Impulzus

 
A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Villamosmérnöki és Informatikai Kar Hallgatói Képviseletének lapja
Random cikkajánló

A Simonyi konferenciáról

Magyar Bálint oktatási miniszter nem tudott személyesen megjelenni, ezért levélben gratulált a névfelvételhez, és sok sikert kívánt a Szakkollégium jövőbeni működéséhez.

Impresszum

Méréstechnika és Információs Rendszerek Tanszék

A tanszék alapvetően három fő területen dolgozik: beágyazott információs rendszerek, intelligens rendszerek tervezése, valamint szolgáltatásbiztos számítástechnika.

HK News

"Minden hallgató jelölhető."

Médiakonferencia?! Csak mese...

Jól megkaptuk a MESE elnökétől (aki egykor BME-s hallgató volt, és egyébként minden tiszteletem az övé), hogy mennyire nem tiszteljük a Katikát... izé, Editkét... ja, megvan, az etikát!

A Napsugár Játéka

Gyorsan összekészülődtem, felöltöztem, s mire megállt a vonat, épp odaértem az ajtóhoz. Felnéztem az égre, mely még mindig csodálatosan ragyogott, a felhőkön táncot járt a megannyi napsugár, és éreztem: mégiscsak szép az élet, még akkor is, ha holnap vizsgám lesz...

Lapzárta után:

ITsecurity workshop

Spanyol kollégánk volt még rendkívül vidám több liter sangria elfogyasztása után, mikor is bemutatta: egyszerre két pohárból is lehet inni az optimális hatás elérése érdekében.

Programozás 24 órán át

A csapatoknak először is egy előválogató versenyen kell helyt állniuk, amelyet teljes egészében az Interneten bonyolítanak le. Csak a legjobbak kerülhetnek be a döntőbe.

Pondró

"Egy kisfiú és egy kislány kézenfogva..."

Napfogyi

Magyarország, 1999. augusztus 11., napfogyatkozás. Ebben az évszázadban az utolsó az Atlanti óceántól Indiáig.

Európában a kontinens egész területéről legalább 60%-os, Magyarországon legalább 95%-os napfogyatkozás lesz látható. Budapestről 99,1%-ban tűnik majd el a Nap. Igaz ugyan, hogy Magyarországon csak a Szombathely-Szeged vonalban lesz 100 %-os a Nap fogyókúrája, de téves az az elképzelés, hogy az esemény csak egy bizonyos keskeny sávban látható majd.

Nagyon fontos megjegyezni, hogy a jelenséget csak védőfelszereléssel szabad végignézni, ha nem akarunk egy életre szóló élményt szerezni. Ugyanis csak abban a pillanatban lehet szabad szemmel megnézni a Nap-koronát, amikor 100%-os a Hold takarása (ez kb. 2 perc 22 másodpercig tart majd), előtte és utána vagy olyan helyen, ahol nem teljes a napfogyatkozás védőszemüveget vagy megfelelő szűrőeszközt kell viselni. A közhiedelemmel ellentétben a megfigyelésre nem alkalmas a kormozott üveg, a floppy lemez, az exponált film, a CD lemez, a napszemüveg, sőt a legtöbb hegesztőszemüveg sem.

A napból érkező sugárzás több összetevőt is tartalmaz: a látható fényen kívül ultraibolya és infravörös sugárzás is éri a szemünket. Ezek súlyos, visszafordíthatatlan károsodást okozhatnak a retinában, a nem megfelelő szűrés a szem receptorainak kiégéséhez vezet. Először fejfájás, látászavarok jelentkeznek, majd bekövetkezik az időleges, súlyosabb esetben a teljes vakság. A fent felsorolt eszközök csak a látható fénytartományban szűrnek, de átengedik az ultraibolya és az infravörös sugarakat, amelyek ilyen módon akadálytalanul jutnak el a retinába és súlyosan roncsolják azt. Mivel a retinában nincsenek fájdalomérzékelő receptorok, a megfigyelő nem észleli azonnal a károsodást, csak később, esetleg másnap.

A napfogyatkozás megfigyelésére alkalmas eszközök:

Alumínium bevonatú mylar fólia

Polimer szűrő

Fekete polimer szűrőszemüveg

16-os vagy erősebb hegesztő-szemüveg

A napfogyatkozás megfigyelésére alkalmatlan eszközök:

Exponált film

Röntgenfilm

CD lemez

Floppy lemez

Kormozott üveg

Mylar alapú csomagolóanyagok

12-es, 14-es hegesztőszemüveg

Napszemüveg (akár UV védelemmel, akár anélkül)

Sérült szűrőszemüveg

Féltégla

Ts.