Impulzus

 
A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Villamosmérnöki és Informatikai Kar Hallgatói Képviseletének lapja
Random cikkajánló

Kék Osztriga

Sport hírek

Jutalmazás

Arts Formák Fesztivál

Mindkét nap, de kifejezetten hétfőn nagyon sok fiatal ellátogatott a találkozóra. Teljesen új kezdeményezés révén igen nehezen lehetett tervezni a sikerességet és a rendezvény fogadtatását, de mindannyian úgy érezzük, az egyetemi kulturális élet fejlődéséhez és színesítéséhez sikerült jelentősen hozzájárulni.

Csillagtúra reklám

Kéri András (Nessie)

SPOT

Nó UFO

egy érzés, amibe lehet fogódzkodni

Mi kérünk elnézést!

Varga István, IV. Info.

Egy tavaly óta várt ünnepély

Idén, mondhatni hagyományosan, a Magyar Tolkien Társaság ismét megszervezte a Gyűrűk Ura írójának születésnapi ünnepségét – ezúttal a száztizenkettediket ünnepeltük, a helyszín ismét a Corvin mozi volt. Első hallásra kicsit csodálkoztam, hogy miért ünnepelünk idén is, mivel tavaly ugye a kerek évforduló volt az ok, aztán a sajtótájékoztatón kiderült, hogy a szervezők tudnak még újat mutatni.

Az előzetes információk szerint olyan sztárvendégeket is meghívtak voltak az eseményre, mint a filmbéli Pippint játszó Billy Boyd, és a Gollamot alakító Andy Serkis. Rajtuk kívül tervben volt még John Howe és Alan Lee, festők, és egyben a film művészeti vezetőinek meghívása is. Ezek a programok sajnos nem valósultak meg, igaz, a sajtótájékoztatón is csak függőben lévőként lettek beharangozva. Nem baj, ezek nélkül sem szórakoztunk rosszul, másrészt, így jövő évben még lesz hova emelni a rendezvény színvonalát.

A mozi előcsarnokába lépve az első, ami megfogott, az a bejárat mellett felállított sátorszerű dolog volt, amiről első ránézésre azt gondoltuk, hogy azért verték fel a szervezők, hogy a Tolkien-rajongók lepihenhessenek, ha megfáradtak a nézelődésben. Közelebbről megvizsgálva azonban rájöttünk az igazságra: a párnákkal, burjánzó növényekkel, farönkökkel, gyertyákkal és kis asztalokkal berendezett terület az a hely, ahol a hobbitkák a megfelelő atmoszférában szívják el a mindennapi (pipa)füvet. Aztán kipróbáltuk mi is (mármint a helyet), és ekkor hallottuk, hogy a mellettünk lévő társaság beszélgetésében leggyakrabban elhangzó mondatok az "Aragorn annyira cuki", illetve "imádom Legolast" voltak, így aztán kétség sem férhetett hozzá: a felállított sátor a Tolkien Terápiás Csoport elsősegélysátra, ahol a fanatikus rajongókat kigyógyítják a könyvek és filmek szereplői iránt érzett reménytelen szerelemből.

A Corvin egyébként a tavalyihoz hasonlóan "tolkienesítve" lett, azaz kikerült a filmbéli rég várt ünnepély mintájára készült "Boldog Születésnapot, J. R. R. Tolkien" felirat is. Idén is kikerültek a tünde népek zászlói, illetve volt könyv és egyéb Tolkien-relikviák vására is.

Külföldi színészek hiányában a program csúcspontja a magyar szinkronszínészek szinkronbemutatója volt. A Korda terem, a mozi legnagyobb terme annyira tele volt, hogy nekünk - bár az első sorban - csak a lépcsőn jutott hely. A szinkronszínészek közül ott volt Csőre Gábor, aki Frodó hangja, illetve Láng Balázs, azaz Gollam. Élőben találkozhattunk Kerekes Józseffel, akit a legtöbben Jim Carrey hangjaként ismernek - ő a Gyűrűk Urában Samut szinkronizálta. Újréti László is ott volt, aki Théodennek kölcsönzött magyar hangot, illetve a Jóbarátok Chandlere, Sinkovits Vitay András, aki Boromir hangja volt a filmben.

Első látásra jó hangulatú, összeszokott társaságnak tűntek, aztán kiderült, hogy alig látták egymást a szinkronizálás során, mivel szinte mindenki akkor dolgozott, amikor ráért, bár ez minden filmnél így megy. Az azonban csak a Gyűrűk Ura filmeknél volt úgy, hogy a fordító és a szinkronstúdió részletekben, és ráadásul nem sorrendben kapta meg a szinkronizálandó anyagot. Ezt Pataricza Eszter fordítótól tudtuk meg, majd a színészek elmondták azt is, hogy szinkronizáláskor a képernyőn csak a filmbéli szereplők száját látták, azt is fekete-fehérben, a többi rész ki volt takarva, tehát még azt is nehezen tudták megállapítani, hogy melyik száj kihez tartozik. Ehhez képest minden tiszteletem a magyar szinkroné, persze a színészek munkája mellett még a szintén jelenlévő Márkus Tamás hangmérnöké is fontos volt.

Megtudtuk még, hogy a szinkronszínészek nem mindegyike látta a filmeket, illetve olvasta a könyvet, de megígérték, hogy megnézik, illetve elolvassák a közeljövőben. Vicces volt, ahogy Csőre Gábor például "angyalnak" titulálta Legolast, a tündét. Ennek ellenére egyébként jó hangulatot teremtettek, talán csak Újréti László lógott ki a sorból a kora miatt, illetve Kórház a város szélén című új sorozatának túlzott propagálásával. A hangulatot tetézte, hogy előadták a Két Torony egyik jelenetének átszinkronizált változatát, ezenkívül "Drágaszágom" hegyek Láng Balázs előadásában.

Idén is meghirdették a Tolkien művészeti pályázatot, melynek díjátadóján Göncz Árpád, az MTT tiszteletbeli elnöke lett volna a díszvendég, de ő sajnos idén nem jött el, helyette Blahota Attila, a társaság elnöke adta át a díjakat. Itt egy kicsit sikerült elrontanunk a programunkat, ugyanis azért döntöttünk az eredményhirdetés mellett, mivel nem fértünk be a "Végén csak Egy maradhat" paródiaműsorra, és kíváncsiak voltunk Göncz Árpádra.

A pályázati művek nekem idén sem tetszettek, legalábbis a rajz, festmény kategória, annak ellenére, hogy volt egy-két színvonalas kép – kedvencem akár a Gollam a fürdőkádban címet is kaphatta volna –, többnyire a tendencia a filmben látott karakterek másolása volt. Ez évben nemcsak képekkel lehetett pályázni, volt képzőművészeti, irodalmi, és mozgóképes kategória is. Érdekesség, hogy a BME Martos koleszban lévő stúdió is indult a mozgóképes pályázaton, ha jól tudom "Búcsú Középföldétől" című filmjük nem is akármilyen eredményt ért el (letölthető a studio.martos.bme.hu ftp-ről).

A késő estébe nyúló program része volt még több kerekasztal-beszélgetés, előadás, és filmvetítések. A tavalyi szokáshoz híven most került sor A két torony utolsó magyarországi vetítésére, illetve a Szlovák Tolkien Társaság tolmácsolásában megnézhettünk egy angol nyelvű előadást. Zárásként az MTT kórusa és színjátszócsoportja kedveskedett nekünk néhány előadással, illetve együttes köszöntőt mondtunk a Mester tiszteletére.

Bevallom, szkeptikusan álltam hozzá a rendezvényhez, mivel kicsit az az érzésem volt, hogy az MTT részben azért választotta a január 3-ai időpontot, hogy még a harmadik Gyűrűk Ura film előtt jobban bekerüljenek a köztudatba. Pozitívan csalódtam. A 2004-es Egy rég várt ünnepély fejlődött a tavalyihoz képest, látszott, hogy a szervezők sok tapasztalatot gyűjtöttek azóta. Külön tetszett, hogy a nagy érdeklődésre számot tartó programokat kivetítőn is nyomon követhették, akik nem fértek be a terembe, illetve volt olyan előadás, amit meg is ismételtek.

A társaság egyébként szervez még programokat idén is, április 23. és 25. között a Pécsi Tudományegyetemen rendezik meg a második tudományos konferenciát Tolkien műveiről.

Kereskényi Balázs