Impulzus

 
A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Villamosmérnöki és Informatikai Kar Hallgatói Képviseletének lapja
Random cikkajánló

Az "Év kollégiuma"

Simonyi Károly Szakkollégium

Szerkezetként egy olyan, a korábbi reszort működéséhez képest szorosabban csatolt struktúrát lehet vázolni, ahol a körvezetőkből alkotott testület munkáját, a közös stratégia kidolgozását egy menedzsment – "elnökség" – segíti, ám a döntések meghozatala és a szakmai tartalom biztosítása továbbra is a körök, körvezetők feladata.

Szakkollégiumok találkozója – Tőserdő 2003.

Nem egyszerű megfogni, hogy mi a közös ezekben a közösségekben, amelyek ilyen sokféle szakterületről érkeztek. A szakkollégium fogalmának definiálása szinte örök téma a szervezetek között, ebben a tekintetben egy alapkő a közel tíz éve lefektetett szakkollégiumi charta.

A Diákhitel kamatáról feketén-fehéren

A diákhitel törlesztése tehát jövedelemarányos, így a kamat változása kizárólag csak a törlesztési időszak hosszát befolyásolhatja.

Rajzer Attila

Villamoshálózat-felújítás

Hamarosan nem lesz áram a Műegyetem villanykari kollégiumában...

Életkép

Az ösztöndíjtábla megalkotásának elvei

"... kialakult néhány általánosan elfogadott elv, amelyet már több féléve alkalmazunk."

Csak úgy...

Re: elektro

Az egyetemen szerzett tudás konvertálható

Egy évvel ezelőtt, 1992 februárjában röppent fel a hír, hogy magyar mérnökök is kaphatnak euromérnöki diplomát, s hogy a Budapesti Műszaki Egyetemen (Technical University of Budapest) szerzett tudás konvertálható.

Elsőként olyan kimagasló személyek vehették át euromérnöki diplomájukat, mint dr. Ginsztler János professzor, az EMMNB elöke, dr. Michelberger Pál akadémikus, egyetemünk, a Budapesti Műszaki Egyetem (Technical University of Budapest) jelenlegi rektora, dr. Pungor Ernő akadémikus, (nem pénz)tárcanélküli miniszter, az OMFB elöke, és rajtuk kívül sok neves ipari szakember; tehát: miniszterek, akadémikusok, a tudomány doktorai, valamint hosszabb ideje az iparban tevékenykedő neves szakemberek. Közülük a legfiatalabb is elmúlt 40 éves, nagyrészük azonban 60 év fölött jár, talán nem is emlékeznek arra, hogy mikor ültek utoljára egyetemünk padjaiban.

Az euromérnöki diploma megszerzésének feltétele érettségi (SIC!) valamint egyetemi diploma, legalább egy idegen nyelv ismerete, ezenkívül szakmai és etikai követelményeknek is eleget kell tenni. Például az euromérnöki címre pályázónak rendelkeznie kell legalább két év szakmában eltöltött gyakorlattal (érdekes, a tudás mérőszáma itt nem kilogramm, hanem kilosecundum), valamint kell egy ajánló egyesület, amely szakmai-etikai garanciát vállal. Tehát leghamarabb 26 éves korban lehet pályázni. A pályázatokat folyamatosan lehet benyújtani.

Végigtekintve hazánk euromérnökeinek listáján csupa nagy nevet láthatunk, elismert szakemberekét. Érdekes módon valahogy mintha nem állnának ott tömött sorokban egyetemünk néhány éve végzett hallgatóinak nevei, de ugyanez elmondható az egyetemünkön évek óta oktató tanársegédekről, adjunktusokról is. Ilyen módon felmerülhet a kérdés, hogy az euromérnöki diploma valóban az egyetemen szerzett tudást ismeri-e el. Miért pont azt? Mert esetleg kétségek merülnek fel az emberben, hogy professzoraink euromérnöki diplomája akadémiai illetőleg doktori tevékenységüket, netán érettségi bizonyítványukat (talán mind a makói gimnáziumba jártak(?)), általános (elemi) iskolai záróbizonyítványukat, vagy mi az istent ismer el.

Kincses Zsolt