Impulzus

 
A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Villamosmérnöki és Informatikai Kar Hallgatói Képviseletének lapja
Random cikkajánló

Kutyák

A Jövő (német) Mérnöke

Arcoskodás

HK News

Sajnos a jegyzet kérdését sem sikerült megoldani – bár az előző félév végén ígéretet kaptunk, hogy augusztusra lesz jegyzet, de sajnos ez nem teljesült.

Kollégium és diákotthon

Interjú Rónyai Lajos tanár úrral

E!

Aranyásó Filmklub

Impresszum

Kari BME közéleti és szakmai ösztöndíj

A mi Kockánk: elnök úr

FEKOSZ Küldöttgyűlés a Schönherzben

1999. május 7-én, pénteken kollégiumunk adott helyet a FEKOSZ (Felsőoktatási Kollégiumok Országos Szövetsége) szokásos tavaszi küldöttgyűlésének. Ám az esemény nemcsak a színhelyet tekintve volt fontos a Schönherz számára! A részletekkel kapcsolatban próbáltam kérdésekkel bombázni a témában legilletékesebbnek mondható kollégát, Koncz Gábort.

– Mesélnél arról, hogy milyen nagyobb jelentőségű dolgok történtek a pénteki FEKOSZ küldöttgyűlésen?

– Elsőként megemlíteném az egyik legfontosabb eseményt: most került kihirdetésre, hogy idén a Schönherz nyerte el az "Év kollégiuma" címet a nagy kollégiumok kategóriájában.

– Ezt a címet idén másodszor osztották ki. Mi tavaly is pályáztunk, ám akkor eredménytelenül. Mi a véleményed erről, most ennyivel jobbak voltunk?

– Tavaly egy viszonylag gyenge pályázattal indultunk, és a hozzánk látogató bizottságot hiába kápráztattuk el, a döntést főképp a beadott anyag alapján hozták, így eléggé lemaradtunk a rangsorolásban... Idén tanultunk az esetből, és egy igazán kimerítő, színes és tartalmas anyaggal álltunk elő, ennek meg is lett a hatása. Hiába, pályázni tudni kell. Az más kérdés, hogy úgy érzem, maga a kollégium tavaly jobban állt mindenféle szempontból, de nem szabad elfelejtenünk, hogy azért pillanatnyilag is sok értékünk van, amit a régi hagyományaink, köreink képviselnek. Ezek, ha egy kicsit "megkoptak is" az elmúlt egy év alatt, de megvannak, és remélem, innentől csak felfelé fogunk haladni. Mindemellett biztató, hogy a koleszhoz kívülről is ilyen pozitívan állnak hozzá, látszik, hogy a Schönherznek azért van még híre. Persze azon kell lennünk, hogy ennek alapját meg is tartsuk.

– A gyűlésen még egy örvendetes dolog történt. Szeretném, ha szerénységedet félretéve erről is mondanál pár szót, hiszen annak egészen konkrét oka van, hogy éppen téged faggatlak.

– Hát igen. A mostani közgyűlésen tisztújítás is volt. Én az elnöki posztra jelöltettem magam. A Küldöttgyűlés pedig nekem szavazta meg a bizalmat.

– Ehhez szívből gratulálok! Azt hiszem, ezzel elég nagy munkát és felelősséget vállaltál fel. Mi indított arra, hogy ilyen hatalmas dologba vágd a fejszédet, mennyi közöd volt neked ezt megelőzően a FEKOSZ-hoz?

– 1998. novemberében lettem választmányi tag a Budapesti Régió képviseletében. Ezt megelőzően csak távolról kísértem figyelemmel a szervezet munkáját. Most, hogy komolyabban belemélyedtem a dologba, úgy látom, rengeteg kihasználatlan lehetőség rejlik még a FEKOSZ-ban. Márciustól nem vagyok tagja a KKB-nak, és így, hogy a kollégiumi közéleti munkámat eléggé lecsökkentettem, elérkezettnek láttam a lehetőséget, hogy egy magasabb fórumon próbáljak meg alkotni valamit.

– Mondanál pár szót magáról a FEKOSZ-ról? Tartok tőle, hogy sok koleszosnak pillanatnyilag ez nem jelent többet egy szóvirágnál... Kik alkotják, mi a célja? Hol helyezkedik el országos viszonylatban?

– A FEKOSZ 1989-ben alakult meg 8 kollégium részvételével, köztük nem kis súllyal a Schönherz is ott volt.

A FEKOSZ a felsőoktatási kollégiumok országos érdekképviseleti szövetsége, a tagok maguk a kollégiumok. Céljául azt tűzte ki, hogy hozzájáruljon a felsőoktatási intézményekben kollégistaként tanulók értelmiségivé válásához. A kollégiumokat olyan rangra szeretné emelni, amely méltó ahhoz a szerephez, amit az értelmiségivé válás folyamatában betölthetnek.

Ez a gyakorlatban annyit tesz, hogy ha valamelyik kollégiumnak valamilyen érdekérvényesítési problémája van, annak segítünk. Megpróbálunk egységes stratégiát kidolgozni a kollégiumok jövőjével kapcsolatban, és próbálunk a kollégiumokat és a kollégistákat érintő országos szintű döntésekbe is beleszólni. Régebben elég nagy befolyással bírtunk. Ez mára talán egy kicsit gyengült, de most sem lehet okunk panaszra.

– Szervezetileg hogyan épül fel a FEKOSZ? Mi hol vagyunk benne?

– Felépítését tekintve, a koleszok régiókba tömörülnek, mi pl. a Budapesti Régióba tartozunk. Minden régió 3 tagot delegálhat a Választmányba, amely a stratégiailag fontos kérdésekben dönt két küldöttgyűlés között, valamint ellenőrzi az elnökség munkáját. Az elnököt és az elnökséget a küldöttgyűlés választja egy évre, ők végzik az operatív teendőket.

– A Schönherz milyen szinten szerepelt a szervezet munkájában?

– Mi elég erőteljesen kivettük a részünket a FEKOSZ életéből egészen a megalakulástól kezdve. Az első FEKOSZ elnök Nagy Lajos (Luigi) volt (schönherzes, volt KKB-titkár, nevelőtanár), az ő 3 évi elnöksége után Vetési Iván következett 2 évig (szintén volt KKB-titkár, nevtanár), de mindenképpen megemlítendő még a Schönherz háza tájáról Dénes Ferenc és Sándor László neve is. Az Ivánt követő 2 ciklusban csökkent a schönherzes aktivitás (ekkor Bacsó Péter és Tóta Gábor voltak az elnökök), aztán most itt vagyok én. Nagy kihívás így beállni a sorba a "nagyok" után, hiszen nagyok az elvárások – folytatni az elődök színvonalát –, de minden erőmmel azon leszek, hogy ne okozzak csalódást.

– Neked, mint ifjú elnöknek mik a célkitűzéseid, mit szeretnél elérni a FEKOSZ-ban?

– Szeretném megerősíteni a FEKOSZ-t mind kívül, mind belül. Szeretném javítani az információáramlást a kollégiumok felé, egyik nagy tervem egy tanácsadó iroda létrehozása. Ez egy adok-kapok elven működő tudásbázis lenne: a kollégiumok ezen keresztül tudnák hatékonyan megosztani egymással a legkülönbözőbb területeken összeszedett tapasztalataikat (pl. alapítvány létrehozás, felvételi rendszer, lakhatási támogatás stb.), így a tanácstalan helyzetben lévők is tudnának hova fordulni. Ezt már csak azért is nagyon fontosnak tartom, mert így a kollégiumok a gyakorlatban is éreznék, milyen előnyökkel jár a tagság. Ez elindíthatna egy olyan folyamatot, amely a taglétszám emelkedését eredményezné. A Budapesti Régióban pl. feltétlenül javítani kellene a "lefedettségen".

A külkapcsolatok terén szeretném felvenni illetve erősíteni a kapcsolatot a különböző társadalmi szervezetekkel, melyeknek hasonlók az érdekeik, mint a miénk. Ezzel azt a célt szolgálnám, hogy erősítsem a FEKOSZ befolyását országos szinten. Az országgyűlési képviselőkkel és a minisztériumokkal (OM, ISM) is szeretném szorosabbra fűzni a kapcsolatot. Nem utolsó sorban nagy hangsúlyt szeretnék fektetni a HÖOK-kal való kapcsolatra, hiszen pillanatnyilag ez az a hallgatói szervezet, amely elfogadottan a felsőoktatási hallgatók érdekeit képviseli.

– Ezek azt hiszem, fontos és komoly célok. Te mit vársz a Schönherztől, a schönherzesektől?

– Mindenképpen szeretném, ha a Schönherz, az a hely, ahonnan indultam és az első tapasztalataimat szereztem a közéleti munka terén, mindig is megmaradna "háttérbázis" gyanánt számomra. Szeretnék napi kapcsolatban maradni az itteni önkormányzattal, és mindenképpen számítok sok ember személyes segítségére, tapasztalatára. Egy biztos: a Schönherzhez sosem leszek hűtlen.

Csilla