Impulzus

 
A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Villamosmérnöki és Informatikai Kar Hallgatói Képviseletének lapja
Random cikkajánló

Megint főzünk

"Mint azt bizonyára kitalálták már, ma csigát főzünk."

"Miért ez volt életem legjobb gólyatábora?"

"Gondoltam, ha ezt mind a 600 gólyával betarttatják, akkor tudnak valamit."

Mindennapok

Ösztöndíjosztás és Modulválasztás GTK módra

A modulválasztás talán az egyik legfontosabb és legrizikósabb téma, illetve esemény az öt év folyamán! Ha nem sikerül ezt az akadályt meglépni, akkor minimum egy évet csúszik az ember.

Monolit Integrált Áramkörök

A föld mélyén

"...rengeteg cső, szigetelőanyagok, kábelek, egy döglött macska, meleg levegő..."

Velencei karnevál

ELTE

EHK-tükör

Tíz éves a BEST

Go – Táblás játék vagy művészet

"Törökülésben ültünk a padlón, egymást fürkészve a tábla fölött. Utasított, hogy helyezzek el négy fekete követ a "csillagpontokon", közel a tábla sarkaihoz. Ha előnyt adunk egy gyengébb játékosnak, akkor kiegyenlítődnek az erőviszonyok. Siocuka fehér követ fogott mutatóujja körme és középső ujjbegye közé – az egyedüli helyes tartás –, és hangos koppanással elhelyezte a táblán. Előnyöm ellenére a fehér kövek gyorsan elfoglalták a táblát, és elvágták fekete köveim egy csoportját. Aznap éjjel fehér kövekről álmodtam, amelyek feketéket zárnak körül. A játék megszállottja lettem. A kövek egymástól függése, minden lépés egyedi jellege és a visszatérő sémák, mintha mindezt egy titokzatos keleti filozófia irányítaná." – Tim Ward

Kevés olyan embert ismerek, akinek mond valamit a go szó. Egy évvel ezelőtt nekem se jelentett semmit. Két filmnek köszönhetem (Pi, Egy csodálatos elme), hogy ma, ha időm engedi, ezen szenvedélyemnek hódolok. Tavaly határoztam el, hogy megismerkedek a játékkal. Némi nyomozás után társakra leltem az egyetemen, sőt arra is fény derült, hogy a múltban igen nagy népszerűségnek örvendett a szórakozás ezen formája a BME falain belül. A vágy, hogy másokkal is megismertessük a gót, addig nőtte ki magát, hogy alapítottunk egy klubot az egyetemen. Remélem, sokakban felkeltem az érdeklődést, és minél előbb felkeresnek minket.

Mi is az a go? Egy ősi stratégiai játék, melynek múltja a sakknál is régebbre nyúlik vissza. A góban a cél a területszerzés. Egy 19x19-es táblán mérkőzik meg két játékos, fekete és fehér kövek elhelyezésével a vonalak metszéspontján, így kialakítva a határokat. Minden játékba hozott kő fent marad a táblán, míg azt az ellenfél be nem keríti. Az egyedülálló kövek könnyű célpontot jelentenek, de összefüggő alakzattá egyesülve ütőképes csapattá válnak. A négy nagyon egyszerű alapszabály megértéséhez elegendő tíz perc, mégis rengeteg időbe telik, míg valaki jó játékos lesz. Ennek oka a megkötések kis számából, és a rengeteg lépési lehetőségből fakadó összetettség.

A játék filozófiája és hangulata egyértelműen keleti eredetről árulkodik. Bár két játékos küzdelme, a cél nem az ellenfél teljes megsemmisítése, hanem a legjobb lépés megkeresése, a támadás és védekezés, a formák harmóniájának megtalálása. Ezért egy játék végén általában egyik fél sem szenved teljes vereséget – mindenkinek sikerül területet foglalni – ellentétben más táblás játékokkal. Másik nagy pozitívuma, előnyadási rendszere, mely lehetővé teszi a nagy erőkülönbségű ellenfelek kiegyenlített játékát.

Nem csupán a logikus gondolkodást és koncentrációkészséget, de a kreativitást is fejleszti. Gyakran a megérzések diktálta lépés sokkal ideálisabb, mint ami logikusnak tűnik, ebből kifolyólag a játékos egyénisége nagy mértékben befolyásolja játékstílusát.

A go Kínából származik, csak később jutott el Japánba, ahol a kezdetektől óriási népszerűségnek örvendett. Múltját rengeteg legenda övezi, és szimbólikája is igen sokszínű. A fekete és fehér színeket a Jing-Jang megtestesülésének tartották. Egyes feltételezések szerint jóslásra is használták, a tábla négy sarka a négy évszak, a fekete-fehér kövek pedig a negatív és pozitív erők szimbólumai.

"Ez a játék, a fehér és fekete egymás elleni küzdelme az alkotóművészet egyik formája. Lélek és harmónia zeneként árad belőle. Ha nem érzékeljük az ellenfél érzéseit, a játék elveszíti nagyszerűségét." – Kavabata Jaszunari

Tacsi – (20) 256-7357