Impulzus

 
A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Villamosmérnöki és Informatikai Kar Hallgatói Képviseletének lapja
Random cikkajánló

Jöttünk. Láttunk. Győztünk?

Csak lányoknak!

Vitorlás Club alakul az Sch-ban!

Emberszeletelő

"Kérem vigyázzanak, az ajtók gyorsan záródnak!"

E, pokémon, nézzed!

"Újabb remek dolog. Hülyegyerek, nézzed a fiktív állatokat a tévében, aztán vetessed meg a mindent anyucival, amin ez van."

Erdélyi Tamás

Hogyan (ne) írjunk e-mailt?

"...azonnal írd meg a listára!"

E.T. na' Hause

Hazajutási lehetőségek vidékieknek az egyetem környékéről.

Téli Tábor 2003

Az elnyomott kistestvér

Kedves Hallgatóink, Olvasók!

Ezen írásban szeretném köztudomásra adni, hogy a Természettudományi Kar Hallgatói Képviselete mi mindent tett az elmúlt pár hétben.

Először is a mindenkit érintő témák: szociális támogatás, ösztöndíjak, lakhatási támogatás: mindre volt mód és keret, s néhány adminisztrációs bakit figyelembe épp nem véve, sikeresen lezárult. Továbbá a HK patronálta a TTK-s felezőbált – s bár talán nem volt felhőtlen a fogadtatás, mindenképpen sikeres rendezvénynek mondhatom, hiszen az érintettek zöme jelen volt; s még ha valaki nem is pont ilyennek képzelte – akár köztes kompromisszumként való elfogadása mellett is –, igenis élvezetes volt. Szeretnék itt köszönetet mondani a két főszervezőnek: Paráda Gábornak és Karácsonyi József Sándornak. A Hallgatói Képviselet támogatta továbbá a kOLIMPIA elnevezésű rendezvényt is.

A képviselők mandátuma hamarosan lejár: kérem, mindenki rendezze magában a vállalható s vállalandó feladatokat, s azok súlyát. A Hallgatói Képviselet az április eleji Szakhéten belül a HK eSzCséPé névre elkeresztelt programokkal szeretne ebbe betekintést engedni. Jöjjetek bátran!

Más. Tisztem felkérésre egy tevékenységünket részletesebben is bemutatnom, s ez nem más, mint a kari ösztöndíjelosztási módszerek ismertetése. Először is, ugye, azzal kell tisztában lennünk, mennyi pénzt is oszthatunk szét eme címen. Az ösztöndíjkeret a következő módon kalkulálandó ki: először kiszámítandó a hallgatói létszámmal közel arányos normatív keret. Ebből a keretből először az adott félév hallgatóinak járó 700Ft-os jegyzettámogatás vonandó le. A maradéknak bő 75%-ából jutalmazzuk példás hallgatóinkat ösztöndíj formájában. Ez természetesen az egyhavi juttatás kiszámításának módszere.

Az itteni "árkategóriák" alapjául a következő módszer szolgál: az utolsó emígy támogatott hallgatónak az ún. ösztöndíjlista 50 és 70%-a közé kell esnie. Az ösztöndíjlista nem más, mint homogén hallgatói csoportokra – { { 2} ; { 3} ; { 4} ; { 5 és 5+} } – bontott ösztöndíjak szerint csökkenő sorrendbe állított hallgatói lista, nem elfeledkezve a gyökölésről, ami nem más, mint az 5,0 feletti hallgatók ösztöndíjindexének leredukálása képlettel.

Ha a lista, s a támogatott hallgatók névsora kész, innentől a módozat egyszerű, csak a következő elveket szokásunk betartani: a legkisebb kiutalt összegnek is meg kell haladnia a 3500 Ft-ot, az első s utolsó ösztöndíjas hallgatónak – betartva, hogy a nekik kiutalt összegek hányadosa minimum 3 egész - ösztöndíjindexére egyenes kerül, innentől ismeretes a köztes hallgatók anyagi támogatásának mértéke, s utolsó vezérelvként bele kell férni a fent kiszámolt keretbe. Persze, a törvények rugalmas kezelésére nagy szükség van: méltánytalan lenne a kis számú évfolyamokon a gyakran előforduló helyzeteket nem felülbírálni, miszerint például egy 4,6-os indexű hallgató 70% alatti mivolta miatt ne kapjon eme juttatásból, emiatt gyakran eltér a két szak számára kiosztott maximális összeg. A rendszer kiforrott, flexibilis s működőképes.

Bocsánat, kicsit hosszúra sikerült. Őszintén remélem, a haszna is meglesz, észrevételeket a hk@wigner.bme.hu címre várunk, akár e témában is; hát sziasztok.

andris