Impulzus

 
A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Villamosmérnöki és Informatikai Kar Hallgatói Képviseletének lapja
Random cikkajánló

Gyújtsd meg a fáklyát!

Elsősorban egyetemisták vagyunk és a közösségi élet már nem ugyanazt jelenti, amit sok-sok évvel ezelőtt.

Bölcs házak

Vers

Kovács István kőműves gondolatai éjszaka egykor

Új Vár Klub

Cím nélkül

Jósgép még mindig

Qpaszám

E! - Beköszöntő

A német nyelvű képzés

Németes tanárok, tárgyak.

Orvos-biológus mérnökképzés

Neptun

Teljes nevén: Neptun Hallgatói Információs és Pénzügyi Rend-szer. Eredeti feladata az volt, hogy az egyetem tanulmányi és rész-ben pénzügyi adminisztrációját ennek segítségével lehessen elvé-gezni. Ennek megfelelően itt kezelik az összes adatodat, személyeset és tanulmányit egyaránt. A Neptunon hirdetik meg a tárgyakat, itt kell összeállítanod az órarended (első félévben ezt a Dékániban megteszik helyetted), itt kell a vizsgákra jelentkezned, s ide viszik fel a kapott jegyeidet is. Az ösztöndíjak kifizetése is ezen keresztül zajlik, az egyéb juttatásokkal együtt. Nem árt tudni, hogy ha pénzt akarsz a rendszerből, akkor az adóazonosító jeled, a TAJ-számod és a bankszámlaszámod egyaránt szükséges, különben nem fizetnek...

Az aktuális változata alapját egy HP AlphaServer (mint adatbázisszerver) és 8 alkalmazásszerver jelenti. Az utóbbiak biztosítják a belépéshez a felhasználói felületet. A nyolc szerver közül kettőt a dékáni hivatalok használnak, egy a tanszékeket szolgálja ki, és öt (Frame3 - Frame7) áll a hallgatók rendelkezésére. A hallgatói belépésre váró szerverek közül négyet szeptembertől az eddigiekhez képest gyorsabb és erősebb gép vált fel, és ezeken már Win2k operációs rendszer fog futni (az ötödik, "tartalék" gépen marad a régi NT). Így az öt gép – elméletben – összesen közel 350 (hall-gatók által indított) kapcsolatot tud kiszolgálni egyszerre (ez a gyakorlatban max. 250-300, mivel az egyetlen adatbázisszerver csak ennyit képes kezelni). Ezenkívül ősztől az eddigieken kívül néhány plusz szolgáltatást is fog nyújtani a Neptun (megtudhatod, hogy milyen díjakat – pl. IV-díj – kell fizetned, és kérésre néhány eseményről – pl. teremváltozás – e-mailben értesít), illetve a gyakori támadások miatt tűzfal mögé kerülnek a szerverek.

A Neptunt kétféleképpen érhetitek el: vagy letöltötök egy megfelelő klienst (Windows-ra és Linuxra is van), vagy Explorert használva a Neptun honlapjáról (http://www.neptun.bme.hu/) közvetlenül is beléphettek rá.

Tehát a rendszer gyakorlatilag minden Internet-hozzáféréssel rendelkező gépről elérhető éjjel-nappal. A vizsgaidőszak kivétel, ilyenkor 8-14-ig hallgatók csak a HSZK-ból léphetnek be. Szerencsére a Neptun honlapjáról ilyenkor is elérhető egy olyan szolgáltatás, amely segítségével belépés nélkül is lekérdezhető bármely tárgy összes vizsgaalkalma terembeosztással együtt.

A pénzügyi rendszerrel a BME gyűjtőszámlán belül nyitott saját alszámlád érhető el. A különböző díjakat (IV-díj, tandíj stb.) erre az alszámlára kell átutalnod, majd a pénzügyi rendszer segítségével innen tudod befizetni a különböző díjakat. Fontos, hogy vizsgaidőszak előtt legyen elegendő pénz ezen a számlán, nem jó ugyanis, ha a banki átutalások lassúsága miatt kell halasztanod egy vizsgát... A pénzügyi rendszerről és az átutalásról bővebben a Piszkos anyagiak c. cikkben olvashatsz.

Fontos odafigyelni, hogy a Dékániban általában úgy tekintik, hogy ami nincs a Neptunban, az nincs is. Kivétel ez alól az index, mert az az elsődleges hivatalos iratod. A tárgyfelvételnél azonban csak a Neptun számít, így érdemes többször is leellenőrizni, hogy azokat és csak azokat a tárgyakat vetted fel, amelyeket ténylegesen akartad.

A fentiekből következik, hogy miért fontos mindenki számára a Neptun. Jól vigyázz a jelszavadra, mert ha egy rosszakaród tárgy-felvétel idején elrontja az órarended, akkor nem kis energiádba fog kerülni kiküszöbölni a csorbát.