Impulzus

 
A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Villamosmérnöki és Informatikai Kar Hallgatói Képviseletének lapja
Random cikkajánló

Kérlek

A Villanykar új virágai

Játék

Szex a lelke mindennek 1.

Azt mondta, nem colostokkal járja az élet útvesztőit, hanem pragmatikusan, kvázi deduktív módszerrel határozza meg az akkoraság-megfelelőség ok-okozati viszonyát, s mivelhogy van némi orális fixációja, ergo ezt ő úgy méri, hogy...

A Napsugár Játéka

Gyorsan összekészülődtem, felöltöztem, s mire megállt a vonat, épp odaértem az ajtóhoz. Felnéztem az égre, mely még mindig csodálatosan ragyogott, a felhőkön táncot járt a megannyi napsugár, és éreztem: mégiscsak szép az élet, még akkor is, ha holnap vizsgám lesz...

Rövid hírek házunk tájáról

"a nagyon rücskös szobák feketelistára kerülnek..."

Komáromy Dániel (Komcsy)

Mosoly

"Hé, ember, mit csinál ott?"

Papp Tamás (Mozdony)

BME Schönherz Kollégium - 40 éves öregtalálkozó

KSzK

A Kollégiumi Számítástechnikai Kör 1976-ban alakult, amikor a Schönherz a Várból ideiglenesen a mai Vásárhelyi Pál Kollégiumba költözött, amíg az új Schönherz (a mai kék épület) felépül. A '70-es évek második felében az egyetemen még javában zajlott a ferritmagos memóriájú, lyukkártyás programozású számítógépes "központok" forradalma. A hallgató megírván programját a lyukkártyára, beadta a "központba", majd két nap múlva kapott egy papírt, amelyen a legjobb esetben rossz számítási eredmények, rosszabb esetben a hibás programműködés kódja állt. Így kezdhetett előlről programot lyuggatni és csak találgathatott, hogy mi lehet a probléma. Ezért a kör tagjai először beszereztek egy ilyen számító berendezést, ami egy R5-ös volt (vigyázat, ez még nem Luke Skywalker híres barátjának, az R2-esnek az újabb változata, mer' ugye akkor még nem is létezett). Ezen a kollégisták már akár esténként is lefuttathatták programjaikat és nem kellett napokat várni az eredményre. Az Irinyi úti Schönherzbe költözésnél már figyelembe vették a kör akkori igényeit is, így pl. bevezették a szerverszobába a három fázist, valamint elegendő helyet biztosítottak a szekrénnyi nagyságú egységek elhelyezéséhez.

A számítógép hálózatok alkalmazásának gondolata a kör tagjaiban is felvetődött. A '80-as évek közepe-vége felé az akkor népszerű ZX-Spectrum klónját, a Spectroidot kezdték építő egységcsomagokból összerakni, és a TVszobákba aljzatot helyeztek el, amelyhez a gépeket kötve hálózatba lehetett kapcsolni egymással. A kör valóságos kis műhellyé alakult, ahol a bitek billegetése mellett a forrasztópákának is jelentős szerep jutott. Végül nem sok valósult meg a teljes rendszerből bár elméletileg működött , mivel az egyetemisták érdeklődési körében előtérbe került a COCOM tiltás ellenére az IBM kompatibilis PC.

Aztán a rendszerváltás meghozta azt, ami mindenki számára a szabadságot és a haladást jelentette: lehetővé vált a korszerű, olcsó személyi számítógépek (PC-k) vétele, valamint az egyetem is bekapcsolódott a világméretű hálózatba, az Internetbe. Innentől az, hogy mit kell tenni, már kézenfekvő volt: össze kellett kapcsolni őket. Ezért a KSzK kezdeményezte a kollégiumi Ethernet hálózat kiépítését, valamint a Kollégium és az Egyetem közötti kapcsolat létrehozását. A teljes rendszer (SchNet) 1994-re épült ki, az egyetemre üvegszál kábelt húztak, a szobákba koaxiális kábelek vezették a biteket. Ez a BME kollégiumainak történetében egyedülálló eredmény: a schönherz-esek önerőből, elsőként építették ki a lakószobákat és a Ház fontosabb helységeit lefedő hálózatot. Az építők jutalomban részesültek: amíg a Kollégiumban laktak, nem kellett hálózatfejlesztési díjat fizetniük.

A hálózat kiépülésével felmerült az igény, hogy az Internet népszerű szolgáltatásait (telnet, FTP, WWW, e-mail, news stb.) az SchNet is biztosítani tudja elsősorban a kollégisták felé, de nem utolsó sorban a világ felé, hiszen így a világ legtávolibb pontjairól netező emberek is megismerhetik a Kör és a Ház szerepét, múltját. A KSzK főbb kiszolgálója a UNIX-alapú Balu (balu.sch.bme.hu), a Ház elektronikus levelezését, WWW-szerverét és még sok más szolgáltatást is ő működteti. A Ház másik fő szervere a Novell-alapú Sirkán, ami megkönnyíti a kollégisták számára a hálózaton keresztüli file-cserét, központi file-szerverként üzemel, valamint biztosítja a KSzK nyomtatójának elérését.

A KSzK rendelkezik egy gépteremi helységgel, ahol a kollégisták ügyeleti időben lehetőséget kapnak géphasználatra, elkészíthetik házi feladataikat, levelezhetnek, böngészhetnek az Interneten. Ugyancsak a gépteremben található a kör nyomtatója, amire a hálózaton keresztül- akár a szobákból is - küldhetünk dokumentumokat.

1991-ben egy Linus Torvalds nevű finn egyetemista ingyenes Unix-szerű rendszer fejlesztésébe fogott, ami hamarosan Linux néven vált ismertté és mára az Internet egyik legnépszerűbb operációs rendszerévé vált. Természetesen a KSzK is foglalkozik a Linux rendszerekkel, sőt az elsők között volt Magyarországon, akik foglalkozni kezdtek vele. A Unicorn nevű gép a KSzK hivatalos Linux szervere, minden kollégista hozzáférhet és megismerheti működését, kipróbálhatja újdonságait.

Az Internet új programozási nyelvének, a Java-nak is komoly szerepe van a kör történetében, az igen kreatívan elnevezett Java nevű gépre témaszámot igénylő hallgatók e nyelv rejtelmeivel ismerkedhetnek meg.

Az SchNet néhány éves működése után nyilvánvalóvá vált, hogy kinőtte magát. A kezdeti konfiguráció kb. 100 gép összekapcsolását tette lehetővé úgy, hogy a hálózat sebessége még tűrhető értéken maradt. Azonban a gépek száma évről évre nőtt, mára meghaladja a 600-at, ami átlagban több mint két gépet jelent szobánként. A megnövekedett igények újfajta hálózati topológiát, nagyobb sebességű hálózatot követeltek. Ezért 1998-ban a KSzK újabb projektbe fogott és elkezdte megtervezni és kiépíteni a csavartérpárú technológiájú, UTP-alapú hálózatot. Ez a folyamat ma is tart, előreláthatólag jövőre fognak befejeződni a munkálatok. Azonban a hálózat fejlesztése ezzel korántsem zárul le, hiszen a technológia lehetővé teszi, hogy az érpárok végpontjaira csatlakozó aktív eszközök minőségének javításával nagyobb sebességre tegyünk szert. Ez azonban még az ipar számára is nyílt kérdés és a jövő zenéje.

Mint az előzőekben megismerhetted, a KSzK tagjai igen széles körben látnak el feladatokat a falfúrástól kezdve, egészen a WWW-szerver adminisztrálásáig. Az igazán lelkes tagok megismerkedhetnek a hálózatépítés rejtelmeivel, a hálózati eszközök programozásával, a szerverek, szolgáltatások adminisztrálási és fejlesztési feladataival egyaránt. A kör továbbá nyitott minden olyan kezdeményezésre, ami az IT (információ-technológia) körébe tartozik és kész bárkinek segítséget nyújtani, támogatni ebéli munkájában. A Ház szakmai életét gazdagítják a kör tagjai által szervezett tanfolyamok, amelyek az általános ismeretektől kezdve, a számítástechnikai speciális területeiig magas szintű ismereteket nyújtanak a kollégisták számára.

A kör életét rendszeresen vacsik, kirándulások teszik színesebbé. Már hagyománynak tekinthető a BSS és a KSzK közötti labdarúgó torna (tavasszal), ill. kötélhúzó verseny (ősszel).

Ha pedig már alig bírsz a bőrödben maradni az izgalomtól, nyugodj meg. Megkeresünk.