Impulzus

 
A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Villamosmérnöki és Informatikai Kar Hallgatói Képviseletének lapja
Random cikkajánló

Simonyi Károly Szakkollégium

Szerkezetként egy olyan, a korábbi reszort működéséhez képest szorosabban csatolt struktúrát lehet vázolni, ahol a körvezetőkből alkotott testület munkáját, a közös stratégia kidolgozását egy menedzsment – "elnökség" – segíti, ám a döntések meghozatala és a szakmai tartalom biztosítása továbbra is a körök, körvezetők feladata.

Kollégiumi Küldöttgyűlés

Cím nélkül

Hallgatói képviselő-választás - 1999

A mi Kockánk: elnök úr

"... idén a Schönherz nyerte el az «Év kollégiuma» címet a nagy kollégiumok kategóriájában."

Véres vasárnap

Míg Ridley Scott látványosan hazafias, minden katonája zubbonyán szembeötlően ott virít a csillagos-sávos lobogó, addig az európai alkotásban összesen két ír zászlót látni a tüntetők kezében.

Budavári Schönherz Stúdió

Jött egy busz...

34. Magyar Filmszemle

A Schönherz Kolesz ajtaját ha bezárja...

"...semmiképp sem fordulhatnak elő lopások..."

A Duna jobb meg bal partja

"A vadabb variáció szerint a lámpákat kövekkel dobálták ki."

Egy tavaly óta várt ünnepély

Idén, mondhatni hagyományosan, a Magyar Tolkien Társaság ismét megszervezte a Gyűrűk Ura írójának születésnapi ünnepségét – ezúttal a száztizenkettediket ünnepeltük, a helyszín ismét a Corvin mozi volt. Első hallásra kicsit csodálkoztam, hogy miért ünnepelünk idén is, mivel tavaly ugye a kerek évforduló volt az ok, aztán a sajtótájékoztatón kiderült, hogy a szervezők tudnak még újat mutatni.

Az előzetes információk szerint olyan sztárvendégeket is meghívtak voltak az eseményre, mint a filmbéli Pippint játszó Billy Boyd, és a Gollamot alakító Andy Serkis. Rajtuk kívül tervben volt még John Howe és Alan Lee, festők, és egyben a film művészeti vezetőinek meghívása is. Ezek a programok sajnos nem valósultak meg, igaz, a sajtótájékoztatón is csak függőben lévőként lettek beharangozva. Nem baj, ezek nélkül sem szórakoztunk rosszul, másrészt, így jövő évben még lesz hova emelni a rendezvény színvonalát.

A mozi előcsarnokába lépve az első, ami megfogott, az a bejárat mellett felállított sátorszerű dolog volt, amiről első ránézésre azt gondoltuk, hogy azért verték fel a szervezők, hogy a Tolkien-rajongók lepihenhessenek, ha megfáradtak a nézelődésben. Közelebbről megvizsgálva azonban rájöttünk az igazságra: a párnákkal, burjánzó növényekkel, farönkökkel, gyertyákkal és kis asztalokkal berendezett terület az a hely, ahol a hobbitkák a megfelelő atmoszférában szívják el a mindennapi (pipa)füvet. Aztán kipróbáltuk mi is (mármint a helyet), és ekkor hallottuk, hogy a mellettünk lévő társaság beszélgetésében leggyakrabban elhangzó mondatok az "Aragorn annyira cuki", illetve "imádom Legolast" voltak, így aztán kétség sem férhetett hozzá: a felállított sátor a Tolkien Terápiás Csoport elsősegélysátra, ahol a fanatikus rajongókat kigyógyítják a könyvek és filmek szereplői iránt érzett reménytelen szerelemből.

A Corvin egyébként a tavalyihoz hasonlóan "tolkienesítve" lett, azaz kikerült a filmbéli rég várt ünnepély mintájára készült "Boldog Születésnapot, J. R. R. Tolkien" felirat is. Idén is kikerültek a tünde népek zászlói, illetve volt könyv és egyéb Tolkien-relikviák vására is.

Külföldi színészek hiányában a program csúcspontja a magyar szinkronszínészek szinkronbemutatója volt. A Korda terem, a mozi legnagyobb terme annyira tele volt, hogy nekünk - bár az első sorban - csak a lépcsőn jutott hely. A szinkronszínészek közül ott volt Csőre Gábor, aki Frodó hangja, illetve Láng Balázs, azaz Gollam. Élőben találkozhattunk Kerekes Józseffel, akit a legtöbben Jim Carrey hangjaként ismernek - ő a Gyűrűk Urában Samut szinkronizálta. Újréti László is ott volt, aki Théodennek kölcsönzött magyar hangot, illetve a Jóbarátok Chandlere, Sinkovits Vitay András, aki Boromir hangja volt a filmben.

Első látásra jó hangulatú, összeszokott társaságnak tűntek, aztán kiderült, hogy alig látták egymást a szinkronizálás során, mivel szinte mindenki akkor dolgozott, amikor ráért, bár ez minden filmnél így megy. Az azonban csak a Gyűrűk Ura filmeknél volt úgy, hogy a fordító és a szinkronstúdió részletekben, és ráadásul nem sorrendben kapta meg a szinkronizálandó anyagot. Ezt Pataricza Eszter fordítótól tudtuk meg, majd a színészek elmondták azt is, hogy szinkronizáláskor a képernyőn csak a filmbéli szereplők száját látták, azt is fekete-fehérben, a többi rész ki volt takarva, tehát még azt is nehezen tudták megállapítani, hogy melyik száj kihez tartozik. Ehhez képest minden tiszteletem a magyar szinkroné, persze a színészek munkája mellett még a szintén jelenlévő Márkus Tamás hangmérnöké is fontos volt.

Megtudtuk még, hogy a szinkronszínészek nem mindegyike látta a filmeket, illetve olvasta a könyvet, de megígérték, hogy megnézik, illetve elolvassák a közeljövőben. Vicces volt, ahogy Csőre Gábor például "angyalnak" titulálta Legolast, a tündét. Ennek ellenére egyébként jó hangulatot teremtettek, talán csak Újréti László lógott ki a sorból a kora miatt, illetve Kórház a város szélén című új sorozatának túlzott propagálásával. A hangulatot tetézte, hogy előadták a Két Torony egyik jelenetének átszinkronizált változatát, ezenkívül "Drágaszágom" hegyek Láng Balázs előadásában.

Idén is meghirdették a Tolkien művészeti pályázatot, melynek díjátadóján Göncz Árpád, az MTT tiszteletbeli elnöke lett volna a díszvendég, de ő sajnos idén nem jött el, helyette Blahota Attila, a társaság elnöke adta át a díjakat. Itt egy kicsit sikerült elrontanunk a programunkat, ugyanis azért döntöttünk az eredményhirdetés mellett, mivel nem fértünk be a "Végén csak Egy maradhat" paródiaműsorra, és kíváncsiak voltunk Göncz Árpádra.

A pályázati művek nekem idén sem tetszettek, legalábbis a rajz, festmény kategória, annak ellenére, hogy volt egy-két színvonalas kép – kedvencem akár a Gollam a fürdőkádban címet is kaphatta volna –, többnyire a tendencia a filmben látott karakterek másolása volt. Ez évben nemcsak képekkel lehetett pályázni, volt képzőművészeti, irodalmi, és mozgóképes kategória is. Érdekesség, hogy a BME Martos koleszban lévő stúdió is indult a mozgóképes pályázaton, ha jól tudom "Búcsú Középföldétől" című filmjük nem is akármilyen eredményt ért el (letölthető a studio.martos.bme.hu ftp-ről).

A késő estébe nyúló program része volt még több kerekasztal-beszélgetés, előadás, és filmvetítések. A tavalyi szokáshoz híven most került sor A két torony utolsó magyarországi vetítésére, illetve a Szlovák Tolkien Társaság tolmácsolásában megnézhettünk egy angol nyelvű előadást. Zárásként az MTT kórusa és színjátszócsoportja kedveskedett nekünk néhány előadással, illetve együttes köszöntőt mondtunk a Mester tiszteletére.

Bevallom, szkeptikusan álltam hozzá a rendezvényhez, mivel kicsit az az érzésem volt, hogy az MTT részben azért választotta a január 3-ai időpontot, hogy még a harmadik Gyűrűk Ura film előtt jobban bekerüljenek a köztudatba. Pozitívan csalódtam. A 2004-es Egy rég várt ünnepély fejlődött a tavalyihoz képest, látszott, hogy a szervezők sok tapasztalatot gyűjtöttek azóta. Külön tetszett, hogy a nagy érdeklődésre számot tartó programokat kivetítőn is nyomon követhették, akik nem fértek be a terembe, illetve volt olyan előadás, amit meg is ismételtek.

A társaság egyébként szervez még programokat idén is, április 23. és 25. között a Pécsi Tudományegyetemen rendezik meg a második tudományos konferenciát Tolkien műveiről.

Kereskényi Balázs