Impulzus

 
A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Villamosmérnöki és Informatikai Kar Hallgatói Képviseletének lapja
Random cikkajánló

Idén Köztársasági Ösztöndíjat kapott kari hallgatók

Pusztító olajhártya

Az olajszennyezés a globalizációval jár együtt, ennek természetes következménye, aminek egyáltalán nem örülünk.

@-O.K.

Teaház

Felezési idő

"... feleztünk, IQ-t"

Itt jártunk: szélcsatorna

Különösen az olajválság adott jelentős lökést a nyugati fejlesztéseknek. Igen, nagy cégek kicsiny hazánkban végezték az autókhoz képest hátrafelé mozgó talajt szimuláló futószalaggal az első szélcsatornás tesztjeiket.

Kétoldalról

HK news

Igaz szerelem vagy érdekkapcsolat?

Világlátás, jó közösség, szakmai programok

Kezdjük a legelején. Mikor kezdődött a történetetek?

Goldfinger – Open Your Eyes

2002, Mojo/JiveRecords

Történelem: Goldfinger... így hívták a harmadik James Bond film fura főgonoszát, és ezt a nevet választotta magának 1994-ben egy amerikai punkzenekar. A 96-os debütalbumuk címe szintén ez lett. Ezt követte a Hang-Ups – amin a banda egyik legjobb számát a Supermant találhatjuk –, majd a Stompin Ground, mely többek szerint az igazi áttörést hozta a srácoknak. (Több kommersz zenetévé nyomta a Nena-féle 99-luftballon feldolgozást, valamint a Counting The Days-t is.)

Több filmzene- (pl. American Pie, The Waterboy) és tribute-feldolgozásalbumon (pl. Duran Duran, Misfits) való szereplés mellett kiadták a Darrins Coconut Ass EP-t, majd egy tagcserét követően 2002-ben a cikk tárgyát képező Open your eyes-t.

A fiúk: Nem normálisak! :-) Röviden ennyivel lehet Johnt, Briant, Kellyt, és Darrint jellemezni. Egyik debreceni pajtásom így fogalmazta meg a stílusukat, zenei megközelítésüket: Boldogságpunk!

A zene: Az alapok a kaliforniai punk-rockban gyökereznek. Kezdetben főleg a ska-s elemeket vegyítették sajátos dallamvilágukkal, mára a trombitás témák valahogy lekoptak, de maradtak a kötelező HC-paródia elemek, az egészséges (?) komolytalanság, a lendületesség, valamint a vagány és színes hangzás.

Az album: Saját véleményem szerint a Goldfinger eddigi legjobb lemeze, ideális a banda megismeréséhez. Változatos, igényes, nincsenek rajta töltelékszámok... azaz itt korrigálnom kell: vannak, de ezek 30-50 másodperces poén-kirohanások, komolyan venni őket nem szabad (és nem is lehet).

Az indító Going Home szélvész témája megadja az alaphangulatot, száguldunk haza ezerrel! A Spokesman-t a Tony Hawk 4-ből a játékosok már ismehetik. Ebben a számban az eMpTyV jól megkapja, de érdekes dolog, hogy a következő nótából készült klippet (Open Your Eyes), ha ügyesek vagytok, elcsíphetitek az előbb említett csatornán [eMpTyV – a Dream Theater alkotta ezt szójátékot, mely remekül jellemzi a fő zenetévé színvonalát]. Decision, Dad, Tell Me: három fogós szám. Míg a Dad egy elég agresszív darab, a legutóbbi picit negédesre sikerült, de azért Blink-es szintekre mégsem süllyed.

A Liar 19 másodperces darája után a January következik, melyben a sziruposság ismét feltűnhet, de annyira frankó és hangulatos a téma, hogy akár estéket is merenghetünk rajta (szinte látjuk a hóesést, ahogy kinézünk az ablakon). Gondolom kitaláltátok: a szerelmes (NEM csajozós) témák hemzsegnek a CD-n, ám ez mégsem zavaró, hiszen (a popzenével ellentétben) itt gondolatokat hordoznak eme elemek, valamint sejtésem szerint megtörtént élményeken alapulnak a szövegek, épp ezért teljesen átélhetőek.

Az ilyen mindenki számára ismerős helyzetek, érzések teszik igazán szívem csücskévé a lemezt. A Happy-t is nagyon kedvelem, egyszerűen hallani kell! A Woodchuck megint egy móka – nagyjából a "mitsütszkisszűcs" amerikai változata HC-módon tálalva. ("How much wood could a woodchuck chuck, if a woodchuck could chuck wood?!") Az Its Your Life megint egy tipikus Goldfinger nóta, melynek refrénjét egész nap dúdolja az ember, a közepén lévő reggae-s lazulás pedig a csúcspont.

A Spank Bank egy ragga-punk szösszenet, a Youth pedig ismét bebizonyítja, hogy a srácok fogós dallamok és hangszerelés terén is zsenik. A Radio egy ugrálós koncertfavorit, mely refrénjére szinte látom a közönséget hullámozni a mosh-pit közepén, a záró FTN pedig megint ökörség: Ted Nugent-et szekálják benne rendesen (F*ck Ted Nugent). [Ted Nugent egy hard-rock gitáros, akinek fegyvermániáját, valamint politizálását kritizálja a banda] Ja, és a "blokkból jött" J.Lo.–nak is jól beszólnak. :-) Ha valaki nem veszi ki ezután a lejátszóból a CD-t, még egy poén track-re lelhet. Ez a "nagyonhülye" dobos Darrin lírai vallomása Wayne Gretzky-ről [tudjátok, legendás NHL hokijátékos]. "Wayne Gretzky, the only man Id have sex with..." ...kéész!

Összefoglalva: Ez egy olyan album, melyet ha feltesz az ember, jókedvre derül. Olyan, amit a buszon, utcán, autóban, bárhol szívesen hallgatunk, hiszen energikus és lendületes. A már említett közvetlensége, ragadós dallamai kiemelik a korongot az átlagból, valamint a tucat kalipunk alkotások közül.

A Goldfingert már csak az egyedi hangszerelés is a legprofibbak közé emeli, hiszen ilyen ötletes hangzást, és ennyi zenei geget még a többszázezres zenei megaprodukciókban sem hallhatunk. Sokan lehet, hogy fanyalognak a könnyed stílusuk miatt – ők meg is érdemlik, hogy elkerüljék a CD-t, és kimaradjanak a jóból, másnak viszont melegen ajánlom, ha másra nem is, esős tavaszi estékre boldogsághormon-szaporítónak. :-)

Egyetlen nagy negatívuma talán a rövidsége, hiszen a 36 perc/16 szám elég kurta (a poénokkal együtt), még egy punk lemeznél is.

A cikk végére a zenekar rajongóinak pedig egy jó hír: megjelent az új album Disconnection Notice címen.

Attila – mcmacko