Impulzus

 
A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Villamosmérnöki és Informatikai Kar Hallgatói Képviseletének lapja
Random cikkajánló

Egy szigorlat utáni állapot

Megint főzünk

"Mint azt bizonyára kitalálták már, ma csigát főzünk."

"Célunk az, hogy az emberek jól érezzék magukat"

Sok a várakozási idő, ezzel sajnos nem tudunk mit csinálni. Jelenlegi kapacitásunk a maximális, három nagy és három kicsi szendvicssütőt használunk, folyamatosan van kenyér a sütőben, folyamatosan készítjük a szendvicseket.

Am-I-disturbing-you.com

Lócitromdíj

Irodalmi kör

Barcelona-Dakar

Aktuális ZOH!

Életlen. Ha éles (mondjuk Trinitron), akkor geometriahibás.

Extrapoláció

"Pentium MCMLXXXIV"

Nó UFO

egy érzés, amibe lehet fogódzkodni

A helyzet egy kicsit megváltozott!

Az ERASMUS ösztöndíj eddig a felsőoktatási intézmények egyik legkedveltebb pályázata volt. Lassan ötéves pályafutása során az ország sok-sok egyeteme lett e program tagja, köztük az Eötvös Loránd Tudományegyetem.

De a sokéves tapasztalat azt mutatja, hogy a pályázási metodika egyre rosszabb, kiszámíthatatlanabb lesz, ahelyett, hogy javulna. Mindez az EU-s partnereknek köszönhető. Ez a hallgatók szintjén, elsősorban az ösztöndíj késésében, havi feldarabolódásában látszik meg, ugyanis a pénzátutalás sokszor hónapokat, ebben a félévben pedig még ennél is többet csúszik. Az egyetem megpróbálja a kari költségvetésből ezt a pénzt cseppenként átcsoportosítani az ERASMUS-os hallgatók bankszámlájára. Ezt természetesen a kari vezetés erősen bírálja.

De mit lehet itt tenni? Ha várnak, akkor a hallgató önerőből csak egészen kivételes esetben tudja fedezni a saját kinntartózkodását. Ha utalnak, akkor ez a hiány előbb-utóbb megjelenik a kar pénzügyeiben, esetleg a kar hallgatóinak ösztöndíjában.

Ráadásul a 2001/2002-es tanévben a támogatás mértéke is megváltozik. Eddig ugyanis a támogatás 100%-os volt. Ez az 52%-os ERASMUS támogatásból és a 48%-os PHARE támogatásból állt. A jövő tanévben a PHARE támogatás – nem hivatalos álláspont szerint – megszűnik.

Tehát az ERASMUS ösztöndíj egy kiegészítés lesz. Így a hallgatónak az átlag havi 150.000-200.000 Ft-os ösztöndíjának felét saját pénzből, esetleg szponzorok által kell finanszíroznia.

És ez csak egyhavi összeg. Vannak külföldi kurzusok, melyeket a magyarországi partner csak akkor fogad el, ha a hallgató két szemesztert hallgatott a kinti egyetemen. Ez kb. 750.000 Ft költség a hallgatónak, illetve eltartóinak. Ha ezt figyelembe vesszük, és az egyéb, esetleg az Egyesült Államokba szóló tandíjakat összehasonlítjuk, mind a hallgatónak, mind az oktatónak, mind az egyetemnek egyszerűbb lesz a hallgató elhelyezése a külföldi egyetemen az ERASMUS ösztöndíj nélkül.

A megoldás az egyes tanszékcsoportokat, de végeredményben szakokat anyagilag támogató cégek, vállalatok segítsége lenne az ERASMUS programban. Persze ez a segítség jöhetne az állami költségvetésből is. Így az ERASMUS program (pontosabban a Socrates program egyik alprogramja) megmaradhatna az egyik legkedveltebb külföldi ösztöndíj lehetőségnek a magyar hallgatók számára.

Huri Arnold
ELTE-EHKB elnök

2001. február 23.