdések.

A további előadások között volt olyan, amely Tolkien műveit és életét mutatta be, volt, ami Középfölde földrajzával foglalkozott, volt, például ami vallási szemszögből vizsgálta a könyveket, és olyan is, ahol más fantasy-művekkel hasonlították össze, vagy éppen az ezekre való ráhatást elemezték ki.

A program része volt még A Gyűrű Szövetségéből készült film utolsó vetítése, amire előzetesen lehetett jegyet nyerni. Azért utolsó, mert a film magyarországi vetítési jogai 2002. végén lejártak, így ezt az alkalmat is külön engedélyeztetni kellett. Hasonló okokból sajnos nem a bővített változatot lehetett megnézni, hanem az eredetit. Aki nem mozizni ment (és nem vizsgaeredmény-hirdetésre), az pedig részt vehetett egy kerekasztal-beszélgetésen, ami a "Tolkien hatása a XX. századi kultúrára" címet viselte, és amelyen különböző oldalakról közelítették meg Tolkien művét. Szó volt a könyv első megjelenésének körülményéről – "a megfelelő időben és a megfelelő helyen" –, a benne lévő világképről és utolsó körben a filmről. A beszélgetésen résztvevő Réz András filmesztéta kiemelte, hogy a filmet és a könyvet elkülönítve kell kezelni. Egy adott kor rendezője mindig a kor szellemének és igényeinek megfelelően fogja elkészíteni a film forgatókönyvét, hozzátéve a saját elképzeléseit, ezért felesleges is közvetlenül a könyvvel összehasonlítani.

Este 9-kor, a világ Tolkien-tisztelőihez csatlakozva – az egész napos program mintegy zárásaként – mindenki a kedvenc italával mondhatott köszöntőt a mester tiszteletére. Ez az ital valami furcsa okból mindenkinek a sör volt (mivel mást nem igazán "osztogattak" a pultnál, valamilyen oknál fogva). Az együttes köszöntés viszont tényleg hangulatos volt. Ezután aki még mindig nem akart hazamenni, az a mozi dísztermében részt vehetett a Cross Borns együttes csendes-ülős koncertjén.

Összességében jól szervezett, összehangolt, sokrétű közönségnek való program volt, reméljük, lesz még az MTT-nek ehhez hasonló rendezvénye. Találkozunk 111 év múlva!

Kereskényi Balázs