Impulzus

 
A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Villamosmérnöki és Informatikai Kar Hallgatói Képviseletének lapja
Random cikkajánló

Impresszum

Kiadványkészítés és igényesség

"...nézessük át egy hozzáértő emberrel..."

Schönherz Zoltán Szakkollégium

Az időt csak térben tudom elképzelni

VIR, KIR és egyéb hárombetűsök

A KIR meg a VIR sokkal több, mint amit az ember először gondol róla, egy csomó adminisztratív funkciót lát el, amiknek a megvalósítása folyamatos feladat.

Aranyásó Filmklub

Vízimiki

Fegyelmi határozatok

"...egy félévre eltiltja tanulmányainak folytatásaitól."

Új lehetőségek az űrben

Lézershow, mutatványos, tűztáncosok, óriásfilm, kvízjáték a polgármesterrel, s az elmaradhatatan beszédek.

A tapír kanalai

Révkomáromi képzés

Idén szeptembertől egy szlovákiai kihelyezett tagozattal bővült Karunk. A képzés részleteiről dr. Levendovszky János dékánhelyettes úr, a képzés felelőse adott tájékoztatást.
Határon innen és túl

Két évvel ezelőtt indult hazánkban egy kezdeményezés a határon túli magyar gyűrűben élő (kárpátaljai, felvidéki, erdélyi, délvidéki) magyarság versenyképes diplomával való ellátására. A kezdeményezés oka az volt, hogy a magyar ajkú továbbtanulók aránya igen alacsony volt (pl. Szlovákiában mindössze 4%), és diploma nélkül elvész az érdekképviselet, hiszen nincs, aki tolmácsolná az érdekeket. A teljes beolvadás elkerülése érdekében a kormány a jogi diploma illetve a közgazdasági és műszaki informatikai diploma megszerzési lehetőségének biztosítását tartja kiemelten fontosnak.

A céllal a Műegyetem egyetért, hiszen fontos dolog, hogy létrejöjjön egy intellektuális bázis, amely aztán a régiót fel tudja emelni: európai projektekhez tud majd kapcsolódni, multinacionális cégek számára vonzóvá válni. Az Oktatási Minisztérium felkérésére a BME – átlátva ennek jelentőségét – elvállalta a feladatot.

Kihelyezett tagozat

Révkomáromban egy évvel ezelőtt a Budapesti Közgazdaságtudományi és Államigazgatási Egyetem már beindította képzését, a Műegyetem ezt most szeptembertől tette meg a műszaki informatika oktatás beindításával. A szlovákiai belpolitikai helyzet miatt egy magyar nyelvű egyetem akkreditálása nagy nehézségekbe ütközött, viszont a két ország közötti egyezmény értelmében az itt kiadott diplomát elismerik Szlovákiában, és a Révkomáromban végzők itteni, műegyetemi diplomát kapnak.

Kezdeti nehézségek

Nagy kihívás volt az Egyetem számára az idő rövidsége: gyakorlatilag múlt októbertől vált élessé a feladat, gyorsan kellett a Magyar Akkreditációs Bizottság számára a kihelyezett képzés akkreditációs anyagait előállítani, felmérni az igényeket, a rendelkezésre álló oktatói kapacitást, ezért jelenleg egyedül hálózattervezési szakirány indul (ebből viszonylag könnyű szakembereket verbuválni).

A MAB komolyan megvizsgálja, amikor egy kihelyezett képzést akkreditál, hogy mögötte van-e az a személyi állomány, amely a képzést lehetővé teszi. Az itteni hatalmas hallgatói létszám mellett a Műegyetemnek nem lenne meg a kapacitása a kinti képzés megvalósítására, ezért a BME-s oktatókon kívül egyrészt a győri Széchenyi István Egyetem oktatói segítségével (földrajzilag is közel vannak Révkomáromhoz), másrészt a felvidéki, egyetemi kvalifikáltságú oktatókból tevődik össze az oktatógárda. Az oktatók 1/3-át adja a Műegyetem, 1/3-át a SZIE és 1/3-át a felvidéki régió.

Jelenleg két műegyetemi oktató utazik, az első félévben mindössze 6-7 fő oktat. Amikor megindult a képzés, az Egyetem részéről alapelv volt, hogy senkit sem szabad "kényszeríteni" arra, hogy vállaljon ott oktatást. Utazási költségtérítést illetve napidíjat kapnak a kiutazó oktatók motivációként, olyan jelleggel, mintha az itteni térítéses képzésben vennének részt. Az akkreditációs anyag egyik kulcskérdése volt, hogy a beírt oktatók valóban részt vegyenek az ottani oktatásban, ezt alaposan egyeztették, és szerencsére volt elég jelentkező.

Minőségbiztosítás

A tanterv megegyezik az itteni informatika oktatással. A Műegyetem fontosnak látja a minőségbiztosítás kérdését, hiszen ezen áll vagy bukik minden. Mivel nem az egész tananyagot a mi oktatóink tanítják, fontos, hogy a BME gyakran ellenőrizze a minőséget. Erre kidolgoztak egy rendszert, amelyben az oktatás periodikusan át van világítva, különböző problémamegoldó beszélgetéseket, oktatói konferenciákat tartanak, és ellenőrzik, hogy megvalósul-e az itteni tematika, a számonkérési és pontozási rendszer. A kinti oktatók technikailag egy szerveren keresztül kapják folyamatosan az anyagokat.

A Műegyetemnek a minőségbiztosítás az igazi pluszteher, maga az oktatás egyéni tehervállalás kérdése, anyagi juttatások ellenében, olyan, mintha valakinek mellékállása lenne.

A kinti oktatás helyzete

Szeptember 9-étől indult az oktatás. Hivatalos tanévnyitó is volt Révkomáromban, amely elsősorban PR-értékű esemény volt, az ottani és a magyar kormány részéről is ellátogattak rá képviselők.

Az ottani diákok is eljöttek a BME-re, hogy megismerjék az anyaintézményt. Az I épületben meglátogattak néhány labort, és – hogy a történelmi részt is lássák – megnézték a K épületet és a könyvtárt is.

A képzéssel fundamentális problémák nincsenek, nagyon szép helyen, a Tiszti Pavilon felújított épületében folyik a képzés, jó számítógépparkon. Még várhatóak infrastrukturális beruházások egy Solaris szerverre és egy még nagyobb PC-park beszerzésére vonatkozóan, hogy a számítógéplabor jól működjön. A számítógéplabor színvonala némely szempontból meghaladja az itteni HSZK-ét, ilyen szempontból jó helyzetben vannak az ottani hallgatók.

Akkreditáció

Fontos, hogy ne csak nálunk, hanem Szlovákiában is akkreditálva legyen a képzés, mert így az ott tanuló hallgatók nem csak a magyar diákigazolványra jogosultak (hiszen most ők magyar egyetemen tanulnak, így ott semmilyen szociális juttatásra nem jogosultak), hanem az akkreditáció után minden ottani kedvezményben is részesülhetnek, ami a diákokat megilleti, és ez nyilván később az Egyetem finanszírozását is megváltoztatja.

Kedvező fordulat az Egyetem politikai életében, hogy a szlovákiai választásokon a Magyar Koalíció Pártja bennmaradt a kormánykoalícióban, sőt, nélkülük nem is lehetett volna kormányt alakítani. Erős alkupozíciójuk remélhetőleg hozzájárul a képzés akkreditálásához.

A hallgatók

Június közepe táján vált véglegessé, hogy most szeptemberben elindul a képzés, így csak későn lehetett meghirdetni. Idén a 108jelentkezett hallgatóból 56-an nyertek felvételt, ebből 51-en kezdték meg ezévben tanulmányaikat. A tervek szerint a továbbiakban már 100fős évfolyamokkal indulna az oktatás. Jövőre a 100 helyre már 250 érdeklődő van, akik eljárnak a felvételi előkészítőre, tehát jövőre talán kevésbé kell szembenézni azzal a kihívással, hogy más tudással jönnek a hallgatók, ami nyilván nem az ő képességeiket minősíti, hiszen ott is sok jó képességű fiatal van, csak sajnos az iskolarendszer nem olyan, mint itt Magyarországon.

A jelentkezőknek matematikából és fizikából kellett írásban felvételizniük, amelyet műegyetemi oktatók és szlovákiai középiskolai tanárok állítottak össze.

A hozott pontokat mindenképpen el akarták kerülni. A felvidéki hallgatók nagyon eltérő középiskolai háttérrel jönnek, pl. van olyan középiskola, ahol a matematikában nem a problémamegoldó gondolkodáson van a hangsúly, hanem lexikális hátteret kérnek számon, tesztekben kell a jó megoldást kiválasztani. Ez nem teszi lehetővé, hogy a műegyetemi tananyagot úgy a nyakukba zúdítsák, ahogy az itteni hallgatók esetében ez megtehető. A különbségek kiegyenlítésére felzárkoztató tanfolyamokat indítottak, amelyeket a ZH eredmények függvényében kötelezővé tettek. Az oktatók nagy örömére a ZH-któl függetlenül mindenki eljár ezekre a felzárkóztató órákra.

A hallgatók zöme kollégiumban lakik, mert a felzárkóztatás miatt sokkal nagyobb az óraszám, mint itt Magyarországon, így a környékről sem igazán megoldható a beutazás. Az alapítvány most fog vásárolni új telket és épületet felújításra, hogy a kollégiumi helyek tovább bovüljenek.

Finanszírozás

A képzés állami finanszírozására Magyarországon egy költségvetési keret áll rendelkezésre. A hallgatók ösztöndíjára a támogatási forrást teljes mértékben a magyar állam biztosítja, ezek a támogatások a BME költségvetésétől teljesen függetlenek. A kifizetések egy szlovákiai bejegyzésú magyar alapítványon, a Selye János Egyetemért Alapítványon keresztül történnek.

A jövő

Távlati cél, hogy idővel egy önálló egyetem alakuljon meg és helybéli szakemberekkel tudjon működni az oktatás. A Ph.D. programunkba is becsatlakoznak felvidéki hallgatók, akik doktoranduszságuk alatt órákat vállalnak, és ha később ott telepednek le, át tudják venni a szakmai oktatást.

Gyenes Tamás
Kéri András