Impulzus

 
A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Villamosmérnöki és Informatikai Kar Hallgatói Képviseletének lapja
Random cikkajánló

Sport rovat

"Powered by Schönherz DSK"

A hallgatók nem hallgatnak

"...a Minisztérium szeptemberig új hallgatói normatíva rendszert vezet be a HÖOK-kal egyetértésben."

Kollégium és diákotthon

Pozitívan gondolkodom...

EHK-tükör

Számítógépek, kártyaleolvasók, operátorok

"Egy-másfél órára nem ül le az ember programozni"

Kármánosok, figyelem!

Csak gondolatok

Medveczki Gábor (medu)

Jó ez így?

SSSL - Szent Schönherz Senior Lovagrend

A kezdet

Az 1991. év nyarának utolsó heteiben egy nagysikerű Gólyatábort rendeztek a seniorok. A Házban működő évfolyamok ekkor találtak igazán egymásra, ott szembesültek először azzal, hogy az együttes munka milyen jó eredményt képes produkálni. Felbuzdulásukat megragadván ősszel, a Kisrablóban elfogyasztott vacsora során fogant meg az ötlet: szervezett keretekben kellene tovább csinálni a lelkes felsőbbéves senioroknak a fiatalok istápolását. Az akkori nevelőtanárok - Luigi, Doki, Guczó, Fucski, Dézó -, valamint a friss seniorgárda elhatározták, hogy megalapítják a Lovagrendet. Alapító okirat gyanánt elképzeléseiket egy Kisrablós étlap hátuljára vésték, hogy az utókor is "lásson, tudjon".

Története

Valahogy imígyen indult az SSSL hivatalos története. Kezdetben kommandóegységekbe tömörülve járták a Házat, mindenütt lehetett számítani rájuk, ahol valaki ember- és ötletanyagban szenvedett hiányt. Aztán a rendszerváltozás szele begyűrűzött a Ház falain, az egyre több elsőssel egyre többet kellett foglalkozni. A Lovagrend háttérbe vonult, mivel szerette volna a fő célt elérni, az elsősök útját egyengetni. Sajnos a háttérbe vonulás túl jól sikerült, a mélypontból egy fiatal, ám tettrekész nevelőtanári gárda, no meg az általuk vezérelt, zömmel másodéves seniorcsapat vezette ki a Lovagrendet. '95 óta töretlen népszerűségnek örvend, ezen még az sem tudott változtatni, hogy az időközben a körök között kitört legalizálási láz, megkövetelte az SzMSz, a költségvetések, az éves rendezvénytervek előzetes elkészítését. Függetlenségét megőrizve a Lovagrend legalitása nem kör, hanem ellipszis szinten valósult meg.

Felépítése

A Lovagrend megalakulása óta több kasztból épül fel. A legfőbb irányító (és demokratikus diktatúra lévén döntéshozó) szerve a Hetek Tanácsa. Tagjai közé a mindenkori Nagymester, valamint 6 tanácstag tartozik, tanácstag lehet lovag, illetve apród. Irányító szerepet tölt be a lovagok kasztja, az apródok kasztjába pedig azon seniorok kerülhetnek, akiket tevékenységükért a Hetek arra érdemesnek tart. A Lovagrend végrehajtó szerve a seniorgárda, mindenki tagja lehet, aki szívesen egyengetné a piroscsőrű gólyák kezdő lépteit az egyetemi élet rögös útján.

Az idők folyamán, ahogy egyre inkább lábra kapott a Lovagrend szellemisége a Ház berkein belül, úgy lett egyre több ereklyéje, egyre több hagyománya. Ilyen például a Nagykönyv, amit ma már nyugodtan lehetne Vándorkönyvnek nevezni, annyit utazik a Lovagrend és a készítője között. Ebben a kódexban fektették le a Lovagrenddel történt nagyobb eseményeket, igényes felépítése minden olvasója számára feledhetetlen emléket nyújt. A hatalom jelképe a Nagymesteri sapka, az Excalibur (ami egy másfél méter hosszú díszkard), valamint az Országalma, amit gyűlésenként egy megfelelően méretezett Unicumos üveg képvisel.

Maga a nagymesteri cím nem egyidős a Lovagrenddel. Az ősi fóliánsok szerint Iván volt az első Nagymester, majd Nagyturcsi, Polonkai, Blázi, Rich, Ervin ölthette magára a fekete köpenyt. Jelenleg Guriga bírja e felelősségteljes posztot. Lovag lehet minden apród, aki betöltötte a harmadik egyetemi életévét, és bizonyította rátermettségét a lovagi erények terén. Mindeme bizonyítás szertartásokkal tarkított próbatételen keresztül vezet, megfelelés esetén a jelölt részt vehet a Lovaggá Avatás ceremóniáján. Ekkor a lovagok maguk közé fogadják, és elismerésük jeléül egy köpennyel ajándékozzák meg. Az újdonsült lovagnak választania kell egy lovagi nevet, valamint egy címet. Így lett a Lovagrendnek udvari szállítója, kincstárnoka, főétekfogója stb. Az apródjelölt a sikeres próba teljesítés után egy korsót kap annak jeléül, hogy immár a Lovagrend sorait erősíti, majd ezután választania kell egy lovagot, akinek a fegyverhordozója lesz.

A mozgalom

Mivel foglalkozik konkrétan a Lovagrend? Természetesen minden, elsősöket érintő kérdéssel, néhol a Hallgatói Képviselettel karöltve oldják meg a problémákat. Egy gólya egyetemi élete általában a Gólyatáborban kezdődik. Itt alapvető és nélkülözhetetlen információkkal tömik meg a begyét. Aki neadj' Isten nem jelent meg a Gólyatáborban, az beköltözéskor kellő kényelmetlenségek közepette pótolhatja lemaradását. A szorgalmi időszak kétségkívül legnagyobb durranása a Qpán kívül a Gólyabál, ahol elválik, hogy képes-e a gólya a leendő villamosmérnöki élet komolyságát elviselni. A jó közösséggé kovácsolás elengedhetetlen eszköze szokott lenni a szintkirándulás, ezt a seniorok szervezésével ejtik meg valamelyik napos őszi hétvégén. Az összeszokást segíti elő a seniorok által elkészített Első Vacsora is. A Gólyaszerda megfelelő alkalmat ad minden gólya számára, hogy betekintést nyerjen minden, a Házban működő kör munkájába, amelyekben az esetleges kezdeti aktivitásuk miatt hamar kihullhatnak az egyetemről. Mindezen rendezvények szervezése, lebonyolítása a Lovagrend feladata.

Testületileg a Lovagrend minden évszakban tesz egy hétvégi kirándulást, ahol megbeszélik a lovagok a következő időszak teendőit, a felmerülő problémákat. Ezek a táborok rendszerint híres magyar bortermelő vidékek 200 km-es körzetében vannak, kedvenc helyeink Mátraháza, Bodajk, Óbánya, Kőhányáspuszta, Felsőtárkány, Badacsonytomaj, Mályinka, Nagyoroszi, Horpács, Nagymányok.