Impulzus

 
A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Villamosmérnöki és Informatikai Kar Hallgatói Képviseletének lapja
Random cikkajánló

MusicMania levlista

Minden kultúrált, nem-periódikus zenéről is szó eshet, ahogy azt a tagok szeretnék.

MűSajt

DUE Sajtófesztivál 2003

Ökörködtünk egyet

A XXIX. Schönherz QPA eseményei

Túlélési útmutató

Ha mégsem tudsz ilyen tempóban haladni (dolgoznod kell közben, vagy szőke lány vagy), akkor sincs semmi baj, vegyél fel valamivel kevesebb kreditet.

Az Informatika épület története

"Valamit be kellett rakni a gödörbe..."

Élettechnika

Bemutatkozik a Sport reszort

Sportolási lehetőségek a kollégiumban.

Címlappályázat

Musicmania – Ghymes

"... ez a világ másolt papíron ..."

Úgy bő másfél éve egy kollégám vitt autóval valahová, egy alig pár perces úton; a kocsiban valami ismerősen ismeretlen zene szólt.

– Te, mi ez?

– Ghymes.

Hát persze, hogy kölcsönadta pár napra a Rege című CD-t, melynek első, címadó dala volt az a bizonyos első, amelynek nem egészen a fele – hiszen még ezt az egy számot végighallgatni sem volt időnk az úton – aztán meghatározta-megváltoztatta zenei érdeklődésemet.

Ez az 1998-as album fordulópont a felvidéki magyar zenekar életében, a kezdetektől erős népzenei hatás mellett itt vehető ki először igazán tisztán az alapító testvérpár, Szarka Gyula és Tamás alkotói jelenléte; a három legújabb album (a már említett Rege mellett a Smaragdváros (2000) és a Héjavarázs 2002 végéről – mindhárom platinalemez) az üzletek világzenei kínálatában lelhető fel, de csak azért, mert egy külön Ghymes-muzsika feliratú polc mégis csak furán mutatna. Így aztán kicsit keresni kell, ha az ember szeretne egyet az irodalmi igényességű szövegeket tartalmazó korongokból. A szövegek döntően Tamás munkái, a zenékbe albumonként néhány szám erejéig bátyja is beszáll, főleg a reneszánsz hangulatát idéző dalok köthetők nevéhez. A zenekar két állandó tagja rajtuk kívül a szintén az 1984-es indulástól ott levő szaxofonbűvész, Buják Andor és az egyik felvidéki népzenész bandából közvetlenül a 96-os amerikai turné előtt leigazolt cimbalmos, Pukkai Attila.

A zenekar összesen vagy negyvenféle hangszert szólaltat meg mesteri módon. Gyula többnyire bőgőzik vagy gitározik, Tamás fő hangszerei a koboz és a hegedű, melyen még nézni is öröm a vonó virtuóz táncát, Andoron és Attilán kívül pedig a koncertek jó részébe besegít vendégzenészként Kún Csaba (szintetizátor), Tiba Sándor (dobok) és Jelasity Péter (szaxofon).

A magunkfajta kockafejű népek számára kellemes meglepetés, hogy az általam kissé szakbarbár módon találomra bepróbált http://www.ghymes.hu/ alatt kellemes kivitelű, információkban gazdag és viszonylag rendszeresen aktualizált honlapot találunk! Jómagam így jutottam el a Rege első taktusai után alig pár nappal egy klubkoncertre és azóta is a honlap az egyik fő hírforrásom, ha új koncertidőpontokat nézegetek. Találhatunk továbbá dalszövegeket is, sőt kedvcsináló gyanánt a számok első 1-1 perce letölthető mp3-ban. Ezeket minden "új vendégnek" tudom ajánlani, az ismerkedést először a három új lemezzel kezdve, hacsak a kedves érdeklődő nem rendelkezik jelentősebb néptáncos vagy népzenei múlttal.

Tudomásom szerint igazi különlegesség a fentebb említett klub is: ez elvileg minden hónap első csütörtökén, gyakorlatilag évi 5–7 alkalommal kerül megrendezésre, jelenlegi helyszíne a XII. kerületi Művelődési Ház a Csörsz utcában, a MOM mellett. Ez tulajdonképpen egy sima koncert, de a "hazai" közönség előtt nem feltétlenül a legpopulárisabb számokat játsszák, van lehetőség frissen színpadra állított számok kipróbálására és jut idő a számok között sztorizgatásra, a zenekar körüli események taglalására is. Általában van meghívott vendég és a koncert után lehetőség van teaházszerű ücsörgésre, beszélgetésre, borozgatásra is.

És aki a fentiek alapján azt hinné, hogy ez valamiféle pár embert érdeklő, kiscsoportos hagyományőrzés, vászoninges művészieskedés, nagyot téved. A koncertek pár éve folyamatosan teltházzal mennek, szabadtéren is szép tömeg szokott összejönni, az ülőhelyes koncertekre pedig ritkán sikerül jegyet szereznie annak, aki az utolsó egy-két héten próbálkozik. Jó egy éve könyv jelent meg Ghymes címmel rengeteg fotóval, dalszöveggel, beszélgetésekkel az együttesről, a zenéről és a világról; nemrég kiadták a 2002-es karácsonyi koncert anyagát CD-n és DVD-n, a nyári koncertmenetrend pedig még alakul, de a honlapon már fent levő program is ígéretes.

Krisz