Impulzus

 
A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Villamosmérnöki és Informatikai Kar Hallgatói Képviseletének lapja
Random cikkajánló

Idén is lesz Fesztivál7

Krumplihámozó

Helsinkiben jártam, hogy kifejlődjön az agyam

"...három nap alatt legalább 20 kiló lazacot etettek meg velünk."

Az elnyomott kistestvér

Álom

SchNet – a korszerűsítés küszöbén

Új Vári Jazzklub

Tóth Gábor (Döme), IV. Vill.

Az üvegfúvó

"Könnyed, női tündéralak volt, légies vonásokkal..."

Elavult, öreg szakik

Mostani, state-of-the-art tudásunk idejét múlja, s ugyanúgy, ahogyan nagyanyáink nem értik a mobiltelefont, mi sem értjük majd a... azt a kis kékeszöld valamit, amit majd csak húsz év múlva fedeznek fel.

ACM - ICPC Hungarian National Contest 2004

2004. október 30-án négy helyszínen párhuzamosan rendezték meg az ACM (Association for Computing Machinery) – ICPC (International Collegiate Programming Contest) programozóverseny országos fordulóját, Szeged, Debrecen és az ELTE mellett a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen is, az I épület 3. emeletén. Az Informatikai Központ laborjaiban a korábbi évekhez hasonlóan a Magyar Villamosmérnök– és Informatikus-hallgatók Egyesülete (MAVE) segítette a lebonyolítást.

A verseny 1970-ben indult Texasból, egy helyi egyetem lokális rendezvényeként. 2004-ben már 75 ország 1400 egyetemének 3150 csapata kvalifikálta magát a regionális döntőkbe, a döntőbe pedig 75 csapat kerül a világ minden tájáról. Az országos versenyre a feladatokat Marx Dániel (BME) és Horváth Gyula (Szeged) állította össze, a főszervező idén is Benedek Balázs volt.

A BME-n 15 háromfős csapat vonult fel a kellemes szombati napon, hogy megmérkőzzenek versenytársaikkal. Volt, aki partnerek híján egymaga vállalta a megmérettetést. A hálózati problémák kiküszöbölése és a billentyűzetkiosztás beállítása után már kezdődhetett is a bemelegítés. Ezt az akadályt szemmel láthatóan sikeresen és könnyedén vették a csapatok, a rendelkezésre álló egy óra töredéke elegendőnek bizonyult a kiadott feladat megoldásához, a rendszer pedig stabilnak mutatkozott. A lendület 10:00-kor, a nyolc "igazi" feladat kézhezvételekor kicsit visszaesett, ettől kezdve mindenki megfeszítetten dolgozott, hogy minél előbb megoldja az algoritmikus problémákat.

A hivatalos szabályoknak megfelelően csapatonként egy számítógép állt rendelkezésre, így a bevett taktika az "egy versenyző gépen – kettő papíron dolgozik" volt. Kérdéseket szigorúan a kiépített hálózaton keresztül lehetett feltenni a szervezőknek, így biztosítva, hogy a válaszok minden csapathoz egyszerre jussanak el. A kiértékelés szintén a számítógépes rendszeren keresztül történt, a beküldött megoldásra azonnal jött válasz, nem ritkán a hivatalos hibaüzenetek egyikének formájában.

A verseny érdekessége, hogy a négy helyszínről folyamatosan futottak be a megoldások a BME-n felállított kiértékelő szerverbe, így a rendezők végig nyomon követhették a pillanatonként változó állást. Az országos nyertes – a BME egyik csapata – végül hét feladatra adott jó megoldást. Az ötórás verseny után kis pihenő következett, majd pedig a feladatok megbeszélése. Végül sor került az eredményhirdetésre is: egyetemenként a legjobb három csapat vívta ki magának a jogot a regionális döntőn való részvételre.

Az idei verseny közép-európai regionális fordulóját is a Műegyetemen rendezik a MAVE közreműködésével november 21-én, több mint 50 csapattal Lengyelország, Csehország, Szlovákia, Szlovénia, Horvátország és Magyarország egyetemeiről, így a folytatásra nem kell sokat várni. Sok sikert kívánunk!

Tamás Gergő

http://icpc.cs.bme.hu/, http://www.eestec.hu/

!!! Keretes !!!

Regionális döntő

A közép-európai döntő a lengyel csapatok dominanciájával zárult. Szinte végig ők vezették a versenyt, nagyszerű csapatmunkával és egyéni teljesítménnyel megérdemelten söpörték be a legjobb helyezettnek járó trófeát és a részvételi jogot a kínai döntőre.

Külön ki kell emelni közülük is a varsói egyetem két csapatát, akik az első és második helyen végeztek.

A kilenc feladatból nyolcnál ők sem tudtak többet megoldani, ám az ominózus első feladatot egyetlen csapat sem tudta megoldani. A feladatok kitalálója szerint "lehet, hogy az egy kicsit nehézre sikerült".

Szerencsére ez tekinthető talán a legnagyobb malőrnek az egész verseny alatt. A lebonyolítás zökkenőmentesen zajlott, az eseményeket a meghirdetett időben el tudtuk kezdeni. A lebonyolításhoz a verseny szellemi atyja, a helyszínen jelenlévő William B. Pautcher is gratulált, és biztosított mindenkit, hogy a következő két évben is biztosan mi rendezhetjük a közép-európai döntőt. Még egy kis kultúrát is sikerült lopni a díjátadó ünnepség műsorába: Fellegi Ádám zongoraművész digitális zongorán adott koncertet az IB028-ban.

A legjobb magyar csapat kitüntető címét az ELTE szerezte meg, ötödik helyükhöz ezúton is gratulál a szervezőgárda. A BME-sek idén sajnos csak az erős középmezőnyben végeztek.