Pesti Gábor
III. műszaki informatikus
Miért is döntöttem úgy hogy szeretnék indulni? Elsőben nem is gondoltam úgy, hogy kellene bármiféle részt vállalnom a villanykari közösségi életben. Ha viszonylag rendben mennek a dolgok, akkor a szolgáltató rejtve marad a szolgáltatást igénybe vevő számára. Az első két választás úgy ment el mellettem, hogy nem éreztem késztetést a különösebb aktivitásra. Az első ezirányú impulzust a tavaly decemberi rendkívüli HGY-n ért, amikor megdöbbenve vettem észre, hogy az ott jelenlévő HK képviselők a jelenlévő kisszámú hallgatóság ellen szavaztak. Ezt további információk hiányában csak furcsának tartottam. Közben KGY elnök lettem, és ezen minőségben közelebb kerültem a hallgatói önkormányzat működéséhez. Akkoriban fogalmazódott meg bennem először, azirányú szándék, hogy saját közreműködésemmel, ötleteimmel segítsem a HK munkáját. Gondolataimat tett követte, és ebben a félévben rendszeresen látogattam a HK üléseit ismeretszerzés céljából. Ezalatt betekintést nyerhettem belső működésébe. Ennyit arról hogy mit tettem eddig. De mit is szeretnék elérni?
Fontosnak tartom, hogy erősödjék a HK-ban a közép és hosszú távú vízió, a jövőbetekintés képessége. A HK-sok energiáját leköti az, hogy megoldják az aktuálisan felmerülő problémákat, szociális támogatást bíráljanak el, ösztöndíjtáblát találjanak ki. Ezen feladatok mellett nem képes a HK az EHK illetve a Kari vezetés által diktált rövid határidőkön belül érdemben reagálni. Megfelelő előkészítés, információs bázis hiányában proaktív fellépés helyett, csak az események követése marad számára. A HK-nak kevésbé kellene ragaszkodnia a fennálló szabályozáshoz. Túlságosan hatékonyan működik az előzetes öncenzúra, amely miatt a villanykari hallgatóság érdekvédelmének feladatának ellátását több területen meg sem próbálja.
Erre jó példa, hogy a Bsc/Msc képzés kialakításakor még csak saját szakmai elképzelése sem volt/sincs a képzésről. Pedig az általunk megkapott diploma értékét ugyan rövidtávon nem befolyásolja az alsóbb évfolyamok által kapott képzés korszerűsége, de hosszú távon a karról, így az általunk kapott diplomáról kialakított képet nagyban befolyásolják az általuk megszerzett ismeretek is. Ezek olyan kérdések melyekben a Hallgatói Képviseletnek explicit véleménynyilvánítási joga ugyan nincs, de a hallgatóság nem engedheti meg magának azt a luxust, hogy legalább egy választott érdekképviseleten keresztül véleményét ne nyilvánítsa ki.
Egy másik jelentős problémakör az ösztöndíjak kérdése. Ez egy olyan terület, ahol a véges erőforrások következtében nem lehet mindenkinek kedvében járni. Jelen gyakorlat szerint a HK minden félévben elkészít egy ösztöndíjtáblát, mely véleményem szerint a szabályozást és a prioritásokat figyelembe véve az utóbbi időben viszonylag jóra sikerült. Egy probléma van csak vele, mely visszavezet a kezdeti gondolataimhoz. Nem volt semmilyen formában sem előjelezhető az ösztöndíjtábla alakulása, még olyan szinten sem, mint a kollégiumi felvételnél a tanulmányi kiemeltség 20%-a. Szóval szükség lenne egy olyan szabályozás megteremtésére és nyilvánosságra hozatalára, mely kiszámíthatóvá tenné valamilyen formában a juttatások alakulását, még jobban minimalizálva az elbírálás szubjektív komponenseit.
Ezen hiányosságoktól eltekintve szerintem összességében jól működött az előző HK-nak az aktív fele, akik a lehetőségekhez mérten jól oldották meg feladatukat. Az elmúlt egy hónap alapján bátran állíthatom, hogy képes lennék az együttes munkára mind velük, mind a többi megválasztandó leendő HK-sal. Ha megválasztatok, az előbb felvetett kérdések megoldásán kívül a tanulmányi ügyek irányába orientálódnék.
E-mail: pg433@hszk.sch.bme.hu