Impulzus

 
A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Villamosmérnöki és Informatikai Kar Hallgatói Képviseletének lapja
Random cikkajánló

Az üvegfúvó

"Könnyed, női tündéralak volt, légies vonásokkal..."

Morbid korner

Beszámoló a 2001. évi ACM programozási versenyről

"...jó szervezési készség, az algoritmusok elméletében való jártasság, kiváló problémamegoldó készség és pontos kódolási képesség szükséges."

"It is time to grow up." Hackerek szabadlábon

"...a több ezer fős táborban nem volt egyetlenegy rendfenntartó sem."

Hopp Ferenc Világjáró Klub

Villanykari dalok

Kétoldalról

Citromot locsoltak az éjszaka ködének tejébe.

Az idő szava

Színes programnyelvekről álmodom

Álmomban a BME új angol szakán lettem tanár. Az angol szakra magyar nyelven felvételiztek a diákok. Nagy volt az érdeklődés, csak a legjobbak jutottak be az új angol szakra, amely méltán tekintette magát az ország elitszakjának.

FeCat (Vasmacska Yacht Club)

Ironman, a verseny

Kezdetben vala három különböző sport: úszás, kerékpár, futás. A legenda szerint úgy lett belőlük egy, hogy három muki vitatkozott egy kocsmában, melyik a nagyobb sportteljesítmény: leúszni 3,8 km-t, 180 km-t kerékpározni vagy maratont futni. Mire egy negyedik odalépett hozzájuk és közölte, hogy ő megcsinálja egymás után mind a hármat.

Magyarországon az első triatlonversenyek egyike a Vasi Vasember volt, melyen ugyan nem ez a táv volt, de akkor az volt itthon a legemberpróbálóbb verseny. Egészen 1990-ig. Ebben az évben rendezték meg Nagyatádon az első olyan versenyt, melyen a fent említett távokat kellett megtenniük a próbálkozóknak. Ez volt az első Ironman verseny itthon. Idén már a 13. versenyt rendezték meg. Az "ősidőkben" még a nagyatádi strandon rendezték az úszást, azóta a verseny kinőtte a medencét, és a 42 km-re lévő gyékényesi tóban kellett két kört úszva teljesíteni az előírt penzumot.

Innen kellett bekerékpározni Nagyatádig, majd a város környékén három 46 km-es kör megtétele után lehetett leszállni a bringáról, és elindulni a 6 körből álló futópályára. Egyesek szerint akkor kezdődik el igazán a verseny, mikor elindulsz futni.

Idén hárman – Lengyel Laci (NS), Ferenczi Balázs (Patkány) és jómagam, Kovács Péter (KóPé) – elhatároztuk, hogy váltóban megcsináljuk a távot.

Magán a versenyen három indulási módra volt lehetőség:

– egyéniben: értelemszerűen mindent Te magad csinálsz meg;

– díjazott váltóban: egy ember úszik, a második kerékpározik, a harmadik fut;

– egyéb váltóban: a csapattagok és a váltások nincsenek megszabva.

Úgy döntöttünk, hogy a harmadik lehetőséget választjuk. Minden távot két részre osztottunk, és mindannyian két résztávot teljesítettünk: Patki úszott és bringázott, NS bringázott és futott, én úsztam és futottam.

A verseny napján reggel 5-kor keltünk, mert a busz, mely kivitt minket a tóhoz, hajnali 6-kor indult. Az egyéniek rajtja 7:45-kor, a váltóké 8:00-kor volt. A 40 perces buszozás, a bedepózás, a bemelegítés és az egyéni indulók rajtja után következett a várva várt pillanat: elrajtolt a csapat a másik 79 váltóval egyetemben. Jöjjenek Patkány szavai:

"Valóban én kezdtem elsőként hajnali 5 órai kelés után. 8-kor betuszmákoltak a levegőnél sokkal melegebb gyékényesi bányatóba, ami felett olyan köd volt, hogy csak az 5 méterre előttem úszó sapiját láttam. Kb. két rendezőhajó volt kinn a tavon. Így történhetett meg, hogy egy kb. 30 fős társasággal sikeresen elúsztunk az első bója mellett, és plusz 200 méter után a tó közepén ordítozva szembetalálkoztunk egy ugyancsak tanácstalan és eltévedt 20 fős galerivel. Mintegy 15 perces plusz idővel értünk emiatt be. KóPé táncolva várt a parton, úgy tűnt, be sem akar menni, de miután megdumálta egy rendezővel, hogy 20 perc után bármi van, visszafordul, eltűnt a ködben. Neki már szerencséje volt: félútnál végre felszállt a köd, és 42 perces idővel teljesítette az 1,9 km-t."

A "táncomhoz" hozzátartozik, hogy akkor már cirka 30 perce egy szál úszónaciban vártam, hogy Patki beérkezzen. Váltásnál szóba került, hogy egy térképet vihetett volna magával, hátha akkor nem tévedt volna el. :-)

Úszásból érkezve rohantam a kerékpáros depóhoz, ahol NS várt harcra készen, hogy a váltás után nyeregbe pattanva teljesítse a rá kirótt 88 km-es etapot. De jöjjenek ismét "tábori tudósítónk", Patki szavai:

"9:45 körül vághatott neki NS bringával a Nagyatádra visszavezető útnak, egyre javuló időben. A busszal még utolértük a határban, néha vaklármaként szurkolva egy-egy bringásnak abban a hitben, hogy már őt látjuk. A nyomjad Lacin kicsit meglepődhetett az az ismeretlen fickó, de majd megnézzük, mert csináltunk róla fotót is. :-) NS igen jó idővel, 3 órán belül teljesítette a 88 km-t, a váltásnál biztatva ezzel engem a hasonló folytatásra. A 13–16 óra közötti melegben való tekerés legkirályabb pontja nem a megállás volt, mert akkor kicsit kikészülve, szédülve, felfordult gyomorral szálltam le, hanem a forgalomtól nem elzárt útszakaszon egy Renault Megane cabrio előzése letekert tetővel. Négy fiatal lány sikítozva, tapsolva szurkolta végig a mezőnyt (vagy csak engem). Ez lehetett a verseny fődíja, azt hiszem. 3 óra néhány perc alatt fejeztem be egyébként a 92 km-es szakaszt."

Előzetesen abban maradtunk, hogy az már nagyon jó lenne, ha 6 órát kerékpároznánk. Nos, sikerült 6:03:19-et teljesíteni. Azaz igazán meg lehettem elégedve mindkét csapattársammal, akik keményen kihajtották magukat.

Így 16 óra előtt néhány perccel elindultam a magam 3 körére, amely 20,5 és 21km közti táv lehetett. Nem lehetett más a célom, mint hogy hasonlóan jó időt futva felnőjek a többiek – általam nagyon jónak tartott – kerékpározásához.

"Szóval KóPé – a számára nem megelégedést nyújtó – 1:35-tel zárta a kb. 20 és fél km-t, és beszállt NS befutójába, aki a rajt után 11 óra és 25 perccel felrakta a csapat Ironman titulusára a pontot. KóPéék még kimentek este 11 körül a futópályára, aminek a befutója igazából a mi utcánkban volt (a versenyközpont is a lakhelyünktől kb. 100 méterre lehetett). Néhány görcsös leendő ironman breakelt a végeláthatatlan aszfalton. Megkérdezték, hogy mi lesz a szintidővel, a rendezők azt válaszolták: »Megvárjuk Őket!« – ahogy majd jövőre minket is!

Tornai Andris, számára ugyancsak nem elfogadott idővel, de sikeresen befejezte csapatban a maratont."

Miután 11:20:45-ös idővel, fél 8 előtt 10 perccel NS-sel együtt befutva beértünk a célba, már tudtuk, hogy jövőre visszatérünk ide, és ha minden jól megy, egyéniben!

Kb. fertályórás pihenő után visszaindultunk a szállásra, ahol egy frissítő zuhany után nekiestünk a vendéglátó nénink fantasztikus gyümölcslevesének. Mindezek után fél tíz körül elmentünk a célhoz, hogy megtapsoljuk a végletekig elgyötört éppen beérkezőket. Voltak, akik még ekkor is csak a futásuk 2/3-ánál jártak, ám még a rajt után 16 és fél órával, a limitidőn jóval túl célbaérkezőt is megvárták. Az éjszakában a befutó előtti kb. 150 m fantasztikus volt. Az út mécsesekkel volt kétoldalról kivilágítva, épp telihold volt, és a célnál több százan várták még a családtagjaikat, barátjukat, vagy csak úgy kijöttek, mint mi. Fantasztikus volt, leírni – bármilyen közhely is – nem lehet, egyszer át kell érezni! A 197 egyéni indulóból a végén 170 mondhatta el magáról, hogy újra vagy idén először Ironman lett!

Másnap a házigazdának búcsúzásként mi mást is mondhattunk volna: Jövőre Veletek, ugyanitt!

Érdekesebb eredmények:

Az 1. helyezett egyéniben Végh István lett, 9:13:41-es idővel. A díjazott váltóban az 1. helyezett 8:33:37-es idővel ért célba. Itt 47 váltó indult.

A mi kategóriánkban 33 váltó indult. Mi a 13. helyezést értük el, 11:20:45-ös idővel.

Részeredményeink:

Úszás: 1:47:58 (Patki ~1:02, én ~45 perc)
ez a kategóriánkban a 19. idő volt.

Kerékpár: 6:03:19 (NS ~3 óra, Patki ~3 óra 3 perc)
ez a 17. időt jelentette.

Futás: 3:35:52 (én ~1:35, NS ~2 óra)
itt 11.-ek lettünk.

KóPé