Impulzus

 
A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Villamosmérnöki és Informatikai Kar Hallgatói Képviseletének lapja
Random cikkajánló

Fejes Róbert (sziffrid)

A nevetséges Mr. Ripley

"...most miii vaaaan???"

20 éves a PC

A villamoskari Hallgatói Képviselet

Fontos, hogy Ti, a hallgatók minél többet lássatok a Hallgatói Képviselet munkájából, minél naprakészebb információval rendelkezzetek a Kar és az Egyetem életéről, vagy akár a felsőoktatás-politika legfontosabb áramlatairól.

Impresszum

Mentorrendszer

Az együtt töltött idő alatt jó kapcsolatok, szoros barátságok alakulhatnak ki. Ki tudja, még a végén megtalálod azt, amit egész életedben kerestél, és egy másik országban kötsz ki?

Medveczki Gábor (Medu), II. Info.

Japán, egy első benyomás

A méretek érzékeltetésére néhány adat: a vonalon csúcsidőben 2-3 percenként követik egymást a dugig tömött szerelvények, melyek egyenként is persze hosszabbak a pesti metrónál, a vonalon 29 megálló van, egymástól átlag 10-15 perc tempós sétányira, a nem túl lassú és egyébként halál pontosan közlekedő vonatoknak kb. 50 perc megtenni egy kört.

Életkép

Kínai akcióművészet

Jackie Chan: Az egyetlen színész, aki Jet Livel összemérhető, egyenesen a pekingi operából. Zseniális mozgásművészete van, de szerintem elpoénkodja a filmjeit, különösen az utóbbi tíz évet.

Mi is az a kétlépcsős képzés?

– a bolognai folyamat és következményei –

Manapság egyre gyakrabban esik szó a kétlépcsős képzésről, bevezetésének lehetőségeiről és problémáiról. Az alábbiakban megpróbáljuk röviden összefoglalni, amit Egyetemünk minden hallgatójának érdemes tudnia erről a fogalomról.
A bolognai találkozó

Európában már másfél évtizede kibontakozóban van egy olyan törekvés, amely az európai felsőoktatás harmonizációjára irányul. Az eseményeknek meghatározó pontja volt az 1999-es bolognai találkozó, ahol Európa oktatási miniszterei egy közös nyilatkozatot írtak alá. Ebben a nyilatkozatban rögzítettek néhány irányelvet, amelyek mentén lehetőség lesz egy közös európai felsőoktatási rendszer kialakítására.

A Bolognai Nyilatkozat alapelvei:

– Könnyen áttekinthető, minden országban érthető és összehasonlítható fokozatot adó képzési rendszer.

Ez megkönnyíti ezen fokozattal rendelkező polgárok elhelyezkedését, és elősegíti az európai felsőoktatás versenyképességét.

– Alapvetően két fő cikluson alapuló, egymásra épülő felsőoktatási rendszer.

Az első ciklus legalább három éves, és az utána járó BSc (Bachelor)fokozat már alkalmazható a munkaerőpiacon, a második ciklus az MSc (Master) fokozathoz vezet.

– Nemzetközileg átváltható kreditrendszer bevezetése.

– Azonos kritériumokon és módszereken alapuló minőségbiztosítási rendszer.

– Egyenlő esélyekkel megvalósuló hallgatói és oktatói mobilitás.

Miért jó ez nekünk?

Európai igény, hogy közelítsék egymáshoz a felsőoktatási rendszereket a diplomák és szakképesítések kölcsönös elismerése érdekében. Európa közös gazdasági térséggé válásával együtt kell járjon az oktatási rendszer harmonizációja is. A tervek szerint az Európai Felsőoktatási Térségben diplomázók olyan okleveleket kapnak majd, amellyel az egész térségben szabadon mozoghatnak, így vonzóvá válik a térség felsőoktatása.

A Bolognai Nyilatkozat irányelveit természetesen nem lehet egyik napról a másikra megvalósítani. A végső cél, az Európai Felsőoktatási Térség kialakítását 2010-re tervezik.

Magyarországon a bolognai folyamat a felsőoktatási képzési rendszer jelentős átalakulását követeli meg.

A kétlépcsős képzés tehát egy fontos pontja a Bolognai Nyilatkozatnak. Egyetemünk fontosnak tartotta, hogy aktívan, "úttörőként" vegyünk részt a folyamatban. Az Egyetemi Tanács 2002. február 25-ei ülésén támogatta a kétszintű mérnökképzést, annak kidolgozását, és a törvényi háttér kialakulását követően annak bevezetését.

Tom