Impulzus

 
A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Villamosmérnöki és Informatikai Kar Hallgatói Képviseletének lapja
Random cikkajánló

Kéthetes nyári szakmai programok Európában – ingyen!

"Csak az a jó ..."

Sokaknak – azt hiszem – nem kell bemutatnom a PUF-ot, hiszen elég sűrűn megfordultak már ők a Schönherzben is. Sok ismerősöm azonban meglepődött, amikor megtudta, hogy már 20 éve zenélnek.

Kollégium és diákotthon

Virgin Steele

"For best result play at maximum volume!"

Rövid hírek Házunk tájáról

Ejnye, no!

Hálózsákban, matracon

Villamoskari induló

Casanova bál

"Szinte tele volt a két nagyterem lányokkal."

Csiszár László (Tsiszi)

HKnews

Nyári események

Szakirány

A nyáron sem állt meg a munka a HK-ban, aminek leginkább kézzelfogható eredménye a szakirány-besorolás elkészülte volt, erről olvashattok most egy rövid összefoglalót.

Az első körös jelentkezések a vizsgaidőszak harmadik hetének végén zárultak le, az eredmények június 30-ára születtek meg. Június végén – Dékán Úr határozata alapján – volt egy háromnapos időszak, amely alatt újból volt lehetőség szakirányra jelentkezni, és változtatni a jelentkezéseken. A június utolsó napjaiban jelentkezők a második körös besorolásban vettek részt. Ehhez a körhöz vizsgaidőszak végéig kellett teljesíteni a kritériumokat, az eredmények július végére lettek véglegesek. Mindkét kör után volt egy reklamációs időszak, amikor javítottuk az esetlegesen előkerült hibákat.

Lehetőség volt még szakirányra kerülni egy harmadik körben, abban az esetben, ha valakinek olyan kritériuma hiányzott, melyet nyári halasztott vizsgával, vagy augusztusi szigorlattal teljesíteni tudott, egészen regisztrációs hét kezdetéig. Ezen kívül ősszel még egy hiányzó kritérium esetén be lehetett kerülni bizonyos villanyos szakirányokra (villanyosoknál előfordult az is, hogy utólag meg lett emelve néhány szakirányon a limit).

Sajnos az egyes körök eredményhirdetéseinek határidői az előzetesen meghirdetettekhez képest elcsúsztak, aminek fő oka az volt, hogy a tanszékek késve, rossz dátummal, vagy egyáltalán nem vitték fel a hallgatók jegyeit a Neptunba. Sok esetben hiányoztak a Neptunból a nyelvvizsgák is. Problémát jelentett még a június végén, minden előzetes egyeztetés nélkül bejelentett újbóli, háromnapos jelentkezési időszak is.

A folyamatos hirdetés ellenére sokan nem tudták, hogy az első kör a vizsgaidőszak harmadik hetében zárul, és a vizsgaidőszak végéig szerettek volna első körben besorolásra kerülni. A reklamálók között is voltak késők, akiknek nem tudtunk segíteni. Voltak olyan hallgatók, akik már szakirányos képzésben vesznek részt, ennek ellenére idén még egyszer jelentkeztek szakirányra. Az ilyen dupla jelentkezések kiszűrése is hátráltatta az érdemi munkát.

Problémát jelentett még, hogy nagyon sok olyan szabályzattal ellentmondó engedmény történt az elmúlt években, amikből kifolyólag most nem volt egyértelmű egyes hallgatóknál, hogy szakirányra kerülhetnek-e vagy sem, ezek tisztázása is időbe tellett. Sok olyan tantárgy és akkreditált tárgy fordult elő, amik régen más néven és tárgykóddal voltak meghirdetve, ezért nehezen voltak azonosíthatók, így az ilyen eseteket csak a hallgatói reklamációk alapján tudtuk megcsinálni.

Következzék most egy kis statisztika a besorolásról:

Összesen 903-an jelentkeztek szakirányra, ebből 488 informatikus és 415 villamosmérnök hallgató. A villamosmérnökök közül 93-an szerettek volna keresztbecsatlakozni főszakirányra és 407-en jelentkeztek mellékszakirányra (volt olyan, aki mind a kettőre).

A jelentkezők közül 649 ember került szakirányra, 286 informatikus és 363 villanyos (44-en főszakirányra és 360-an mellékszakirányra). Összesen 627-en kerültek be az általuk elsőként megjelölt helyre.

A bekerülések körökre lebontva az alábbi táblázatokban láthatók:

Villany mellékszakirány:

Informatikusok:

Köztársasági Ösztöndíj

Augusztusban elkészült a Köztársasági Ösztöndíj pályázatok kiértékelése is, melynek eredményét a Támpont Iroda weboldalán (http://www.sc.bme.hu/szabalyzatok /koz_odi/kod_eredm.html) láthatjátok. Az értékelési rendszer kari kiegészítésének elvei megtalálhatóak a HKweben.

Egyéb

A HK idén is megtartotta szokásos nyári táborozását Balatonlellén, ezúttal több villanykaros öntevékeny körrel együtt. Ezenkívül az elsősök találkozhattak velünk a gólyatáborban, évnyitón és beiratkozáskor, ahol hozzájuthattak a közreműködésünkkel készült kari tájékoztató kiadványhoz is.

A tanév rendje

Regisztrációs hét: 2004. szept. 6. – szept. 10.

Szorgalmi időszak: 2004. szept. 13. – dec. 17.

Schönherz Qpa (okt. szünet): 2004. okt. 8., 11.

Hallgatói Fórum: 2004. október 20., 14:00

Oktatási szünet: 2004. november 1.

Nyílt nap (okt. szünet): 2004. november 5.

TDK (okt. szünet): 2004. november 9.

Rendkívüli munkanap: 2004. dec. 18.

Vizsgaidőszak: 2004. dec. 20. – 2005. feb. 4.

Téli szünet: 2004. dec. 24. – 2005. jan. 2.

Idén októberben ismét lesznek hallgatóiképviselő-választások, melynek időpontja október 25–29. Ezt megelőzi egy jelölési időszak, ami október 4-től 15-ig tart. A választásokról bővebben és az idei jelöltekről az Impulzus választási különszámában olvashattok majd.

Ösztöndíj

Mire megjelenik az újság, valószínűleg megkapjátok a múlt félévről visszamaradt hatodik havi ösztöndíjat, melynek hivatalos kiutalási időpontja szeptember 29.

A mostani tanévre a Hallgatói Képviselet némileg változtatott a tavalyi ösztöndíjosztási elveken. A szeptember elején elfogadott új ösztöndíjelvek a következő főbb változásokat tartalmazzák az eddigiekhez képest:

–a korábbi lépcsős helyett mostantól lineáris lesz a növekmény, így a legkisebb átlagkülönbség is eltérő ösztöndíjösszeget jelent;

–a maximális ösztöndíjösszeget az évfolyam legjobb 1%-ánál határoztuk meg, a legjobb egy százalékban teljesítő hallgatók ennél az összegnél nagyobb, kiemelt ösztöndíjat kapnak;

–a linearitásból adódóan csak az egyenes meredekségét kell meghatároznunk, ami a minimális és maximális összeg meghatározását jelenti, a többi érték adott;

–az átállást segítendő kompenzációs keret a két félévben 2-2 ezer forinttal csökken, ezzel párhuzamosan a többi kategóriában kiosztott ösztöndíj növekszik.

Ösztöndíjban részesül az egyes homogén hallgatói csoportokban lévő hallgatók 50%-a, az 50% határán lévő ösztöndíjindexű hallgatók mindannyian kapnak ösztöndíjat.

Az ösztöndíj minimális és maximális összegét a Hallgatói Képviselet állapítja meg a vonatkozó félévben nyújtott teljesítmények alapján az ösztöndíj keretösszegének figyelembevételével úgy, hogy a maximális és minimális összeg hányadosa legalább 3 legyen.

Az ösztöndíjosztás mechanizmusának változása miatt a 2004/2005 tanév őszi félévében a műszaki informatika szak szakirányú képzésben részt vevő hallgatói 4000 forint, a villamosmérnöki szak szakirányú képzésben részt vevő hallgatói 2000 forint kompenzációban részesülnek, mely a minimális ösztöndíjösszeghez adódik hozzá. Ez a kompenzáció a 2004/2005 tanév tavaszi félévében 2000 illetve nulla forint.

Egészségügyimérnök-képzésben a minimális és maximális összeg a vonatkozó félévben a mintatantervben előírt kreditszámhoz igazodik, így 12 teljesítendő kredit esetén a többi képzésnél alkalmazott összeg 12/30-ada, 36 teljesítendő kredit esetén 36/30-ada.

Az ösztöndíjak a matematikai kerekítés szabályai szerint 100 forintra kerekítve kerülnek kifizetésre. Az ösztöndíjösszeg két részből áll össze: egyrészről minden, ösztöndíjban részesülő hallgató megkapja a meghatározott minimumösszeget, másrészről ez egészül ki egy homogén hallgatói csoporttól is függő teljesítményarányos összeggel. Ez utóbbi úgy arányul a legmagasabb és legalacsonyabb ösztöndíjösszeghez, mint ahogy a hallgató teljesítménye aránylik a legmagasabb és a hallgatók 50%-a által elért átlaghoz.

Bővebben az ösztöndíjosztás menetéről a http://vik-hk.bme.hu/index.php?id=189 címen olvashattok.

Új vezetők az Egyetem élén

2004. május 24-én az Egyetemi Tanács Dr. Molnár Károlyt, a Vegyipari és Élelmiszeripari Gépek Tanszék vezetőjét választotta az Egyetem új rektorává. Az addigi oktatási rektorhelyettes új posztját augusztus 1-jén vette át elődjétől. A stratégiai rektorhelyettes pozícióját a karunkon oktató Dr. Sallai Gyula, a Távközlési és Médiainformatikai Tanszék vezetője kapta meg. Rajta kívül még Dr. Kövesi János (oktatási rektorhelyettes) és Dr. Zrínyi Miklós (tudományos és nemzetközi rektorhelyettes) segítik Dr. Molnár Károly munkáját.

Szeptember elsejével nyugdíjba vonult Török Imre, az Egyetem gazdasági és műszaki főigazgatója. A helyét megbízott főigazgatóként Rózsás Péter vette át.