Útmutató "karriertanácsok pályakezdő diplomásoknak"
A magyarországi karrierirodák összefogásuk eredményeként egy tanácsadó kiadvány megjelentetésével segítik a friss diplomások elhelyezkedését. Az Útmutató "Karriertanácsok pályakezdő diplomásoknak" kiadvány célja, hogy a felsőoktatásban végző fiatalok minél nagyobb részének megkönnyítse a munkavállalás, az elhelyezkedés folyamatát. A 74 oldalas útmutató tartalmazza mind az álláskeresés fortélyait, mind a munkavállaláshoz szükséges tudnivalókat: pályaorientáció és az ideális ajánlat kiválasztása, állásajánlatok felkutatása, a jelentkezési csomag összeállítása (önéletrajz-, kísérőlevél-, és szerződésminták), kiválasztási folyamat lépcsőfokai, interjútípusok, lehetőségek a különböző szakterületeken illetve az Európai Unióban, tanulmányi és munkaszerződés, munkajog, továbbtanulás, vállalkozás. Ezek az információk jelentős mértékben segítik az álláskereső fiatal diplomások indulását és eligazodását a munkaerőpiac útvesztőiben.
A kiadvány az olvasóval együtt halad végig az álláskeresés fázisain, olvasmányos formában készíti fel a "nagy megpróbáltatásra". Ugyanakkor ez az út szakaszokra bontható, hogy azok is könnyen megtalálják az őket érdeklő részeket, akik már több állásinterjún is részt vettek, de még nem találták meg "álmaik állását", valamint akik már hallgatóként is dolgoztak.
A szakmai munkában, a szerkesztésben a Budapesti Közgazdaságtudományi és Államigazgatási Egyetem, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem, a Szegedi Tudományegyetem, a Debreceni Egyetem, a Miskolci Egyetem, illetve a Pécsi Tudományegyetem karrier tanácsadással foglalkozó irodája vett részt. A 25000 példányban készülő Útmutató e hat egyetem hallgatói mellett eljut számos hazai felsőoktatási intézmény végzőseihez, az állásbörzék látogatóihoz is.
Az Útmutató hiánypótló jelentősége kiemelendő, mivel a mai friss diplomásoknak fel kell készülni arra, hogy akár hosszú hónapokig sem találnak a végzettségüknek megfelelő állást, sőt napjainkban már a munkanélküliség réme is fenyegeti őket. A cégek sem a pályakezdőket keresik manapság, hanem a fiatal, de már tapasztalattal rendelkező diplomásokat, akik már valahol bizonyítottak, ismertek a képességeik, a szükséges (át)képzésük rövidebb ideig tart és költséghatékonyabb. A friss diplomások iránti kereslet napjainkban szűkül, ugyanakkor az egyetemekről, főiskolákról egyre több végzős kerül ki. Ez az állapot talán csak átmeneti, és a gazdaság élénkülésével várhatóan ismét nő a munkaerő-piaci kereslet. Ennek ellenére a fiatal szakembereknek még komolyabban kell venni az álláskeresést, a munkavállalásra való felkészülést: érdemes látogatniuk az állásbörzéket, felkeresni a karrier irodákat, így találkozhatnak a cégek képviselőivel, illetve megismerhetik az elvárásaikat!
A terjesztés elsődleges helyszínei azon felsőoktatási intézmények, ahol működik karrier iroda (Magyarországon 15 intézmény). A kiadvány országos terjesztését segíti a Hallgatói Szolgáltatók Országos Szövetsége (HASZOSZ) is. Az Útmutatóhoz 2004 tavaszának első állásbörzéjén, Szegeden juthatnak hozzá az érdeklődők. Innentől kezdve folyamatos a terjesztés, hiszen az állásbörze felkészítő előadások, az irodák által állandó jellegű és minden félévben szervezett karrier kurzusok, szemináriumok és előadások márciustól folyamatosan indulnak. A sort a diplomaosztók zárják. A karrier irodák folyamatos szolgáltatásai iránt érdeklődő és azt igénybevevő végzős hallgatók az intézményekben személyesen is átvehetik az Útmutatót. Természetesen a személyes találkozások alkalmával a karrier irodák tanácsadó munkatársai a további kérdésekre is szívesen válaszolnak, illetve a problémákra megoldást kínálnak.
További információ:
Tóth Sándor
toto@sc.bme.hu
20/9373912