Impulzus

 
A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Villamosmérnöki és Informatikai Kar Hallgatói Képviseletének lapja
Random cikkajánló

Fesztivál 7

Kari BME közéleti és szakmai ösztöndíj

Aranyember menzája

"Azt nem ma kell. Hol volt csütörtökön?"

Villamos Elosztó

2001. március 21-22.

Vers egy szuszra...

AC Stúdió & Live

Futura non est*

Múltkor visszamentem Anya 2-be. Ott lettem, ahogy ti mondanátok, születtem. Nem volt semmi nagy gond, csak nem tetszett a fülem.

Kedves Gólya barátom!

Rövid hírek házunk tájáról

"a nagyon rücskös szobák feketelistára kerülnek..."

Fiókmélye

Neptun

Teljes nevén: Neptun Hallgatói Információs és Pénzügyi Rendszer. Eredeti feladata az volt, hogy az egyetem tanulmányi és részben pénzügyi adminisztrációját ennek segítségével lehessen elvégezni. Ezt több-kevesebb sikerrel általában sikerül is megvalósítania, a régi módszereknél mindenképpen jobban. Mik is voltak ezek?

Néhány éve még semmiféle számítógépes hallgatói rendszer nem létezett. Az adminisztráció részére léteztek már nyilvántartások, de ezeket a hallgatók még nem használták. A tanszékekre kihelyezett (néhány helyen még ma is megtalálható) füzetekben kellett vizsgákra jelentkezni, s a választott tárgyak listáját papíron adták le a Dékáni Hivatalban.

1995-ben indították be a HIR-t, a Hallgatói Információs Rendszert. Távolról sem hasonlított a mai Neptunra, állandóan lefagyott, folyamatosan baj volt a rendszerrel, az adatbázisba gyakran hibás adatok kerültek. A rendszer szerves része volt a TIRIS-kártya, csak ezzel lehetett belépni, de miután ezt is fel lehetett törni, biztonsági szempontból sokat sérült a rendszer.

A hallgatók 1997. decemberében találkoztak először a Neptun névre keresztelt új programmal, mely kezdetben nagyon sok hibával küszködött, amelyeket a fejlesztők folyamatosan javítottak. A szerverek lassúak voltak (ma is azok), a hálózat nehezen bírta a terhelést.

Az aktuális változata (Neptun 2000 Egységes Tanulmányi Rendszer) már mentes a nagyobb hibáktól, s kijelenthetjük, hogy viszonylag megbízhatóan működik. Az alapját egy kétprocesszoros Digital Alpha szerver és egy Oracle adatbázis jelenti. A felhasználói felületet biztosító Windows-os kliensek nyolc Windows NT szerveren futnak. Aki neptunozni szeretne, annak ezen terminál-szerverek valamelyikéhez kell kapcsolódnia, amit akár egy böngészőből is megtehet. Néhány pénzügyi funkció használata azonban csak TIRIS-kártyával lehetséges a Hallgatói Számítógép Központból (HSZK).

Miért kell használni? Itt kezelik az összes adatod, személyeset és tanulmányit egyaránt. A Neptunon hirdetik meg a tárgyakat, itt kell összeállítani az órarended (első félévben ezt a Dékániban megteszik helyetted), itt kell a vizsgákra jelentkezni, s ide viszik fel a kapott jegyeidet is. Az ösztöndíjak kifizetése is ezen keresztül zajlik, az egyéb juttatásokkal együtt. Nem árt tudni, hogy ha pénzt akarsz a rendszerből, akkor az adóazonosító jeled, a TAJ-számod és a bankszámlaszámod egyaránt szükséges, különben nem fizetnek...

A pénzügyi rendszer a BME gyűjtőszámlán belül nyitott saját alszámládon keresztül érhető el. A különböző díjakat (IV, tandíj stb.) ezen keresztül utalhatod át az egyetemnek, ill. a neptunos rendszer erről szedi le a megfelelő mennyiségű pénzt. Fontos, hogy vizsgaidőszak előtt legyen elegendő pénz ezen a számlán, nem jó ugyanis, ha a banki átutalások lassúsága miatt kell halasztanod egy vizsgát..

Fontos odafigyelni, hogy a Dékániban általában úgy tekintik, hogy ami nincs a Neptunban, az nincs is. Kivétel ez alól az index, mert az az elsődleges hivatalos iratod. A tárgyfelvételnél azonban csak a Neptun számít, így érdemes többször is leellenőrizni, hogy azokat s csak azokat vetted fel, amely tárgyakat ténylegesen akartad.

A fentiekből következik, hogy miért fontos mindenki számára a Neptun. Jól vigyázz a jelszavadra, mert ha egy rosszakaród tárgyfelvétel idején elrontja az órarended, akkor nem kis energiádba fog kerülni kiküszöbölni a csorbát.