Kalandozások Európában
Merjünk nagyot álmodni, legyen rögtön egy sorozat. Valami olyan, ami akár tetszőlegesen hosszú is lehet és bármikor azt lehet mondani, hogy "bocs, most nem voltam sehol". Három-négy helyről szeretnék írni első körben, de csatlakozzatok bátran, be lehet szállni! Elsőként tehát Pozsony, a régi főváros, két órányira Budapesttől.
Pozsony
Mert igen, Pozsony bizony Magyarország fővárosa volt 253 éven keresztül, 1531 és 1784 között, sőt itt ülésezett a diéta egészen 1848-ig, ahogy a törikönyvben emlegették az országgyűlést, persze elsősorban Bécs közelsége miatt (70 km). (Maga az épület az útikönyv szerint ma egyetemi könyvtár, sajnos megtalálni nem sikerült.)
A városba célszerű vonattal vagy busszal eljutni: busz reggel 7.20-kor indul a Népligetből, visszafelé 3/4 5-kor jön, 4860 forintból meg lehet úszni. Ha vonattal megyünk, akkor ugye van közvetlen járat – kicsit drága –, illetve lehet trükközni: diákjegy Komáromig, majd ott át a hídon, egyenesen előre kb. 15 percet, aztán balra (ki van írva), 25 perc az egész túra, cserébe harmadáron meg lehet úszni. Biletit kell kérni és Bratislava a kulcsszó, felnőttjegy, nincs kedvezmény és a jegyeladó szlovákon kívül semmilyen nyelven nem beszél. Pénzt még a hídon érdemes váltani, négy nap alatt ott találtuk a legjobb váltási arányt.
Pozsonyban a tömegközlekedés 10, 30 és 60 perces jeggyel működik, de úgyse nagyon kell majd: a város érdemi része nagyon kicsi. Szállodának mindenképpen ajánlom a Patio Hostelt: nemrég adták át, olcsó, új bútorokkal berendezett 2-3-4-sokágyas szobák, adnak ágyneműt és beszélnek külföldiül. Ők ajánlották a Slovak Pub-ot is, két sarokra a szállodától, ahol kiválóan belaktunk knédliből és sztrapacskából, a sört pedig említeni se kell, ráadásul 10% kedvezményt is adnak a szálloda lakóinak. Ha ilyen messze eljöttetek otthonról, a helyi túrórudit is érdemes kipróbálni, Dots néven fut, piros pöttyökkel, mókás.
Ha már ilyen messze eljöttetek kocsmázni, a látnivalókat se hagyjátok ki. Elsősorban az Óvárosban érdemes sétálgatni, az utcák, házak monarchiabeli hangulatot árasztanak. A várba felsétálva érdemes benézni az Óramúzeumba, illetve a várból meg lehet tekinteni a kilátást a Duna túlpartjára (Budára?): balra iparnegyed, középen kockaházak, jobbra lápvidék. Mindenesetre érdekes. Maga a vár egy hatalmas erődítmény, Magyarországon hasonlót se nagyon találni. Van még az a brutális híd, a Novi Most, a szocializmus remeke, a pillér tetején étterem van, építésekor lerombolták a teljes régi zsidónegyedet. Viszont: a híd mellett van egy múzeum a pozsonyi zsidóság történetéről, ahol a zsidó szokásokat bemutató tárlat igen érdekes. A híd másik oldalán található a Szent Márton székesegyház, amely magyar koronázótemplomként szolgált 1563 és 1830 között. A templomot nemrég újították fel, hatalmas mérete ellenére nagyon barátságos összbenyomást kelt, érdemes megnézni. Apró érdekesség: a tornyon látható a magyar korona.
Az óvárosban sétálva a vicces bronzemberkékből négyet kötelező megtalálni, nem nehéz, az óváros nagyon kicsi. A Mihály-tornyot, mely a négy kapu közül az egyetlen megmaradt több alkalommal is meg fogjuk találni, kiváló tájékozódási pont. Az egykori prímási palotában (a MUZEUM feliratról biztos felismerjük) és a régi városházán különféle kiállításokat tekinthetünk meg, kellemes hely mindkettő, de ennél nem több. Több régi kút is van az óvárosban, kár, hogy ilyenek nincsenek Budapesten, mert nagyon szépek. Fürdeni nem szabad bennük, bár ez bennünk – különös tekintettel a hóesésre – nem igazán merült fel.
Számomra az összes látnivaló közül a Lechner Ödön tervezte Kék Templom volt a legkedvesebb, a magyar szecesszió igazi remekműve, gyönyörű, mázas csempékkel, a támogatók magyar nyelvű felsorolásával, kerttel, hasonló stílusban tervezett iskolával. Akit csak kicsit is megérint például az Iparművészeti Múzeum épülete, annak feltétlenül fel kell keresnie, fantasztikus épület. (A Tesco mellett kell elindulni kifelé, az első sarkon jobbra és nekimész a Kék Gimnáziumnak, a templom mögötte.)
A város meglátogatására elégnek tűnt az a két nap, amit ott töltöttünk, de ha van még kedvetek maradni, fel lehet keresni a környékbeli fürdővárosokat vagy át lehet ugorni Bécsbe, esetleg meg lehet pihenni Révkomáromban. De erről majd a következő számban.
Nessie
Linkek:
Vasúti menetrend: http://www.zsr.sk
Patio Hostel: http://www.patiohostel.com
Slovak Pub: http://www.slovakpub.sk
Útikönyv: http://www.bratislavaguide.com