Impulzus

 
A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Villamosmérnöki és Informatikai Kar Hallgatói Képviseletének lapja
Random cikkajánló

Vízimiki

Nekünk való: prohardver.hu

Geromont

A legtökösebb gólya beszámol...:

A gólyatábor-hangulat egyre jobban erősödött, kezdve a magázódástól a maffia-feelingen keresztül egészen a plakátokig ("maffiózó, aki lenyelt egy gólyát").

EHK-tükör

"Bízzunk Istenben és tartsuk szárazon a halakat!"

Modern Rapszódia

"Hihetetlenül őszinte, méltóságteljes, csodálatos muzsika."

Kedves Új Diákjaink!

TTNY

Maga az épületkomplexum kettő 10 emeletes szárnyból áll. Ez egy teljesen koedukált kollégium.

Szakmai könyvtár

HK news

HK news

Egyetemünk új neve

2000. január 1-jétől egyetemünk neve hivatalosan is megváltozott:

Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME)

Budapest University of Technology and Economics (BUTE)

Technische und Wirtschaftswissenschaftliche Universität Budapest (TWUB)

Ötven éves a VIK – Oktatási szünet

2000. február 18-án pénteken dékáni szünet lesz a Kar 50 éves évfordulója alkalmából rendezett egész napos megemlékezés miatt. Az I épületben megrendezendő jubileumi ülésen többek között meghívott külsős előadók (pl. Straub Elek, Steiner László, Havass Miklós) fognak előadást tartani a Villanykar képzésének különböző területeiről, az egyetem és a "végfelhasználó" ipar kapcsolatáról. A jubileum alkalmából készült egy összefoglaló könyvecske a Kar történetéről, valamint hamarosan egy multimédiás CD is napvilágot fog látni.

Egyetemi napok – Déltől oktatási szünet

2000. február 26. és március 4. között lesz az "Egyetemi napok" nevű rendezvénysorozat. Március 1-jén (szerdán) az "Ipari Nyílt Nap" alkalmából 12:00-től oktatási szünet lesz. Délelőtt a K épület Dísztermében előadások, az aulában pedig az egyes tanszékek kiállításai lesznek. A délután folyamán karonként más-más programokat tartanak.

Tanulmányi Ügyrend

1999. december 14-én elfogadásra került a TVSz mellékletét képező egyetemi Tanulmányi Ügyrend. Kari kiegészítés a félév során várható. A szabályzat szövegét megtaláljátok a HK weben (a "Szabályzatok" menüpont alatt).

Tandíjfizetés

Az őszi félévben nem teljesített kreditpontokért majd csak tavasszal kell fizetni a NEPTUN-ban való átutalással (előbb ne próbálkozzatok vele, az évfolyamelőadók majd időben szólni fognak!).

Az első nappali alapképzésben részt vevők által fizetendő tandíjban idén biztos, hogy nem lesz változás. Ez jelenleg:

Amíg valaki nem lépte túl a 330 felvett kreditet: kreditenként 840 Ft, de maximum 10500 Ft (a '97 előtt kezdetteknek) illetve maximum 35000 Ft (a '97 szeptemberében és azóta kezdetteknek).

Aki túllépi a 330 felvett kreditet, annak attól a félévtől kezdődően maximális tandíjat kell fizetnie (a teljesített/nem teljesített kreditpontok számától függetlenül).

A költésgtérítésesek és párhuzamos képzésben részt vevők tandíja várhatóan emelkedni fog (ennek mértékéről még nincs pontos információnk).

Tandíj és adóigazolások

A tandíj- és adóigazolások 2000. február 8-tól vehetők át a Dékáni Hivatalban, hétköznap 8:00-16:00-ig, pénteken 13:00-ig. A tandíjigazolásokat az előadóknál, az adóigazolásokat villanyosok a 3-as, infósok a 12-es szobában vehetik át. A Dékániban kérik, hogy a torlódás elkerülése végett akinek nem sürgős, az lehetőleg ne az első héten menjen érte!

Diákigazolvány

A diákigazolványok 2000. március 31-ig érvényesek. A Dékáni Hivatalban várhatóan február második felében kezdik meg az érvényesítést a második félévre.

Szakmai választható tárgyak

A választható tárgyakra való jelentkezés két lépcsőben zajlik: az előzetes tárgyfelvételi időszakban kell jelentkezni a meghirdetett tárgyakra. Azonban ezek közül csak azok indulnak el, melyre megfelelő számú hallgató jelentkezett! Az induló tárgyakról a végleges tárgyfelvételi időszakot megelőzően születik döntés. A végleges tantárgyfelvételi időszak alatt (regisztrációs hét) lehet átjelentkezni a nem induló tárgyakról olyanokra, amik indulnak.

Idén 60 szakmai választható tárgyat hirdettek meg, azonban ebből csak 34 fog elindulni, mert a többire annyira kevesen (1-3-5 fő) jelentkeztek! Elképzelhető, hogy idén sokan egyáltalán nem választottak tárgyat az előzetes időszakban, mondván, hogy ráér az a regisztrációs héten, hát ennek ilyen következményei vannak...

(Nem indul pl. az "Irodai elektronikus rendszerek", a "Számítógépes mezőszimuláció", az "Alkalmazott akusztika", a "Magasszintű logikai szintézis", a "Nagy-számítógépes ismeretek", az "Elektronikus kereskedelem" és az "Elektronikus tápegységek" című tárgy sem, pedig ezek régebben elég nagy népszerűségnek örvendtek!)

VILLAMOSMÉRNÖKI SZAK

Főszakirány beosztás

A tavasszal induló főszakirányokra a bekerültek névsorát, a szakirányátlagokat stb. megtaláljátok a HK weben. Idén a beosztás még időben, a regisztrációs hét vége előtt elkészült, ami Majoros Péter és Tasi Csongor áldozatos munkájának köszönhető (a szakirány besorolást a Dékáni Hivatal helyett már sokadik éve a HK csinálja). Kérdéseitekkel is őket, elsősorban Majoros Péter (torpi@sch.bme.hu), ha ő nem elérhető, Tasi Csongort (csongi@sch.bme.hu) kereshetitek.

MŰSZAKI INFORMATIKA

Új és átmeneti infós tantervek

Az új és átmeneti infós tantervek felkerültek a HK webre! (egyelőre számotokra még csak itt elérhető, a Dékáni Hivatal nem fektetett energiát a hallgatók tájékoztatására... :( )

Az új előtanulmányi rend ellenben sajnos még nem készült el. Ezért a tavaszi féléves tárgyfelvételnél még a régi szabályzat volt a mérvadó (ami az új tárgyakra nem vonatkozik). Aki valamilyen okból ettől el akart térni, a Dékánhelyettes Úrhoz benyújtott kérvény formájában tehette meg.

A végleges, új előtanulmányi rend egyeztetés alatt, végleges változata a tavasz folyamán várható.

Megszűnő tárgyak

Az új tanterv bevezetésével néhány régi tantárgy meg fog szűnni. A Kar garantálta, hogy az adott tárgyakat az utolsó "hivatalos" meghirdetésüket követően még legalább kétszer meghirdeti, tehát ennyi lehetőség áll a lemaradók rendelkezésére. A pontos lista:

Az új tantervben nem szereplő tárgyak listája

TantárgyUtolsó meghirdetés
Elektronika I. (2,5)1999/2000. tavasz
Elektronika II. (5)2000/2001. ősz
Elektronika III. (5)2000/2001. tavasz
Jelek és rendszerek I. (5)1999/2000. ősz, de már csak vizsgalehetőséggel! (tanórák nélkül, konzultációs lehetőséggel)
Jelek és rendszerek II. (5)1999/2000. tavasz
Matematikai logika (5)1999/2000. tavasz
Mérés laboratórium III. (3)2000/2001. tavasz
Számítógép labor V. (2,5)2000/2001. ősz
Programozási paradigmákA Deklaratív programozás tárgy helyettesíti.

Aki a régi képzés keretében már szakirányra került (vagy kerül az utolsó alkalommal), és alapképzésbeli elmaradását a tárgy utolsó meghirdetéséig sem sikerül teljesítenie (ez csak az Elektronika II-III., Számítógép labor V., illetve Mérés laboratórium III. esetében fordulhat elő, hiszen a többi megszűnő tárgy szakiránykritérium), az a továbbhaladása tekintetében egyéni elbírálás alá fog esni, így a Dékánhelyettes Úr fogja meghatározni, hogy számára milyen tárgyakat kell majd kötelezően hallgatni a megszűnők helyett.

Aki a régi képzésben kezdte az egyetemet, de régi szakirányok utolsó indításakor (2000 szeptemberében) sem kerül szakirányra, az választhat az új képzésbe való átkerülés lehetőségei közül.

A régi képzésből lemaradók, átkerülés a régi képzésből az újba

A Műszaki Informatika szak új tantervéhez kapcsolódva 2001. szeptemberétől a szakirányok is megváltoznak. A régi szakirányok utoljára 2000. szeptemberében indulnak. Aki ezt megelőzően nem tudja teljesíteni a szakirányra kerüléshez szükséges kritériumokat, az a következő lehetőségek közül választhat (a lehetőségeket itt csak felsoroljuk, bővebb információért lásd a HK webet!):

Szakirányra kerülés könnyített kritériumokkal (ez csak most, a 2000. szeptemberében induló szakirányokra érvényes!)

Keresztbecsatlakozás az elindult (régi) szakirányokra (Itt megemlítendő, hogy csak azokra a szakirányokra van lehetőség becsatlakozni, ahol előzőleg nem telt be a létszámkorlát, illetve a szakiránygazda tanszék erre lehetőséget biztosít.)

Aki ezekkel a lehetőségekkel sem tudja a régi képzésben folytatni a tanulmányait, annak már csak az a lehetősége marad, hogy átkerül az új képzésbe: ez a meglevő tárgyainak akkreditációjával jár. Itt is két lehetőség közül választhat:

Blokkos akkreditáció

Tárgyankénti akkreditáció

A fenti lehetőségekről részletesen olvashatsz a HK weben: http://www.sch.bme.hu/hk/ a Képzés menüpont alatt.

Kérdéseitekkel pedig Varga Istvánt ostromolhatjátok (vistvan@bagira.iit.bme.hu).

HALLGATÓI JOGVISZONY FOLYTONOSSÁGA

A Tanulmányi és Vizsgaszabályzat megváltozásával a hallgatói jogviszonyra vonatkozó minimum kritériumok nem nehezedtek.

Aki még a régi TVSz érvényességének idején kezdte meg egyetemi tanulmányait, és most olyan helyzetbe kerül, hogy az új TVSz által meghatározott kritériumok miatt elbocsátanák, de a régi szerint nem (ez csak a 7-8-9. féléveknél fordulhat elő az n*17 kreditek miatt), akkor azt a hallgatót nem kell elbocsátani. Ez nem csak a múlt félév végén volt így, hanem folyamatosan érvényes!

TVSz 25. § 2. bekezdése:

"Amennyiben a tanulmányait az 1999/2000-es tanévet megelőzően megkezdett hallgatót a 8. paragrafus (4) pontja szerint el kellene bocsátani, de a korábban érvényes, 1997. május 26.-án elfogadott TVSz 4. paragrafus (1) pontja szerint nem, így a hallgatót nem kell elbocsátani."

Csilla