Impulzus

 
A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Villamosmérnöki és Informatikai Kar Hallgatói Képviseletének lapja
Random cikkajánló

Medveczki Gábor (medu)

Tévedések tragikomédiája

Kálmán György (Gyuri), IV. Info.

Fragek elleni diéta

Vajda Milán

Világkép

Mamesz in action

Közösségi pontosztás

"Sajnos nem lehet embereket és munkájukat pontokkal értékelni ..."

Diákközpont

A guberáló

Sporthírek

A karok közti focibajnokság sorsolása a 4. fordulótó, elsős foci, eseménynaptár.

Vélemények

Az egyetemi oldalakon való kutakodás mellett e-mailben is felvettem a kapcsolatot néhány intézmény vezetőjével, oktatóival. Amellett, hogy válaszaik sokat segítettek a tematikák összeszedésében, pontosításában, megkérdeztem véleményük, tapasztalatuk pár témában.

Az első nem a tanmenetre vonatkozó kérdésben arról faggattam őket, ami Sziffrid szerint nálunk nagy elvi vita volt a HK és az oktatók között (lásd a decemberi Impit): mennyire várnak el a szakon készségszintű programozási tudást a hallgatóktól. A válaszok többé-kevésbé egységesek voltak: igenis szükséges a gyakorlati tudás, azonban nagyon fontos, hogy ezt komoly elméleti alapozás támassza alá. Dr. Kotsis Domokos, a BMF NIK oktatási igazgatóhelyettesének válaszából egy az egyben idézném az alábbi pár sort:

"Igen fontos, hogy ellen kell állnunk annak a nyomásnak, amely arra hivatkozva, hogy hallgatóinknak azonnal használható ismeretekre van szükségük, a felsőoktatást – és különösen annak főiskolai ágát – valamiféle licenceket adó tanfolyamok sorozatává kívánta alakítani. A felsőoktatásnak nem célja szellemi betanított munkások képzése, akik olyan – kétségtelenül azonnal használható – ismeretekkel rendelkeznek, mely ismeretek néhány év alatt használhatatlanná avulnak. Gazdaságtalan, célszerűtlen és kivitelezhetetlen a diplomás "szakembereket" életük folyamán 10–15 ízben újra iskolapadba ültetni. Célunk csak olyan értelmiségiek képzése lehet, akik önállóan képesek tanulni, s a diploma megszerzése után évtizedekkel is építhetnek az itt szerzett alapokra.

Ugyanakkor látnunk kell, hogy tisztán elméleti úton nem lehet ezt a mesterséget (sem) megtanulni, a hallgatóknak a szakmát művelniük is kell. Kizárólag teljesen általános és így teljesen elméleti eszközökkel egy elméleti matematikus dolgozhat, de egy mérnök nem."

Szitás Zoltán (Nyugat-Magyarországi Egyetem) szerint "Bár egy informatikus és egy programozó (kódoló) közé nem tehetünk egyenlőségjelet, egy informatikusnak mindenképpen rendelkeznie kell programozási ismeretekkel, még ha azok nem is a legapróbb részletekbe menőek." Végső célkitűzéseiket a következőképp fogalmazta meg: "Azt mondhatjuk, hogy ha a harmadik féléves (Java) labor végén a hallgatók képesek egy nagyházi feladat keretében egy egyszerűbb, háromrétegű, objektum-orientált alkalmazást önállóan megtervezni és elkészíteni, akkor biztosan elérték azt a szintet, amit szerintünk egy gazdasági informatikusnak tudnia kell.".

Szegeden komolyabbak a követelmények (bár tény, ott műszaki és nem gazdasági informatikust képeznek): "A végzős hallgatóknak képesnek kell lenniük összetett programok megértésére, diplomamunkájuk keretében 6-8 hónapig dolgozhatnak témájukon, ez általában egy közepes méretű alkalmazás fejlesztését is magában foglalja.". Egy ezen a szakon tanuló ismerős diák szerint is a gyakorlatiasabb oktatás a követendő út, ő C-vel és párhuzamosan Assembly-vel kezdene, aztán jöhet az OOP Javával, mindezt komoly elvi alapozással és a tényleges kódolást is alaposan számonkérve.

Rákérdeztem még a hallgatók nehézségeire, hogy mit tesznek annak érdekében, hogy a kezdetben rájuk zúduló hatalmas ismeretanyag, újdonság feldolgozhatóbb legyen, össze lehessen egyeztetni az elméleti és gyakorlati ismeretek elsajátítását, és arra, hogy mi bizonyul a legnagyobb buktatónak. Kotsis úr szerint "törekvésünk, hogy gyakorlati feladatoknak az elvek illusztrálását, megvalósítását kell mutatniuk, nem szabad, hogy a két terület elváljon egymástól". Náluk az ilyen irányú szigorlat gyakorlati feladatai okozzák a legnagyobb gondot: "A legvalószínűbb magyarázat az, hogy a készségek több féléven át elmulasztott elsajátítását nem lehet néhány napi »rohammunkával« pótolni.". Schrettner Lajos (SZTE): "Oktatásunk átszervezésének egyik célja éppen a kezdeti ismeretanyag mennyiségének csökkentése. Ezt úgy próbáljuk elérni, hogy az első időszakban a programozás technikai részére koncentrálunk, később térünk át az algoritmustervezési és programfejlesztési ismeretekre.". Ezzel valamiképp ellentétes felfogást követnek a Nyugat-Magyarországi Egyetemen: "Mind a nyelvi elemek, mind a programozási szemléletmód, algoritmizálás önmagában is elég hatalmas anyag, ezért az oktatásunkban igyekszünk a C, C++ nyelvi elemeket a minimálisra visszaszorítani, de megköveteljük, hogy ezeket nagy biztonsággal tudják használni.". Tőlük konkrét példákat is kaptunk, mi a legnehezebb soproni sorstársainknak: "A C nyelv elsajátítását nemcsak a nehezebben megtanulható nyelvi elemek (beolvasás, kiírás szintaktikája, pointerek, önhivatkozó adatstruktúrák) nehezítik, hanem a C fordítók – kezdők számára – nehezen megfejthető hibaüzenetei. Az objektum-orientált programozásban a legkritikusabb terület az öröklődés és a polimorfizmus (fogalma, megvalósítása, helyes használata), a C++ nyelvben a fordítók által generált függvények (alapértelmezett konstruktor, destruktor, másoló operátor).".

gyp