Impulzus

 
A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Villamosmérnöki és Informatikai Kar Hallgatói Képviseletének lapja

PC-dömping

Az egyetem ellátottságára jellemző, hogy általában nehéz szabad számítógéphez hozzáférni. Most ez a helyzet megváltozott, és éppen a hazánkban ma leginkább terjedő IBM kompatibilis gépek területén.

A helyzet javítását – mint nemrég a Stoczek emeletráépítésénél is – külső segítség tette lehetővé. Az informatika szak létrehozása igényelte megfelelő színvonalú és nagy számban hozzáférhető számítógépek megjelenését a karon. Ezt a gépparkot az SZKI, a BME, a Művelődési Minisztérium és a Tudományszervezési Intézet együttes erőfeszítése hozta létre. Összesen 44 gép ketyerészik az R épület 407-ben, ebből 25-öt az SZKI adományozott. A cél (az informatika szak eszközhátterének biztosítása mellett), hogy a hallgatók megismerjék a PROPER gépeket, és ezáltal később vásárlóként vagy esetleg dolgozóként kapcsolatba kerüljenek a céggel.

Az R épületben 3 kisebb teremben vannak a gépek, termenként 13 darab. Mindegyikhez van egy nyomtató! A 11 db 256 kB-os géphez 2*360 kB-os meghajtó és monochrome monitor tartozik (Proper 16A), a másik kettőben a meghajtó mellett egy streamer és egy 20 MB-os winchester pörög. Ezeknél a tár is nagyobb (512 ill. 704 kB és az utóbbi színes is). 3 gép tartalékban van, 2 pedig az operátoroknál működik.

Szki

Jelenleg az idő 40%-ban van lekötve (info + erős), de szinte mindig található szabad gép. Éppen ezért nincs foglalási rendszer sem, szükség esetén (pl. félév végén) bevezetik. Nyitva tartás reggel 8-tól este 8-ig. A használathoz mindenkinek fényképes igazolványra van szüksége (és beiratkozáskor személyi, diákigazolvány).

A gépeken Propos operációs rendszer fut (ez a DOS 3.1 verziónak felel meg). Az igazolvány ellenében kérhető oprendszer leírás (2 vaskos könyv) és rendszerlemezek. Ezek mindenféle programokat tartalmaznak, pl.: BASIC (interpreter és compiler), assembler, Turbo Pascal. Üres lemezeket (egyelőre) nem tudnak adni az igazolványra, csak az oktatott tankörökben. Ilyen igazolvány az oktatónak is szükséges.

Hozzáférhető még Fortran, assembler- és BASIC-tutor (oktató-pr.). A winchestereken van dBaseIII+ és Microsoft C is. Remélhetően rövidesen lesz MPROLOG is.

Épül egy lokális hálózat, így minden gép a winchesterről szedheti majd le az alapszoftvereket. Így rövidesen "interaktív" órákat lehet majd tartani.

A gépek egyelőre jól bírják a terhelést. A beüzemelés óta (főleg a nyomtatók voltak nyűgösek) nincs velük komoly gond. Az első egy hónapban az SZKI kihelyezett egy szervizmérnököt is a hibák javítására. A garancia lejárta után a tervek szerint átalánydíjas szerződést kötnek a szervízre.

Azt hiszem, példa értékű az SZKI "reklámja". E szűkös időkben különösen értékes ajándék. A körítés is kitűnő: minden géphez nyomtató, oprendszer leírás, rendszerlemezek. Szebbet kívánni szinte nem is lehet.

Amiről még érdemes álmodni szerintem: némi szakirodalom felhalmozása. Mind kölcsönözhető, mind árusítható formában is (ebbe floppy-árusítás is belefér, hiszen ma hozni kell valahonnan). Valószínűleg egy fénymásoló is jó lenne. És persze megfelelő szakirodalom, aminek szűkös és hiányos kínálata lassan a gépek beszerzéséhez hasonló akadálya lesz a számítástechnika hazai elterjedésének.

(P)