Impulzus

 
A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Villamosmérnöki és Informatikai Kar Hallgatói Képviseletének lapja
Random cikkajánló

Kalandra fel!

Csak lányoknak!

Mi is az a kétlépcsős képzés?

A bolognai folyamat és következményei.

Harminchárom

Túl a harmincon nincs jövőre: túl a harmincon már az van, hogy a francba, tegnap kellett volna.

Baleset

"A minap elütöttek egy kislányt a kolesz előtt."

Japán, egy első benyomás

A méretek érzékeltetésére néhány adat: a vonalon csúcsidőben 2-3 percenként követik egymást a dugig tömött szerelvények, melyek egyenként is persze hosszabbak a pesti metrónál, a vonalon 29 megálló van, egymástól átlag 10-15 perc tempós sétányira, a nem túl lassú és egyébként halál pontosan közlekedő vonatoknak kb. 50 perc megtenni egy kört.

40 éves öregtalálkozó volt...

mindkét helyen bőséges programválaszték segítette az emlékezést

Hálózati hírek

Gólyatanács

E!

"a beygir gücü törökül hengerűrtartalom."

A (haza)Küldött( )gyűlés

avagy Teljes Leégés a Földszinten

Már akkor egy kicsit nevetségesnek éreztem az egészet, amikor egy borítékban megkaptam az előzetes anyagokat. Egy tál salátára hasonlított, egymás hegyén-hátán a melléklet melléklete.

Kíváncsian léptem be a földszinti nagyterembe, ahol már javában gyülekeztek a küldöttek. Eljött a kezdés ideje, s mindjárt drámai fordulatot is vettek az események. A levezető elnök ugyanis elsőként a dékánt kérte fel, hogy mondja el a véleményét. (Talán tudhatott valamit.)

A dékán – Zombory László – szabadkozással kezdte mondókáját, hogy ő tulajdonképpen csak a végén akart felszólalni, mert véleménye jelentősen befolyásolhatja a vita menetét. Valóban így is történt. Mert a következő szavai máris arról szóltak, hogy az anyag úgy rossz, ahogy van. Kifogásai között csak mellékes szerepet játszott a formai pongyolaság, a nem egységes szöveg. Ennél sokkal nagyobb gondot okozott az, hogy ellentétek tömkelege van egyrészt a kollégiumi szervezeti és működési szabályzat (SZMSZ) és a hatályos jogszabályok, másrészt az SZMSZ és az egyetemi rendelkezések, harmadrészt pedig az egyetemi rendelkezések és a hatályos jogszabályok között.

Zombory László leszögezte, hogy ő az érvényes jogszabályokat tekinti mérvadónak. Így ellenzi, amikor az egyetem az önkormányzat autonómiáját akarja csökkenteni; de azt is ellenzi, amikor az önkormányzat akar plusz jogokat szerezni. Ezenkívül ütközés van a fegyelmi büntetések terén és még számos egyéb helyen is.

Ezt követően némi vita alakult ki, ahol ötletes emberek megpróbálták az általuk kitalált dolgokat belecsempészni a törvényes keretek közé, mondván pl.: nevezzük szigorú megrovásnak, de járjunk el úgy, mint a "feltételes bentlakásnál". A dékán a fejét rázta, majd helyéről felpattanva az eddiginél is hevesebb támadást intézett a tervezet ellen – egyben felajánlotta, hogy segít kidolgozni egy elfogadható SZMSZ-t.

A küldöttek hozzászólásai pedig eleve kudarcra voltak ítéltetve. A dékán egymaga lesöpört mindenkit. S ehhez jött még hozzá Jereb László volt dékánhelyettes (és még régebben volt KKB titkár) – mint vendég – hozzászólása, aki kifogásokat emelt a "STARTÉGIA" ellen is, azt is megkérdezve, hogy van-e szükség erre. Ezek után – vagy inkább ezek ellenére – a KGY (Küldöttgyűlés) úgy szavazott, hogy a Kollégium Stratégiája c. művet mint alapelveket tartalmazó, az SZMSZ kidolgozását magyarázó anyagot elfogadja. Az SZMSZ vitájára pedig nem került sor.

SLaci – a kollégium igazgatója – felvetette annak a kérdését, hogy a későbbiekben a Schönherz Kollégiumért Alapítványnak meghatározó szerepet kell játszania. Ezt a kuratórium tagjai akceptálták. Ugyancsak SLaci hozta elő a Ház falai közül kiszorult hallgatók kérdését is. (Jelenleg a kolesz foglalkozik albérletek szervezésével, de az előterjesztett anyagokból az nem derült ki, hogy a továbbiakban is szerepel-e ez a céljaink között.) Ezzel kapcsolatban sok negatív vélemény hangzott el, többek között olyan is, hogy ez a kolesz = falak + benne lakó emberek. Csak úgy mellékesen tenném fel a kérdést: képviseltet(het)ték-e magukat valamilyen formában az "albérletesek" is a KGY-n, mert ha nem, akkor ez nullahúsz!

Rövid szünet következett, s azután a kollégium gazdálkodásának módosításáról lett volna szó, ugyanis – egy Egyetemi Tanács-i határozat következtében – azt mindenképpen módosítani kell 1992 végéig. Az előterjesztők azonban azt mondták, hogy a kollégium új gazdálkodási rendje szervesen kapcsolódik az új SZMSZ-hez, tehát csak azzal együtt lehet bevezetni. Így a KGY széttárt karokkal fordul az Egyetemi Tanács felé, sajnálkozását kifejezve. Az egyetlen megoldás, hogy a jelenlegi SZMSZ-t kell kigyomlálni a jogellenességektől, és csak akkor csinálni újat, ha tisztázódtak a peremfeltételek.

Nekem valahogy óhatatlanul is az eszembe jutott a Felsőoktatási Fórum egyik felszólalójának megjegyzése: nem kell a Felsőoktatási Törvényre várni, mert hiába kiált demokráciáért az, aki saját sorait nem tudja rendezni. (Vagyis mi csak haladjunk rendesen a reformok útján? Így születhetett meg az a bizonyos ET határozat is, amely kissé ütközik néhány miniszteri rendelettel?)

Ejnye-bejnye!

De azért nincs itt olyan nagy ellentmondás, hiszen gondolkodhatunk mi saját dolgainkról, rendezgethetjük a sorainkat. Készíthetünk mi akármilyen tervezetet, akár olyat is, amiben a 2093. január 1-jén hatályba lépő törvényeket vesszük figyelembe (már aki előre tud látni ennyire). Csak hát könyörgöm, nem lehet mindent rögtön bevezetni, mihelyt kitaláltuk. Vannak különböző feltételek: jogi és társadalmi feltételek. Nem kellene eltanulni az MKM-től azt a hebehurgya stílust, amivel ők próbálják a változásokat előidézni.

Így aztán az a bizonyos ET határozat úgy értékelhető, mint a jövőre vonatkozó javaslat (amihez persze még lesz egy-két szavunk). Ugyanakkor egyes részeinek jogellenessége miatt a Rektornak a BME SZMSZ 17. § (2) szerint kötelessége, hogy a fenti határozat megsemmisítését előterjessze a kultuszminiszternél.

Kincses Zsolt