Impulzus

 
A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Villamosmérnöki és Informatikai Kar Hallgatói Képviseletének lapja
Random cikkajánló

Varga István, V. Info.

Néhány fontos név a kollégiumból

20 éves a PC

Az alapmodell 16 Kbyte memóriát és MDA-t (Monochrom Display Adapter, egyszínű karakteres kijelzés), de a csúcsmodell is csak 64 (később 256) Kbyte memóriát és CGA-t (Color Graphics Adapter, 16 színű karakteres és max. 4 színű, fix palettás grafikus képernyő) tartalmazott.

Interjú Dr. Recski András professzor úrral

Nem az tart sokáig, amíg valakiről megállapítom, hogy elégtelen a tudása, hanem az, amíg őt meggyőzöm erről.

Tubak Péter (Kag), V. Info.

Alkony

"...igazából nem is fehér, hanem szürke – sokszínű és hideg."

Aktuális ZOH!

Fiókmélye

Helyzetjelentés a beléptetőrendszerről

Ebben a félévben érkezett el az idő, hogy a beléptetőrendszer élesben is bemutatkozzon. Ez persze nem sikerült zökkenőmentesen, felmerült néhány probléma. Az egyik az volt, hogy az emlegetett szerkezet memóriáját egy kicsit alulméretezték, a másik pedig, hogy a portához legközelebbi ajtó zárszerkezete eltörött, így ott egyelőre szabadon közlekedhet mindenki.

Qpa++ – hackelés az MIT-n

>...képzelj el egy akkora és olyasmi épületet, mint a K, és rajta egy akkora kupolát, ami kb. a közepét lefedi. No, ez a Great Dome, amivel messze a leglátványosabb dolgokat művelték.

Véres vasárnap

Gondban vagyok, mert ajánlok egy tulajdonképpen ismeretlen filmet, amiről tudom: keveseknek tetszene igazán. Ahhoz túlságosan realista és őszinte. Mégis: tanuljunk történelmet! Moziban.

A címben jelzett történelmi esemény dátuma: 1972. január 30. Egy észak-ír városban, Derryben, békés polgárjogi tüntetést szervez egy parlamenti képviselő. Az IRA ekkor már létezik, noha hatékonysága még meglehetősen alacsony. A felvonulók ellen a brit hadsereg vonult fel. A történelem: 13 halott és 14 sebesült tüntetőkből, viszont egyetlen sérült sem a katonák oldalán. Ez megmásíthatatlan tény, most lássuk a filmet!

Leginkább a Sólyom végveszélybenhez tudom hasonlítani, néhány (jelentős) eltéréssel. Míg Ridley Scott látványosan hazafias, minden katonája zubbonyán szembeötlően ott virít a csillagos-sávos lobogó, addig az európai alkotásban összesen két ír zászlót látni a tüntetők kezében. Míg Szomáliában a hősiességen volt a hangsúly, addig ezen a hűvös januári napon az emberek kétségekkel voltak teli, küzdöttek, szerettek, sírtak és szenvedtek saját döntéseik súlya alatt.

Érdekes módon a brit katonák – amerikai társaikkal ellentétben – nem mutattak kétségeket a feladatuk végrehajtása közben. Mégis, miután visszavonultak, már voltak érzéseik: féltek, és kétségekkel küzdöttek.

De nem bántom tovább Scott mestert, lássuk inkább az ír-angol csodát!

A film Sundance-közönségdíjas. (Lásd filmdíjas cikk.) Ezen tény miatt néztem meg a filmet; a stáblista tökéletesen ismeretlen.

A képek néhol a Blair Witch Projectre emlékeztetnek: életlenek, rázkódnak, nem az aktuálisan történő legfontosabb eseményt veszik, hanem csak úgy néznek valahova. Ahogy mi sem a legfontosabbat látjuk, hanem csak "valamit".

Megvallom, eleinte szokatlannak, sőt zavarónak éreztem ezt a megoldást, ám hamar megéreztem az erejét. Rendkívül jól adta át a film dokumentarista, nézelődő szerepét, olykor meglepett nézőként rajtfeledve figyelő tekintetét egy jegyzetelő újságírón, a betonfal tetején figyelő katonákon.

Megdöbbentő a hangok élethűsége. Ilyennek kell lennie a fegyverropogásnak! Nem a multiplexek hangcsatornáira szűrt, és tompított valamit hallunk, hanem valódi lövéshangokat.

Külön történetet érdemelnek a színészek. Őszintén szólva a katonák esetében nem tudom megállapítani, hogy tényleg színészek voltak-e. Az ejtőernyősök tényleg úgy néztek ki, mint akik készek ölni, és ez látszott a szemükön. Aki találkozott már valódi légiósokkal, az látta ezt a hátborzongató ridegséget. A végső kihallgatások során azonban ezekről a marcona fickókról áradt a zavar, amit a hadbíróság közelsége váltott ki. Mesteri teljesítmény, le a kalappal előttük.

Ugyanígy elismerés illeti a tüntetést szervező Ivan Coopert alakító színészt is. "Tényleg" ideges volt, amikor a felvonulók két részre szakadtak, érezni lehetett rajta a fájdalmat, az áldozatokért érzett felelősséget. Még sorolhatnám az emlékezetes alakításokat. És így hirtelen nem is tudnék olyan színészt mondani, akit ne illetni dícséret.

Az alkotás összhatása megrázó, a vágások lassú és kihangsúlyozott átmenetei elismerésre méltóak. A történet végi feliratok tényszerűen sorolják a történelem eseményeit, érzelmektől, állásfoglalástól mentesek. Mindenkinek ajánlom, aki szereti a történelmi-dokumentarista témát, de óva intem azokat, akik pergő akcióra vágynak.

A film különös érdekessége volt a Ruszkik haza! felszólításra "rímelő" Britek haza! (Brits out!) mondat.

Egy kérésem lenne egy esetleges magyar 56-ról szóló film készítőihez: először nézzék meg a Véres vasárnapot!

Kokas