Impulzus

 
A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Villamosmérnöki és Informatikai Kar Hallgatói Képviseletének lapja
Random cikkajánló

Kármánosok, figyelem!

Az Informatika épület története

Aranyember menzája

"Azt nem ma kell. Hol volt csütörtökön?"

Cím nélkül

Ja, az Újvár?

Néhányan talán éhen is halnának háló hiányában, hiszen nem menne a Netpincér – bár állítólag már valaki egyszer látott olyat, aki a koleszból telefonon rendelt pizzát.

(Hogy) az a csodálatos ATX-ház...

Alagút

Mi vár rám?

Kétoldalról

Citromot locsoltak az éjszaka ködének tejébe.

Fiktív filmek - a javából

mplayer

Ne vegyetek új monitort, mert drága, és mind rossz*! Szerezzetek inkább cégtől leselejtezett textmode-only meg Hercules meg CGA monitort, ami nekik úgyis csak útban van! Mert mit nem tudsz megcsinálni egy ilyennel, amit az SVGA-val igen? Talán nem megy rajta a Windows? Ott a Linux! Talán nem lehet internetezni? Ott a lynx! Talán nem lehet filmet nézni? Mindjárt leírom, hogyan jöttem rá, hogy de!

EnVagyok bejön a szobámba, aztán azt mondja, hogy lépjek be a gépemen rootként, mert mplayert akar installálni. Hogy miért, azt–bár pontosan nem emlékszem–valószínűleg meg sem kérdeztem tőle, hiszen tudom jól, hogy ő ilyeneket szokott csinálni csak úgy, pusztán barátságból is. Én épp vizsgára készültem, gyorsan beleegyeztem.

Később derült csak ki, hogy elsősorban azért tette fel ezt a programot a gépemre, mert valami őrült coder megírta úgy, hogy szöveges képernyőre rakja ki a mozgóképet, és erre volt kíváncsi. Erre én is kíváncsi lettem, mert közben végeztem a felkészüléssel (jó, igaz, megbuktam, de ez egy másik történet).

Ekkor kezdődött csak a kaland. Elsőre ugyanis nem volt eléggé jól olvasható a Columbia Pictures felirat, ezért át kellett váltani 132×44 karakteres felbontásra. Valószínűleg inkább egy 20th Century Fox filmmel kellett volna tesztelni, mert azt sokkal nagyobb betűkkel szokták kiírni, ezáltal a probléma fel sem merült volna.

Aztán jött, hogy tovább lehet javítani a moziélményt egy a Bolt++-ban szerzett zsömlészacskó és zöld szigetelőszalag segítségével. Erről fénykép is készült. A homályosan áttetsző zacskót a zöld** szigetelőszalaggal a képernyőre erősítjük, hogy a meglehetősen nagy, karakterek alkotta képpontokat összemossa.

Ezek kipróbálása után elkezdtem más irányban vizsgálódni. Hiszen ha jó képminőséget akarok, arra ott van a grafikus mód! Sokkal érdekesebb, hogy hogyan lehet borzasztó rossz minőségű mozit csinálni! Átkapcsoltam hát 40x25 karakteres módba, és beindítottam egy Jackie Chan filmet. A látvány annyira régi számítógépes élmények emlékét idézte fel bennem, amilyenek soha nem is voltak senkinek. Azonban a hangminőség ijesztően elütött a látványtól a sztereó 16 bites hangzásával. Arra gondoltam, a hangot a belső PC speakeren kéne kiadni, de ezt már nem valósítottam meg, ugyanis eszembe jutott, hogy mátrixnyomtatón még rosszabb hangot lehetne generálni. Ennek a technikának a kidolgozása több időt igényel.

* * *

Miért van az, hogy az ember néha szeretné bebizonyítani, hogy a fejletlen is van olyan jó, mint a legújabb? Miért gyűlöljük annyira a modern világot, hogy ezzel folyton a hitelét akarjuk rontani? Vagy ezt most csak belemagyarázom? Te nem éreztél ehhez hasonlót a modern zenével, építészettel, politikával vagy oktatással kapcsolatban?

TCHibo

* Az egyik konvergenciahibás, a másik csíkos meg ez meg az, igaz, Tom?

** "A 802.3 szabvány nem írja elő, hogy a kábelnek sárgának kell lennie, de javasolja." [A. S. Tanenbaum: Számítógép-hálózatok, Panem, Bp., 1999, 307. oldal]