Impulzus

 
A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Villamosmérnöki és Informatikai Kar Hallgatói Képviseletének lapja
Random cikkajánló

Mozdulj magadért!

Interjú Dr. Osváth Péterrel

Sch Kórus

Nem helyettesíti

Az InfoSite múltjáról és jövőjéről. "Azt nem értem, hogy valaki, aki nem tanulta meg, nem érti a tárgyat, hogy veszi magának a bátorságot, hogy egy összefoglalót készítsen, amikben alapvető hibák szerepelnek."

Bemutatkozik a KE csapat

Molnár Ágnes (Ághy), III. Info.

HK-választás – Bevezető

Majzik Róbert (Mc)

Hegyen-völgyön kultúra

Boszorkány II.

MAVE

ACM programozói verseny

A Schönherz Qpa alatt, október 13-án került sor az ACM programozói versenyre, amely egy komoly világverseny előselejtezője volt. Benedek Balázzsal, a verseny főrendezőjével beszélgettem a részletekről.

– Konkrétan mi volt ez a verseny, mit takar a rövidítés?

– Az ACM az Association of Computing Machinery rövidítése, ez nagyjából a Neumann János Számítógép-tudományi Társaság amerikai megfelelője. Ez egy programozói világbajnokság, amelyre régiónként 2 csapat juthat be. Magyarország a közép-európai régióba tartozik, ennek a döntője november 10-én volt Prágában (http://contest.felk.cvut.cz/00cerc/). Egy régióba minden egyetem két csapatot küldhetett, a legjobb két csapat kiválasztására rendeztük ezt a versenyt. A Műegyetemen eddig nem volt ilyen válogató, az ELTÉ-seknél viszont igen. Szerettük volna velük együtt tartani a versenyt, mert így találkozhattak volna az ilyen érdeklődésű hallgatók, és a szervezés is egyszerűbb lett volna. Ez sajnos nem sikerült, mert későn szóltunk nekik, és már nem lehetett átszervezni az ő házibajnokságukat.

– Már szerveztél tavaly is egy 24 órás programozó versenyt a Karon, és sikeresen részt is vettél régebbi versenyeken. Miért vágtál bele egy újabb feladatba?

– Engem a NOKIA keresett meg: szerettek volna egy software-es versenyt a Road-show keretén belül. (A Road-show-n szakmai előadásokat látogathattak a hallgatók egy teljes napon keresztül.) Szívesen elvállaltam, mert nagyon szeretném, ha utódokat találnánk a Karon ezen a területen, mind a programozó versenyek szorgalmas látogatása, mind a szervezés területén. A NOKIÁ-nak szerencsére megfelelt, hogy összekössük a Road-show-t az ACM-mel és a Schönherz Qpával, a qparendezők is belementek, az Informatikai Központ pedig a kedvezményes gépterem-használat biztosításával segített, így két hét alatt sikerült mindent megszerveznünk.

– Hogyan folyt maga a verseny?

– Röviden: 8 feladat, 5 óra, 3 ember, 1 gép. 20 csapat fogadására voltunk felkészülve, s végül 15-en vágtak bele. A két nyertes csapat prágai költségeit a Kar és a NOKIA állja. A szervezésben a qparendezők is segítettek.

A legjobb két csapat, akik képviselhetik az egyetemet Prágában:

1. Darabos Dániel, Németh András, Felföldi Zsolt

2. Pintér Lóránt, Rehák Tamás, Soós István

A feladatokat Marx Dani válogatta össze régebbi versenyfeladatokból.

A 8 feladat egymástól független volt és folyamatosan lehetett beadni őket.

Különböző nehézségűek voltak, és a részidő is számított, így fontos volt, hogy milyen sorrendben állt neki az ember. A legjobbak is csak 7 feladatot tudtak befejezni.

A http://www.sch.bme.hu/acm/ címről a feladatokat és a megoldásokat is letölthetitek.

– Milyen esélyekkel indulnak a győztesek a régiódöntőn?

– Jó hír, hogy a prágaiak, akik az utóbbi években a régiódöntőkön és onnan továbbjutva a világbajnokságokon is nyertek, már kiöregedtek, így valószínűleg onnan újak jönnek. Marx Danival tervezzük, hogy igény esetén felkészítjük a csapatokat.

Dani doktorandusz, és az is eszünkbe jutott, hogy esetleg még egy tárgyat is lehetne tartani az algoritmikus problémamegoldás tárgykörében.

– Mi lesz a versenyekkel ezután?

– A verseny idén is nyitott volt, hívtunk csapatokat a vidéki egyetemekről is. Jövőre remélem, összejön a közös verseny az ELTÉ-vel. Szeretettel várunk szervezőket mind erre, mind a 24 órás verseny megrendezésére. Felmerült ötletként, hogy a következő 24 órás versenyt egy időben több országban tartsuk, az Interneten tartva a kapcsolatot, ugyanis többen is kint vannak külföldön, más-más országokban a volt csapattársaim közül.

– Sok szerencsét és kitartást kívánok a továbbiakhoz!

Amennyiben felkeltettük az érdeklődéseteket az ilyen jellegű versenyek iránt, esetleg beszállnátok a szervezésbe, keressétek Balázst a benedek@inf.bme.hu e-mail címen.

Gyenes Tamás

Lapzárta után érkezett hír:

A Prágai régiódöntőn csapataink a 19. illetve a 20. helyen végeztek (az előző felsorolás szerinti sorrendben.)