Impulzus

 
A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Villamosmérnöki és Informatikai Kar Hallgatói Képviseletének lapja
Random cikkajánló

Műegyetem–Siemens együttműködés 2003-ra

A német nyelvű képzés

Németes tanárok, tárgyak.

Aranyhalandzsa

Biztonság a kollégiumban

"...hiába tiltott ki a KKB a kollégiumból néhány embert"

Máshol

Hekk

"Ahogy biztonsági hibából, úgy törésből is sokféle van ..."

Prioritás

Új EHK elnök?

Varga István, V. Info.

Világvége

Nincs víz. Mi lesz holnap? Talán áram sem lesz... Akkor még lesz plusz egy órám annyit megy a gépem az UPS-ről.

A Villamoskari Hallgatói Képviselet

Hivatalosan megfogalmazva Karunkon a Hallgatói Képviselet (HK) a Hallgatói Önkormányzat (HÖK) vezető testülete. Ha beiratkozásig nem gondolod meg magad és választasz másik kart/egyetemet, akkor te is tagja leszel a villanykari HÖK-nek, mint minden villanykaros.

Hogy miért érdekes ez számodra? A HK-n keresztül szólhatsz bele a kari döntésekbe (később akár HK-sként is), hozzájuk fordulhatsz tanulmányi ügyekben, ők tudnak segíteni, ha nem értesz valamilyen szabályzatot, vagy ha van egy jó ötleted és szeretnéd megvalósítani – és még sorolhatnánk.

Az egyetemen a képviseleti rendszer kétszintű: minden karnak van egy saját, választott, kari HK-ja (KHK) és létezik egy Egyetemi Hallgatói Képviselet (EHK), mely a KHK-k által delegált tagokból áll. Az EHK-sok az egyetemi önkormányzat minden döntéshozó fórumán jelen vannak, így igazán fontos döntés nem születhet nélkülünk.

A kari HÖK legfelsőbb döntéshozó szerve a kari Hallgatói Gyűlés (HGy). Ez egy olyan gyűlés, ahova a Kar minden hallgatója hivatalos. HGy évente egyszer, az új KHK megválasztása előtt, ősszel szokott lenni, amikor is a leköszönő HK beszámol az éves munkájáról. A két HGy között a kari HK "testesíti meg" a hallgatóságot: ő végzi a munkát, hoz döntéseket és alkot véleményt a különböző hallgatókat érintő ügyekben. A kari HK a villamoskaron egy 14 fős szervezet, melyet a Kar hallgatói választanak titkos szavazással az egyéni jelöltek közül.

A HK a tagjai közül megválasztja a koordinátort – ő irányítja a testület munkáját –, aki egyben a kari HÖK elnöke is lesz. Ezután a képviselők két főt választanak maguk közül, akik ezután az EHK-ban fogják képviselni a Kart.

A mi karunkon országos viszonylatban is erős HK működik, sok mindennel foglalkozunk a közvetlen érdekképviseleten kívül is. Ehhez elengedhetetlen, hogy a hivatalos HK-sokon kívül sokan segítsenek nekünk. Ők ugyanúgy hozzátartoznak a társasághoz, ugyanúgy számít a véleményük.

A HK a munka hatékonysága érdekében munkacsoportokat hozott létre:

A Tanulmányi Csoport alapfeladata, hogy megoldást keressen a hallgatók egyéni és csoportos tanulmányi problémáira. Ezen – az egyébként nagyon fontos és munkaigényes feladaton – kívül segít a kari vezetésnek az aktuális, tanulmányi jellegű munkákban: meghatározó szerepet játszott a TVSz kari kiegészítésének valamint egyéb szabályzatok elkészítésében, részt vett az informatika szak tantervreformjának kidolgozásában, segít a szakirányválasztás lebonyolításában.

A PR Csoporton múlik az, hogy a hallgatók mennyit látnak a HK munkájából, illetve a legfontosabb hallgatókat érintő információk eljutnak-e hozzájuk, valamint kialakítja a HK arculatát. Ők tartják karban a HK honlapját, az Impulzuson, hknews-on, plakátokon és egyéb csatornákon keresztül értesítik a hallgatókat az aktuális dolgokról.

A Kari Diákjóléti Bizottság (KDJB) gondoskodik a hallgatói normatíva szétosztásáról. Félév elején kiszámolja az ösztöndíjakat, kiírja, majd elbírálja a szociális támogatás pályázatokat, illetve a kari BME ösztöndíjakat, szétosztja a lakhatási támogatásra rendelkezésre álló keretösszeget. A KDJB-hez kell fordulni abban az esetben is, ha egyszeri – rendkívüli – szociális támogatásra van szükséged valamilyen rendkívüli okból kifolyólag.

A Külügyes Csoport feladata tartani a kapcsolatot az országos (pl. a HÖOK – Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája) és nemzetközi hallgatói szervezetekkel, más felsőoktatási intézmények hallgatóival, felsőoktatási pályázati irodákkal stb.

A Technikai Csoport a Hallgatói Irodát működteti. Ők teremtik meg a megfelelő munkakörnyezetet a HK munkájához: karbantartják a számítógépeket, a fénymásolót, gondoskodnak az irodai eszközök utánpótlásáról.

A HK folyamatos működésének alapfeltétele, hogy legyen megfelelő utánpótlás a képviseletben. Ezért ha kedved van és érdekel a HK munkája, akkor gyere le szerdánként 19 órától a Hallgatói Irodába, a HK ülésekre. Természetesen nem várjuk el – és nem is várhatjuk el Tőled, elsőévestől –, hogy azonnal bekapcsolódj a munkánkba, de a jövő szempontjából már az is hasznos, ha ott vagy és figyelsz. Rengeteget lehet tanulni ezeken az üléseken. Ha megtetszik, még közelebb kerülhetsz a "tűzhöz" a tavalyelőtt alakult Gólyatanácson keresztül – erről külön cikkben olvashatsz bővebben.

Egyetemi éveid alatt problémáiddal fordulj hozzánk bizalommal, szívesen segítünk. Legegyszerűbben a levelezési listánkon tudsz elérni minket: hk@hk.sch.bme.hu, de megkereshetsz minket személyesen is.

A Hallgatói Iroda címe:

1117 Budapest, Irinyi József u. 42.

Schönherz Zoltán Kollégium I. emelet

Telefon/fax: 372-51-39

Figyelgesd gyakran a HK Webet is, itt találod meg az aktuális információkat, szabályzatokat.

A homepage címe: http://www.sch.bme.hu/hk/