Impulzus

 
A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Villamosmérnöki és Informatikai Kar Hallgatói Képviseletének lapja
Random cikkajánló

Rossz (?!)

Programozásoktatás máshol - avagy hogy lehet még?

Az előző számunkban megjelent "Változások az infós programozásoktatásban" című írásunk elég nagy vihart kavart. Az írással kapcsolatban – ahogyan erre olvasóink felhívták a figyelmet – elkövettünk egy-két hibát.

Kórházajánló Bukarest

Veszely for prezident!

A képet egy kicsit árnyalja, hogy valószínűleg azért egy ember többször is szavazott [de még mennyire – a szerk.], (nem vette az Index sem olyan komolyan azt, hogy ezt kiküszöbölje), és ezek feltehetőleg jórészt műegyetemisták vagy öregdiákok voltak.

Ötlet levélíróknak - 2. rész

EHK-tükör

"Néhány relaxációs jellegű elbóbiskolás közben kedvenc kari lapunk gyengéden plántálja belénk a híreket."

Tragédia az erdőben

Te is lehetsz világbajnok!

"...indulj el Te is a válogatóversenyen!"

Az előző számunkban megjelent helyesírási teszt helyes megoldásai:

a., a., c., a., b., b., b., a., c., a., a., a., a., b., a., b., c.

DSK hírek

"A világ megismerése spekulatív úton" sorozat legújabb fejezete

Létezhet-e jósgép?

(A sorozat két korábbi fejezete még kapható:
Hány porszem van az univerzumban?
Erdőn túl mi?
)

Jó napot. Szeretném megismerni a jövőmet.

– Jó helyen jár!... Látom a jövőt! Hamarosan sikereket ér el munkájában... És lesz egy kutyája... De lehet, hogy macska... Látok egy nagy medencét is, búvárszivattyúval... Hát ennyi. Kétszáz pénz lesz.

– Tényleg ezt látta a jövőmben?

– Nos... Nem, egyáltalán nem látok a jövőbe.

– Akkor mért mondta?

– Mert valamiből meg kell élni. De szerintem nem is lehet jósolni. Képzelje csak el: van egy jósgépem. Kezembe veszek egy rágógumit, és megnézem, hogy egy perc múlva számba fogom-e venni. Vajon képes lehetek az ellenkezőjét csinálni, mint amit láttam?

– Ha van szabad akarat, akkor igen.

– Pontosan. Ha meg nincs szabad akarat, akkor úgyis bármi megtörténhet, még jósolni is lehet.

– Na, várjunk. Lehet, hogy van olyan jósgép, ami ugyan a jövőt mutatja, de nem lehet tudni, hogy mikorit. Lehet, hogy csak a halálom utáni jövőt mutatja, azt meg nem tudom befolyásolni.

– No jó. Tegyük fel, hogy van egy ilyen gépünk. Csináljunk egy ajtót, csukjuk be, szereljünk rá egy gépet, ami nézi a jósgépet, és kinyitja az ajtót, amint a jósgép kimenetén azt látja, hogy csukva van az ajtó...

– Hát egy ilyen ajtónak nem sok értelme van.

– Ugyan, egy elvi ajtónak akkor sincs sok értelme, ha elvi emberek járkálnak át rajta. De gondolkozzon: ha a jósgép nyitott ajtót mutat folyton, akkor az ajtónyitó sose fogja kinyitni az ajtót, tehát hamis a jósgép jövőképe. Ha viszont csukott ajtót mutat, akkor azonnal kinyitja a gép az ajtót, és az úgy is marad, tehát megint rossz a jövőkép.

– Lehet, hogy azt a jövőt mutatja, mikor az ajtó már megsemmisült!

– Ugyan, egy elvi ajtó nem semmisülhet meg.

– Esetleg a jósgép csak az egész közeli jövőt mutatja. Az ajtónyitóban kell lenni némi késleltetésnek, és akkor a jósgép mutathatja az ajtónak azt a csukott állapotát, amikor még erre a képre nem reagált az ajtónyitó.

– Na, ez a gép nem sokban különbözne egy szemüvegtől. Egyébként sorba köthetnénk ilyen jósgépeket, és így tetszőlegesen távoli jövőt nézhetnénk.

– Akkor lehet, hogy a jósgépet nem lehet egy adott tárgyra irányítani, hanem azt mutatja, amit akar.

– Szóval egy olyan jósgépre gondol, amin bármit lehet nézni, csak géppel nyitható ajtót nem. Ez marhaságnak tűnik. Vagy pedig van valami természetfölötti erő, ami megmondja a jósgépnek, hogy nem mutathat semmiféle megváltoztatható dolgot, vagy megakadályozza, hogy megváltoztassák azt.

– Nem, nem! Lehet, hogy olyan a jósgép, hogy néha a jövőt mutatja, néha viszont téved. Akkor mutatja a nyitott ajtót, véletlenül mutat egy csukottat, mire valóban kinyílik az ajtó.

– Nos, ilyen gép létezik. Figyelje csak, itt ez a pénz. Felírom erre a papírra, hogy fejet dobok. ... Írás... Fej!... Fej. Látja, működik.

– Igaza van. És ha nem hibás jövőt mutat, hanem néha a múltat?

– Akkor úgy állítom be az ajtónyitót, hogy akkor nyisson ki, ha azt látja a jósgépen, hogy az ajtó csukva van és az ajtónyitó már figyeli a jósgépet. Így a jósgép csak a múltat mutathatja, és erre is megvannak már a hagyományos eszközök.

– És a párhuzamos síkok?

– Mi van velük?

– Lehet, hogy a jósgépünk egy párhuzamos sík jövőjét mutatja!

– Ekkor viszont hogy létezzen a jósgép, kell lennie kiterjedése a síkok közt is. [Mint ahogy négyzet úr hasábjának is ki kell terjednie az időben, különben nem létezik – az író megj.] Ekkor mutathat egy olyan párhuzamos síkot, amiben épp a mi síkunk jövőjét mutatja a jósgép, tehát végülis a saját jövőnket látjuk. Megint ott tartunk, ahol a boci legel...

– Talán ahol a part szakad.

– Akkor nézzen ki az ablakon, okostojás. Tehát akkor működhet, ha valami hatalom megakadályozza, hogy a párhuzamos jövőben jósgépet mutasson.

– Hmmm... És arról hallott, hogy ugyanannyi egész szám van, mint racionális?

Insanus

Ui1.: Van-e a két cikk közt ellentmondás?

Ui2.: Nem gondolom, hogy ezzel cáfoltam a jósgép létezését, de szerintem érdekesebb a Maxwell démon, mint a termodinamika főtétele.