Előtérben a komolyzene
Kovács Roland épp a szokásos szerda esti próbájukról érkezett hozzánk. Miután kölcsönösen elnézést kértünk egymástól a riport időpontjának tologatásáért, elkezdtünk beszélgetni a Komolyzenei Kamara Körről.
–Honnan indult el a körötök?
–Elsősös koromban találkoztam jelenlegi szobatársammal, aki szintén komolyzene rajongó, és foglalkozik a komolyzenével (zongorakorrepetitor egy zeneiskolában). Sajnos a házban nem találtunk olyan kört, ami ezzel foglalkozott volna. Ketten nekiálltunk próbálni, aztán néhányan csatlakoztunk hozzánk. Végül úgy gondoltuk, hogy jó lenne komolyabb szervezeti formában folytatni. Szeretnénk azokat összefogni, akik a komolyzene iránt lelkesednek, akik valamilyen hangszert már ismernek, és szívesen játszanak együtt hasonló beállítottságú zenészekkel, kollégistákkal. Ez volt az alapötlet, ami ma már valóságnak is nevezhető. Minden héten szerdán szoktunk próbálni, különböző helyszíneken, néha különböző időpontokban is. Hiszen egy kamarazenekari műhöz különböző felállások lehetségesek – valamikor csak kettő-négy ember szükséges hozzá. Ezenkívül szeretnénk lehetőséget adni azoknak is, akik valamilyen hangszeren játszanak, és szeretnének gyakorolni. Ez a szobában és a szinteken eléggé nehéz lenne nekik. Egyik lehetőség, amit nyújtani tudunk, az a kórusszoba, illetve rajtam keresztül a nagyterembe is be lehet jutni próba céljából.
Ezek a fő céljaink, mostanában kezd kibővülni a profilunk különböző koncertajánlók készítésével. Ha valaki kkkoncert@freemail.hu címre küld egy levelet, akkor tudunk neki ajánlani valami olyan programot, amire érdemes elmenni. Kaptunk bizonyos pénzösszeget a Háztól, amit hangverseny látogatására lehet költeni, s ezt is szeretnénk majd szétosztani, ezáltal is népszerűsítve a komolyzenét. Ha minden jól megy, akkor elvileg a következő hetek során kikerülnek plakátok a kedvezményes jegyekkel kapcsolatban – bár mire kiadjátok az újságot, ez valószínűleg már a múlté lesz.
–A tagfelvétel hogyan működik nálatok?
–Jelentkezni nálam személyesen a szobámban (1713) lehet. A beszélgetünk egy pár szót, majd eljön velünk a próbára, aztán meglátjuk, hogy áll a hangszerrel. Jelenleg összesen 11-en vagyunk. Hangszerek tekintetében van majdnem egy komplett furulyazenekarunk: szoprán-, alt, tenorfurulya (de szopránból több is van); fuvola, hegedű, cselló, jómagam harsonázok; van két zongorás valamint egy orgonista is. Sem vonós, sem fúvós csoport nem vagyunk – mindig az adott műhöz igazodunk és az ahhoz szükséges felálláshoz.
Vannak olyan művek, amikkel most például a gólyabálra készülünk – ez lesz az első nyilvános fellépésünk. Másrészről, ha valaki hoz egy kottát, hogy szeretné, hogy eljátsszuk, akkor semmi akadálya.
November 28-án lesz az első komolyzenei estünk, ami kb. másfél órás lesz. Igyekszünk megszólaltatni minél több hangszert és stílust. Amit elfelejtettem megemlíteni, hogy nem csak hangszeres zenét művelünk, hanem van egy férfikarunk is, ilyen módon különböző szerzőktől éneklünk férfikari feldolgozásokat.
–Repertoárotok miből áll?
–Konkrétan szerzőket tudok mondani. Ha a férfikari részét nézzük, akkor éneklünk népdal és műdal feldolgozásokat, egyházi feldolgozásokat (spirituálékat). Hangszeres zene tekintetében mindenféle, néhány népszerű szerzőt megemlítek: Bach, Handel, Mozart, Shubert, Vivaldi, vagy kevésbé ismert Novakojszkij, Paudert... Elég széles a repertoárunk, mindenféle szerzők előfordulnak, persze ezekben benne vannak az úgymond rétegirodalmak is.
–Mit gondolsz mennyire van igény a komolyzenére a Schönherzben?
–Úgy gondolom, nagyon sok ember van aki meghallgatja a komolyzenét és vannak olyan darabok, amiket kifejezetten szeret. Nyilván a népszerűbb, közismertebb dalok előnyben vannak. Szerintem nagyon sokan szívesen hallgatnak komolyzenét, még ha nem is ez a kedveltebb zenei irányzata – véleményem szerint a könnyűzene nagyobb népszerűségnek örvend, mint a komoly.
–Milyennek tudnád elképzelni magatokat két vagy három év múlva?
–Két vagy három év múlva? Már bőven egy kör vagyunk, taglétszámunk kb. 25 főben maximalizálódik, hiszen e szám fölött már kezelhetetlen lenne. Rendszeresen próbálunk esetleg hetente többször is. Több koncertünk van, fellépünk kollégiumon kívül is. Bízunk abban is, hogy lesz egy saját helyiségünk is ahol próbálhatunk, sőt, talán saját hangszer is lesz ott. Nem tudom, hogy a kollégium anyagi helyzete javul addigra annyit, hogy egy saját zongorát vegyen. A jövőben is igyekszünk a jó hangversenyeket tovább népszerűsíteni, mind a körön, mind a Házon belül.
Bacsi, Balázs