Impulzus

 
A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Villamosmérnöki és Informatikai Kar Hallgatói Képviseletének lapja
Random cikkajánló

MASTERPLAN / MASTERPLAN

EHK-tükör

Nylonzacskó-pukkasztás az Interneten

Aki kicsit is ért a Flash-hez, tudja, hogy egy ilyen játékot összerakni maximum félnapi munka, egy kis animáció meg néhány hang, hogy azért kicsit változatos legyen, plusz minimális programozás ActionScript-ben.

Nőidomítás

–Jön a barátnőd este bulizni? –Nem, azt mondta, inkább otthon marad. –Jól van idomítva, tudja, hova nem kell jönnie

Első Schönherz Fesztivál

Villanymérnök, villanymérnök...

Villanykari nóták

HK news

Kalandozások Európában

Pozsonyban a tömegközlekedés 10, 30 és 60 perces jeggyel működik, de úgyse nagyon kell majd: a város érdemi része nagyon kicsi.

Ősszel

"Átok"

Vásárhelyi kolesz

Ha szerencséd (illetve peched – nézőpont kérdése) van, kaphatsz építős szobatársat is. Én élveztem, egyrészt jól kijöttem vele, másrészt betekintést kaphattam a gépen túli világba.

Ismét itt az idő, válasszatok!

Sziasztok!

Hát ide is eljutottunk, véget ért ez a viharos, mégis sokak szemében túl csendes ciklus, lejár a Hallgatói Képviselet mandátuma, meg kell választani a következőt.

Mivel idén változott a BME Hallgatói Önkormányzatának Szervezeti és Működési Szabályzata, és ezek a változások érintik a Hallgatói Képviselet megválasztását, a Hallgatói Önkormányzat jogköreinek gyakorlásának módját. Foglaljuk össze röviden, miről is van itt szó:

A Kari Hallgatói Képviselet az a testület, ami a Kari Hallgatói Önkormányzat jogköreinek nagy részét gyakorolja, megválasztásától kezdve egy évig (azért a nagy részét, mert pl.: a Kari Hallgatói Önkormányzat SZMSZ-ét nem változtathatja meg, ehhez közvetlenül a hallgatóknak van joga, szavazás formájában). Jelenleg 14 tagból áll, amiből idén októbertől 11 fő lesz szavazati jogú tagja a Kari Tanácsnak, ezzel a szavazatok 1/3-át birtokolva. Emellett a HK tagjai részt vesznek a kari bizottságok munkájában, tagokat delegálnak egyetemi bizottságokba, valamint javaslatokat, véleményeket terjesztenek ezen bizottságok elé. Emellett a HK saját hatáskörben, a dékán törvényességi felügyelete mellett dönt a hallgatói támogatások többségének szétosztásáról (ösztöndíj, szociális támogatás, Kari BME Ösztöndíj, részben a lakhatási támogatás), eljár a hallgatókat érintő tanulmányi ügyek egy részében, és tartja a kapcsolatot más hallgatói szervezetekkel. A HK a döntéseit testületileg hozza, azaz a tagjai döntési jogkörrel önmagukban semmilyen kérdésben nem rendelkeznek.

A HK megválasztása szavazás útján történik. A választáson a Kar minden hallgatója jelölheti magát, és mindenki szavazhat a jelöltekre. A jelöltek közül azok lesznek képviselők, akik a szavazatok legalább 20%-át megszerzik, az első 14 rendes képviselő lesz, a többiek pótképviselők. A választás előtti héten kell tartani egy Hallgatói Fórumot, ahol a leköszönő HK beszámol tevékenységéről, illetve tájékoztatja a hallgatóságot egyéb aktuális kérdésekről.

És még valami: a választás érvényességi küszöbe 25%!

Láthatóan fontos tehát, hogy a Hallgatói Képviselet időben, és megfelelően fel tudjon állni, meg tudja kezdeni működését. Fontos, hogy ebből ti is kivegyétek a magatok részét, azaz gyertek el szavazni, döntsetek arról, hogy ki harcolhat majd egy évig értetek.

A most megválasztásra kerülő HK különösen nagy kihívások elé néz. Elég ha arra gondolunk, hogy küszöbön az áttérés a kétlépcsős képzésre, folyamatban van a magyar felsőoktatás struktúrájának teljes átalakítása, emellett pedig házon belül is megsokasodtak a problémák. Feszültségektől terhes a viszonyunk az Egyetemi Hallgatói Képviselettel, a karon is több olyan tendencia érzékelhető, ami hallgatói érdekeket veszélyeztethet, a HK-n belül pedig az elmúlt évek legnagyobb generációváltása áll küszöbön, sok tapasztalt öreg róka most abbahagyja a munkát, helyettük fiatalok jönnek, több lelkesedéssel, kevesebb kudarcélménnyel, de kevesebb tapasztalattal is.

Ebben a lapszámban a 16 jelölt bemutatkozását olvashatjátok. Ennyi probléma, és mégis csak 16 jelölt... Ez szomorúsággal tölt el, főleg annak a fényében, hogy év közben meglehetősen sok, látszólag igen kialakult véleménnyel rendelkező kari hallgató vázolta számomra változatos stílusban, hogy mivel és mennyire nem ért egyet. Örülnék, ha egyszer, majd sokára, az ilyen emberek neve is a jelöltlistán lenne, de félek, hogy ez sosem történik majd meg. Ebben a helyzetben pedig nehezen kérhetlek benneteket arra, hogy gondoljátok át jól és megfontoltan válasszatok, hiszen elég korlátozott a választási lehetőségetek. Arra kérlek hát benneteket, hogy adjátok meg a lehetőséget az alább bemutatkozó jelölteknek arra, hogy a következő egy évben ÉRTETEK dolgozhassanak, támogassátok őket szavazataitokkal.

Talán nem így kéne lezárnom ezt a talán kissé szubjektív (amiért elnézéseteket kérem) bevezetőt, mégis így a stílszerű:

Köszönettel,

Medveczki Gábor

BME VIK HÖK elnök