Mindentudás Egyeteme Klub sorozat
Az alapítók kifejezett szándéka, hogy a ME váljon a társadalmi közélet egyik eleven és megkerülhetetlen fórumává. Ezért indítottuk útjára 2004. januárjában a Mindentudás Egyeteme Klub sorozatot, mely hetente jelentkező nyilvános kerekasztal-beszélgetés négy-öt, gyakran eltérő álláspontot képviselő szakember részvételével. Célja, hogy a ME keretein belül lehetőséget adjon azon témák megszólaltatására, amelyek jellegüknél fogva nem vonzanak nagy számú aktív közönséget, illetve amelynek közvetítésére alkalmasabb a klub bensőségesebb, vitára késztető légköre.
Idén először került sor arra, hogy a Mindentudás Egyeteme nyáron is kínált programokat közönségének. Az évi rendes előadások színhelyének közelében, a Petőfi-híd budai hídfőjénél horgonyzó A38 hajó fedélzetén a Mindentudás Egyeteme Klub keretében kötetlen pódiumbeszélgetésekre került sor, melyeken a tudomány és a művészet különféle határterületeiről, az átjárhatóságokról, közös és eltérő megközelítésekről cseréltek eszmét egymással és a közönséggel a meghívott neves szakemberek.
Izgalmas a Mindentudás Egyeteme őszi klubprogramja is. A beszélgetés sorozat ősszel két helyszínen folytatódik. Az A38 hajó posztindusztriális környezete mellett megjelenik helyszínként a Magyar Természettudományi Múzeum újonnan átadott, modern épületrésze.
Az A38 hajón tartandó beszélgetések olyan aktuális témákkal foglalkoznak, mint a globális klímaváltozás, civilizációk találkozása, tehetséggazdálkodás. Bemutatunk három olyan fiatal kutatót, akik saját szakmájukban már nemzetközi hírnévre tettek szert. Betekintést nyerhetünk majd az atomok titokzatos világába, megismerkedhetünk a kvantumfizika legújabb kérdéseivel, foglalkozunk a biológiai jelátvitel kérdésével és megtudhatjuk történelmi katasztrófa, avagy egyedülálló lehetőség volt a török hódoltság Magyarország számára.
A Magyar Természettudományi Múzeumban szeptember és november folyamán bejárásokat szervezünk a múzeum gyűjteményeibe, ahol a látogatók szakemberek segítségével ismerkedhetnek meg a legújabb és a régebbi gyűjteményekkel. A bejárásokat rövid, ismeretterjesztő előadás és beszélgetés követi. A résztvevők megismerkedhetnek az emberré válás legújabb kutatási eredményeivel, a denevérek titokzatos világával, megtudhatják miért töltöttek be az ásványok mindig fontos szerepet az emberi civilizáció történetében, és választ kaphatnak a dinoszauruszkutatás aktuális kérdéseire.
Magyar Természettudományi Múzeum:
Szept. 16., 18 óra:
A múzeum – A XXI. századi ismeretszerzés színhelye
Szept. 30., 15-18 óra, óránként:
Múzeumbejárás – Kiállítás és őslénytári anyag
Kapcsolódó előadás 18 órakor:
Dinómánia és tudományos ismeretterjesztés
Nov. 18., 15-18 óra, óránként:
Múzeumbejárás – Embertani tár
Kapcsolódó előadás 18 órakor:
Emberré válás
Nov. 25., 15-18 óra, óránként:
Múzeumbejárás – Ásványtár
Kapcsolódó előadás 18 órakor:
Az ásványok szerepe az emberi civilizációban
Dec. 9., 15-18 óra, óránként:
Múzeumbejárás – Emlősgyűjtemény
Kapcsolódó előadás 18 órakor:
A denevérek titokzatos világa
A38 hajó:
Szeptember 23.
Globális klímaváltozás
Október 7.
Civilizációk találkozása
Október 14.
Tehetséggazdálkodás
Október 21.
A tehetség felismerésétol az akadémiai tagságig
A Kutató Diákok Mozgalmának látványos prezentációkkal egybekötött bemutatkozása
Október 28.
Biológiai jelátvitel
November 4.
Történelmi katasztrófa vagy egyedülálló lehetőség – a török hódoltság az újabb kutatások tükrében
November 11.
Megszelídített atomok – Belépés a kvantumvilágba