Impulzus

 
A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Villamosmérnöki és Informatikai Kar Hallgatói Képviseletének lapja

A német nyelvű képzés

Ilyen is van. Az összes előnyével és hibájával együtt. Arról híres, hogy aki ide jár, az németül hallgatja a tárgyakat. (Legalábbis az első két félévben, utána pedig csak néhányat.) Ne lepődj meg, hogy a magyarosok gyakran Info Light-nak nevezik. Ennek főleg az az oka, hogy jobbak az átlagok. Persze ez nem feltétlenül abból ered, hogy gyengébbek a tárgyak, hanem inkább abból, hogy aki nem veszi komolyan őket, az keresztfélévre kerül, amely azonban nincsen a német nyelvű képzesen belül, így hát azt átteszik magyar képzésre. Jó viszont, hogy ha ügyes vagy (jól tanulsz), az ötödik félévet Karlsruhe-ban töltheted. A képzés valamennyire természetesen megköveteli a német nyelv ismeretét. Ettől azért nem kell nagyon megijedni. Ha előadáson valamit nem értesz, azt elmondják magyarul is; sőt általában vizsgán is megengedik, hogy olyan szavak helyett, amelyek éppen nem jutnak eszedbe, magyar szavakat használj. A legfontosabb az, hogy a "folyamatos" beszédet különösebb energiaráfordítás nélkül megértsd.

A tantárgyak nagyjából megegyeznek a magyarosokéval. Ízelítőül néhány oktató jellemző vonásai:

Dr. Schmidt Tamás (Mathematik B1)

"Nettes Opa-Typ" – ahogy ezt ő magáról is állítja. Az előadásai viszonylag jó hangulatban zajlanak, de sajnos nem különösebben izgalmasak. Mesél vicceket, de aki ezeket értékelni akarja, az üljön előre! (Majd megértitek...) Különben érdemes bejárni, mert az elméletből csak az kell, amit elmond az előadáson. Jól jegyzetelhető, sokat ír a táblára. A tárgy: Matematika B1 némileg redukálva. Együtt van a mindenkivel. (Mármint a többi németessel a sok-sok karról, jól!) Ha szorgalmasan bejársz és jegyzetelsz (no és persze tanulsz), nem lesz vele különösebb problémád.

Nagyné Szilvási Márta (Mathematik B1, Übung)

Hehe. Ez emlékezetes lesz. Ő tartja a Zííínusz-Kozííínusz-Gyakorlatokat, és ő szervezi az összes írásbeli számonkérést. Ő is pontozza le őket. Írtok majd sok kisZH-t. Az a lényeg, hogy csak hibátlan feladatra kapsz pontot. Az aláíráshoz a kisZH-k jegyeinek összege kell, hogy elérje az n*2-t, ahol n a dolgozatok száma (majd meglátod, hogy ez nem feltétlenül olyan egyszerű). A gyakorlatok előadás jellegűek, a tanárnő egyedül oldja meg a példákat, és korrektül a táblára is felírja őket. Ha izgalmas pillanatokat akartok, akkor vigyetek magatokkal TVSZ-t olvasni! Fontos, hogy az írásbeli feladatok nagyon hasonlítanak a gyakorlaton látottakhoz, ezért érdemes őket leírni.

Dr. Arató Péter (Digitaltechnik)

Ő a dékán. Ja, meg a német nyelvű képzés kari felelőse is. Az előadásai jók és érthetőek. ZH-ra és vizsgára elég az órai jegyzet, de a könyv is jól jöhet. A villamosmérnökök és az infósok együtt tanulják a digitet. A vizsgán a magyaros feladatsort kapjátok majd, csak szó szerint lefordítva németre. Na jó, a többit majd meglátjátok.

Dr. Kocsányi László (Physik C1)

Az előadáson fóliákat használ, melyet nem lehet elég gyorsan lemásolni, így még az elején kérjétek el tőle lefénymásolni. Segítőkész és aranyos. Ha marad az órarend, akkor vele találkoztok majd először. Ha kell, mindent elmond magyarul is, csak szóljatok neki, ne csak bámuljatok, mintha értenétek. A vizsga írásbeli és szóbeli részből áll. Ő szóbeliztet, ami jót tesz az átlagoknak. ZH egyébként kettő lesz, itt megismerheted a kollektív tudat feladatmegoldó képességét.

A tananyag: mechanika és hőtan, ezerrel. (Az integrál hamarabb sorra kerül, mint matekból, de el is mondja azt, ami a gyakorlatban kell.)

Dr. Giber János (Physik C1)

Aranyos bácsi. A félév második felében ő tarja az előadásokat (melyeket szintén sokat fogtok emlegetni). Egyetlen célja az, hogy minél jobban elsajátítsd az anyagot, és nem válogat a módszerekbenJ. A kiabálással kezdi, aztán jön a jobbmenetes csavar, de ez már a második félév része, addig meg úgyse fogtok eljutni (legalábbis németesként nem, hehehe). Az órán nézzél okosan! Ha nem így teszel, kiszúr és visszakérdez. Ilyenkor úgyse fogsz tudni semmit (még a nevedet is alig), és ezért kiabálni fog veled. (Ja, és azzal fenyegetőzik, hogy kirúg német képzésről, bár ezt azért annyira nem kell komolyan venni.) A könyve nagyon jó, de egykönnyen már nem lehet megszerezni, csak CD-n, de ott van még egy rakás feladat is. Gyakoroljatok sokat!

Dr. Nagy Lajos und die Anderen (Programmplanung)

Dinamikus nyelvtani hazárdokkal dúsított az előadás, de legalább érthető. Aki Nagy Lajosnál van laboron, az örüljön, de nagyon. A többiek annyira ne. Lesz egy nagyházi, melyet meg kell írni. (Nem a leadási határidő előtt hajnali 4-kor!) A ZH adja a jegyet, amelyet a nagyházi módosíthat (általában nem szokták lerontani – bár már olyat is láttam). Ja, egy nagy előny: mi Turbo Pascalt tanulunk, nem pedig Standard Pascalt, így ha már programoztál Pascalban, az kis kiegészítéssel elég lesz a félév teljesítéséhez.

Dr. Recski András (Einführung in die Theorethische Informatik)

Az előadásait nagyon lendületesen tartja, szakmailag nagyon képben van. Ha nem értesz valamit, szívesen megismétli magyarul is. Gyakran óra után is hajlandó ott maradni, hogy végre felfogd, ami neki triviális volt. Erre szükség is lesz, hiszen maga a tárgy nem tartozik a legegyszerűbbek közé. Gyakran hallod majd bizonyítás közben, hogy "In diese Richtung ist es triviell." No, ilyenkor kapaszkodjál nagyon az agyidegeidbe! De ne csüggedj, mert a másik irányt nem kell megtanulni, hiszen "Das ist zu schwer". A fontos az, hogy jó ZH-kat írjál. Gyakoroljál sokat, mert ez a tárgy lényege. Gyakorlaton kapsz majd sok feladatot, melyeket érdemes átnézni. A gyakvezérek is általában segítőkészek, fordulj hozzájuk bizalommal.

Akinek nincs felsőfokú nyelvvizsgája, annak két félévig német nyelvet is kell hallgatnia 0 kreditért. Ezek az órák kötelezőek, és csomó időt elvesznek az ember rövidke egyetemista életéből; de legalább túl sok hasznuk sincs.

Bassola Péterné (Deutsche Sprache 1.)

Ha van a csoportban lány, azt fiúsítja. ("Na de fíúúúúk!", "Fíúúk! Maguk úgyis olyan okik." "Maguk lesznek a Versuchskaninchenek!") Ja, és inkább ti vegyétek kézbe a videó kezelését! Lesz rendes anyag és egy csomó házi feladat, ami még nem lenne gond, de ezeket meg is kell csinálni, mert akár 1 hónapra visszamenőleg is számonkéri. A vitákon legyetek Diskussionsleiterek vagy valami elvont szereplő (pl. télapó). Az órákat 4 nagy témakör köré szervezi a félév során. Ezekhez van sok anyag, ha elég szorgalmas vagy, akár még a szókincsedet is fejlesztheted e témákban. Néhány nyelvtani terület is sorra kerül, de ezeket valószínűleg már ismeritek. Mindenesetre elég alaposan át fogjátok ismételni őket.

Braitenthaller Florian (Deutsche Sprache 1.)

Németül tud, mivel ő az anyanyelvi lektor. A félév 4 témája itt is előfordul, csak nehezebb felfedezni. Előnye, hogy csak a kötelező ZH-kat íratja meg.

Noya, Kristóf