Mi vár rám?
Miután kipihented azokat a mámorító estéket, amelyeken a sikeres felvételidet ünnepelted, biztos megfordult a fejedben a fenti kérdés. Nos, nézzük meg nagy vonalakban, hogy mi vár rád az első néhány hónap során...
(Az alábbi írásban szereplő szakkifejezéseket megtalálod az egyetemi vagy a kollégiumi szótárban.)
Kaptál néhány tájékoztató anyagot az Egyetemtől, nagy részüket már biztos végig is olvastad. A Gólyatábor során (amelyet az SSSL szervez) újabb információkkal leszel gazdagabb, s jövendő tankör- és szinttársaiddal, valamint a téged pátyolgató felsőbbévesekkel is megismerkedhetsz. Érdemes komolyan venni az elhozandó tárgyak listáját (a meghívóleveleden megtalálod). Azonban félni sem kell a tábortól – emlékezetes néhány nap, maradjunk ennyiben... A következő esemény a beköltözés, ennek időpontja szeptember 1., vasárnap. A kollégiumot kapott vidékiek ekkor költöznek be a Schönherzbe és a többi kollégiumba, azonban ez egyáltalán nem egy szimpla "felveszem a szobakulcsot és kész" jellegű dolog – bárki eljöhet végigjárni a beköltözést, még a pestiek is. (Évek óta jönnek is szép számmal...) Este lesz egy megnyitó a Schönherzben, utána pedig beszélgetés a négy elsős szinten. (5., 10., 12., 15.) Ezeken szó lesz a kollégium írott és íratlan szabályairól, a következő napok programjáról és még sok minden másról. Ha nem voltál gólyatáborban, akkor ez egy remek lehetőség arra, hogy hozzácsapódj valamelyik társasághoz.
Lesz valamikor egy esti várlátogatás (tavaly ez rögtön hétfőn volt), amikor felkerekedünk, és együtt megnézzük a régi kollégiumot a budai várban. Hangulatos kis séta a városon át, vidám énekekkel, néhány híres épület megtekintésével. (Közgáz! Közgáz!) A beiratkozás már nem ennyire hangulatos, ekkor az egyetemmel ismerkedsz meg. Nagyon sok ember egy teremben, egy csomó papír kitöltése, névsorolvasás és hasonlók. Érdemes minél több számot magaddal vinni (értsd: érettségi bizonyítvány száma, dátuma, iskola száma; nyelvvizsga bizonyítvány száma, személyigazolvány száma, Szabina telefonszáma stb.). Ha jelentkeztél valamilyen nyelvre, akkor nagy valószínűséggel a következő napon nyelvi felmérőt fogsz írni, ezt tessék betervezni. (Nekem anno eléggé váratlanul jött...)
Az első napok minden bizonnyal az Egyetem és a környék felderítésével telik majd. Nem kell megijedni, előbb-utóbb el lehet igazodni az egyetemi épületek útvesztőjében. Érdemes végignézni a menzákat, büféket is. Az órákra tessék csak bejárni, s megpróbálni jegyzetelni. Sokkal jobb, ha a saját tapasztalatod szerint hanyagolsz el egy-egy órányi jegyzetelést (esetleg egy órátJ), mintsem egy nemrég megismert haverod tanácsára. (Aki csak azt felejti el megemlíteni, hogy gimnazista korában unalmában OKTV példasorokat készített.) Előbb-utóbb majd kialakul egy rutin benned, hidd el.
A ZH időszak előtt lesz néhány próbaZH, szintén az SSSL szervezésében. (A Schönherzben, a KIR-en, az Info Site-on valamint az évfolyamlistákon is hirdetve lesznek az időpontok.) Persze közben lesznek különböző rendezvények (Schönherz Qpa – amelyet sokan már most nyár közepén is várnak –, Gólyabál, elsős kirándulás [kirándulás a szinttel – tudod, mint régen az osztálykirándulás], plusz rengeteg program a Schönherzben (Szakest, bulik, hógolyócsata...) és még rengeteg más.
Aztán az idő hirtelen eltelik, s beköszönt a tél, a vizsgaidőszak fagyos tele. Talán ez teszi igazán egyetemistává az embert, talán csak a második vizsgaidőszak... Mindenesetre tessék csak megcáfolni azt a mondást, amely szerint a Villanykaros gólya szeptemberben költözik és január végén repül!
Biztos maradt még egy csomó megválaszolatlan kérdésed. Ha szeptember elejéig sem változik ez a helyzet, akkor keresd bizalommal a seniorokat (így akár engem isJ)...
Bacsi